Antwort Jak se léčí inkontinence? Weitere Antworten – Co pomáhá při inkontinenci

Jak se léčí inkontinence?
Mezi další možnosti léčby inkontinence patří:

  • změna životního stylu, zejména redukce váhy, omezení fyzické zátěže a dodržování pravidelného pitného režimu (omezení pití kávy a jiných močopudných nápojů)
  • Kegelovy cviky, tedy posilování pánevního dna.

Určitě se můžete obrátit na svého praktického lékaře. Provede rozbor vzorku moči, vyloučí například zánět močového měchýře, který by mohl být příčinou úniku moči. V případě potřeby vás pošle ke specialistovi. Ženy mohou potíže s únikem moči konzultovat i se svým gynekologem.občasný únik moči se dá úplně zastavit pravidelným cvičením Kegelových cviků a posilováním pánevního dna. Bohužel, pevnost svalů nelze ovlivnit doplňky stravy ani léky.

Jak zadržet čůrání : Moč trvale zadržet nelze. Jakmile se tlak na močový měchýř zvýší nad úměrnou mez, dojde k relaxaci svěrače močové trubice a moč unikne samovolně. Lidově řečeno – počůráme se. Ale to samozřejmě neznamená, že nás naše tělo nevarovalo.

Jak posílit řitní svěrač

Sevřete svěrač konečníku, vydechujte přitom ústy a zatahujte břicho. Pokuste se dýchat do svých rukou, nadechnout nosem, stáhnout svaly pánevního dna od konečníku směrem k pupíku, udržte stažení po dobu 5 vteřin, potom pomalu vydechovat ústy a při tom uvolněte pánevní dno i břicho. Cvik několikrát opakujte.

Proč vzniká inkontinence : Děje se tak většinou v důsledku oslabených svalů pánevního dna, poškození nervů, úrazu či zánětlivých onemocnění rekta. K úniku stolice dochází nevědomě, chybí pocit nucení na vyprázdnění. Tento typ inkontinence vzniká v důsledku neúplného vyprázdnění rekta.

Pokud nezabere ani laserová terapie, dá se samovolný únik moči řešit operativně. Jde o miniinvazivní zákrok, při němž je použita tzv. tahuprostá páska neboli lidově páska proti inkontinenci. Ta podpírá močovou trubici a při zvýšení tlaku v břiše brání v úniku moči.

Krátkým řezem na přední stěně pochvy se pomocí speciálních zavaděčů umístí páska pod močovou trubici a vyvede do podbříšku (TVT) či do oblasti třísel (TOT). Doba výkonu je asi 30 minut. Po výkonu má pacientka zavedenou močovou cévku, která se většinou odstraňuje následující den.

Jak zastavit nutkání močit

Časté nutkání močit u žen a někdy i u mužů bývá zaměňováno za inkontinenci, což je zcela jiný problém. Jedná se o nechtěný únik moči a léčba probíhá odlišně. I při příliš častém močení lze využívat inkontinenční pomůcky, jako jsou inkontinenční vložky, pleny nebo podložky, které pomohou řešit kritické situace.Močový měchýř (vesica urinaria) je dutý, roztažitelný orgán, sloužící jako rezervoár moče před jejím vyloučením z těla. U člověka má objem 600–1200 ml; při naplnění 400–600 ml člověk obvykle pociťuje nutkání močit. U velkých domácích zvířat zadržuje i přes 3 litry.Mezi příčiny častého močení patří různé stavy močových cest, jako je benigní hyperplazie prostaty (BPH), rakovina močového měchýře, kameny močového měchýře nebo intersticiální cystitida. Další faktory zahrnují změny ledvin, infekce močových cest, hyperaktivní močový měchýř nebo uretrální striktura.

Nechtěné úniky moči se během života objeví zhruba u 40 % žen a 20 % mužů. U žen k inkontinenci dochází nejčastěji v těhotenství, kdy potká až každou druhou ženu a po porodu, kdy se pánevní dno povoluje. Právě posilováním pánevního dna můžete inkontinenci předejít, nebo ji alespoň zmírnit.

Jak zpevnit svěrač : Zapněte svěrače konečníku a močové trubice, lehce vtáhněte podbřišek a zpevněte svaly dolní části břicha, lehce zatlačte nárty, boky a hřbetem dlaní do podložky. V aktivní pozici prodlužujte výdrž 3, 5, 7 vteřin. Pomalu uvolněte napětí svalů končetin, svěrače i břišní svaly.

Jak probíhá vyšetření na inkontinenci : Základní vyšetření při diagnostice inkontinence

Jejich vyplnění během 48 hodin, včetně noci, umožňuje získat hodnotné informace o stavu močení ve vztahu k příjmu tekutin. K těmto vyšetřením patří chemické vyšetření moči, vyšetření močového sedimentu, kultivace moči nebo výtěru z pochvy a močové trubice.

Jak dlouho trvá rekonvalescence po operaci močového měchýře

Po operaci je nutná rekonvalescence potřebná k plnému vyhojení v délce cca 6 týdnů.

Sledovat odchod moči (močení by mělo být po operaci obnoveno do osmi hodin), v případě problémů je možné pacientovi pomoci alternativními technikami podporujícími močení (zvukové fenomény tekoucí vody apod.), až poté přistoupit k jednorázovému cévkování nebo k zavedení permanentního močového katetru.Za časté močení se pokládá nutkání jít na záchod vícekrát jak 8krát. Dochází k vyloučení malého množství moči, i přes nadměrné úsilí. Nemocní tak cítí neustále pocit plného močového měchýře, který je omezuje v každodenních činnostech, včetně spánku. Pokud je příčina odstraněna, pacient se rychle vyléčí.

Co může značit časté močení : K hlavním důvodům častého močení se řadí nevhodný a nezdravý styl života – strava, alkohol, kouření, přílišné množství kávy, málo pohybu a značná nadváha. Tyto příčiny může člověk ovlivnit. Někdy mohou být důvodem příliš častého močení také psychologické faktory, jako je úzkost nebo stres.