Antwort Jak se jmenuje nejznámější šifrovací přístroj používaný za 2 světové války a kdo ho vytvořil? Weitere Antworten – Kdo prolomil kód Enigma

Jak se jmenuje nejznámější šifrovací přístroj používaný za 2 světové války a kdo ho vytvořil?
V roce 2014 byl natočen další film Kód Enigmy, který pojednává o britském matematikovi a kryptoanalytikovi Alanu Turingovi a jeho úspěšném pokusu prolomit německý šifrovací stroj Enigma.Základní pojmy. Slovem šifra nebo šifrování se označuje kryptografický algoritmus, který převádí čitelnou zprávu neboli prostý text na její nečitelnou podobu neboli šifrový text. Opačný postup se nazývá dešifrování.Pocty se posmrtně dočkal Alan Turing. Matematik, kterému se za druhé světové války podařilo rozluštit tajné kódy nacistů využívající systém Enigma.

Jak zemřel Turing : Dne 7. června 1954 Turing zemřel na otravu kyanidem draselným. Tím mělo být napuštěno jablko, ze kterého trochu snědl. Přítomnost kyanidu v jablku nebyla testována, jako příčina smrti byl kyanid určen až při pitvě.

Jak se lusti šifra

Šifrovací mřížka

Šifruje se tak, že se píšou písmena skrze tabulku na čistý papír, pak se tabulka otočí v dohodnutém směru o 90 stupňů a píše se dál. Luští se úplně stejně. Následuje ukázka tabulky a pomocí ní zašifrované zprávy. Při výrobě tabulky je třeba si dát pozor, co se má vyříznout.

Co je to kodovani a šifrování : Kódování – – záznam kódu dle známých pravidel (psaní slov dle abecedy). Dekódování – zpětné získávání zprávy z kódu dle známých pravidel. Šifrování (skryté kódování) – kódování informace dle pozměněného (tajného) klíče.

Enigma (ze starořeckého αἴνιγμα – hádanka) má více významů: Enigma – německý šifrovací stroj z druhé světové války. Enigma (hudební skupina) – německý studiový projekt, částečně zaměřený na taneční diskotéky. Enigma Records – americké hudební vydavatelství alternativní hudby osmdesátých let.

Před sto lety Arthur Scherbius vynalezl světoznámý šifrovací stroj Enigma. Během druhé světové války ho používala německá armáda k posílání depeší. Jenže spojenci ukořistili několik dokumentů například z nacistických ponorek, díky kterým britský matematik Alan Turing šifrování prolomil.

Jaké známe šifry

Znáte nejznámější šifry světa

  • Caesarova šifra.
  • Enigma.
  • Vigenèreova šifra.
  • Playfairova šifra.
  • Steganografie.
  • Transpoziční šifra.
  • Hillův šifrovací systém.
  • ROT13.

V e-mailové zprávě zvolte Možnosti, vyberte Šifrovat a v rozevíracím seznamu vyberte Možnost Šifrovat pomocí S/MIME . Pokud máte v počítači nainstalovaný certifikát S/MIME, zobrazí se šifrování pomocí S/MIME . V e-mailové zprávě zvolte Možnosti a vyberte Oprávnění. Dokončete psaní e-mailu a pak zvolte Odeslat.Klasické šifrování

  • Caesarova šifra: Je monoalfabetická.
  • Atbaš: Je monoalfabetická.
  • Polybiův čtverec: Znaky abecedy jsou náhodně zapsány do čtverce.
  • Vigenèrova šifra: Je polyalfabetická.
  • Vernamova šifra: je stejná jako Vigenèrova, ale s tím rozdílem, že kódové slovo je stejně dlouhé jako zašifrovaná zpráva.


Šifrování dat je proces, kterým se nezabezpečená elektronická data převádí za pomoci kryptografie na data šifrovaná, čitelná pouze pro majitele dešifrovacího klíče. Šifrování dat slouží k jejich ochraně proti nežádoucímu zjištění cizí osobou a uplatňuje se při ukládání dat i při jejich přenosu včetně telekomunikace.

Co je slovo grif : Pojem grif

Používá se ve významu "mít (ten) správný grif/gryf" tj. umět něco (správně uchopit) . Pochází z německého der Griff.

Jak funguje Caesarova šifra : Princip Caesarovy šifry je založen na tom, že všechna písmena zprávy jsou během šifrování zaměněna za písmeno, které se abecedně nachází o pevně určený počet míst dále (tj. posun je pevně zvolen). Počet možných variant klíče této šifry je o jedna menší než počet písmen (znaků) v použité abecedě.

Jak se Řeší šifry

Leží-li před vámi nová šifra:

  1. Prozkoumejte, co vše na ní je.
  2. Zkoušejte nejdřív jednodušší principy.
  3. Řekněte si jasně, co chcete vyzkoušet (jaký nápad) a rozumně dlouhou dobu s ním zkuste pracovat.
  4. Neupínejte se na jednu myšlenku.
  5. Brainstormujte.
  6. Buďte podezíraví.
  7. Nebuďte paranoidní.


Specifická hodnota používaná k řízení kryptografické transformace prováděné algoritmem, který se používá k zašifrování a dešifrování zprávy, k vytvoření nebo verifikaci digitálních podpisů nebo k autentizaci integrity a/nebo původu zprávy. Obvykle nazýván pouze "klíč".přirozený půvab, elegance, šarm: Zachovává si aristokratický glanc.

Co je to glosátor : Glosa (z řeckého γλώσσα glóssa „jazyk“ [starší γλώττα glótta]) je ve středověké literatuře a v exegezi poznámka na okraji nebo uvnitř textu, jejímž úkolem je blíže objasnit nebo upřesnit význam nesnadno pochopitelné pasáže či slova. Písař, který opatřuje text glosami, se nazývá obvykle glosátor.