Antwort Jak se jí ačokča? Weitere Antworten – Proč neplodí ačokča

Jak se jí ačokča?
Během sezony jí dopřávejte bohatou zálivku a hnojivo, které zaručí její bujný růst a bohatou násadu plodů. V chudé a suché půdě tato rostlina téměř neroste a také neplodí. Ačokča se v kuchyni používá podobně jako papriky a okurky.Množení ačokči

Pokud se vám na zahrádce ačokča ujme, můžete si semínka ze zralých plodů získávat sami. Zralá semena snadno poznáte – jsou černá, tvrdá a mají poměrně zvláštní tvar. Semena tak stačí na podzim vydlabat ze zralých plodů a uložit je na chladném a suchém místě.Pokud jste ji nestihli předpěstovat v březnu ze semínek, lze ji zakoupit jako sazeničky a zasadit volně na záhony, protože už nehrozí žádné jarní mrazíky. Pokud má ačokča vhodné podmínky, plodí až do pozdního podzimu. Svědčí jí kompostem vyživená půda a teplé, chráněné stanoviště.

Jak zpracovat ačokču : Ačokča je tak všestranná při vaření a zavařování, že si ji nelze neoblíbit. Její využití v kuchyni je rozmanité – za syrova je vynikající zeleninovou přílohou a přísadou do salátů. Dá se vařit v polévkách, dusit v leču, plnit mletým masem, zapékat a grilovat. Lze ji nakládat jako okurky a připravovat z ní čatní.

Jak přesadit ačokču

Rostlina pochází z Jižní Ameriky. Předpěstujeme v dubnu nebo můžeme vysít v květnu přímo na záhon. Předpěstované rostliny sázíme do sponu 50 x 100 cm, ven je můžeme přesadit po zmrzlých. Po dosáhnutí délky 3–4 cm.

Proč usychají plody okurky : hadovky, je nejčastějším důvodem nedostatek dusíku a případně spojený s nevyrovnanou závlahou. Rostlina tím, že plodí a narůstají plody, pokud má akutní nedostatek N (dusíku), redukuje násadu a mladé plody zasychají.

Ačokča je jednodomá rostlina, což znamená, že malé, nazelenalé samčí i samičí květy rostou jednotlivě na stejné rostlině. Shromažďují se v květenstvích vyrůstajících z paždí listů. To, co odlišuje ačokču od ostatních rostlin, jsou jistě snadno rozpoznatelné květy válcovité, vejčité nebo kulaté.

Ačokča patří do skupiny tykvovitých rostlin. Plody se rozšířily z Jižní a Severní Ameriky, od Bolívie až po Mexiko. Pěstuje se jakojednoletá, popínavá bylina, jejíž stonek dorůstá až 5 metrů. Listy dorůstají velikosti 6–14 cm, jsou laločnaté, s 5–7 eliptickými lístečky, které jsou na okrajích vroubkované.

Jak se starat o ačokču

Nároky na pěstování jsou podobné jako u okurek či dýní. Vyžaduje dobře vyhnojenou půdu, prosluněné stanoviště a dostatek vláhy. Za sucha může zcela přestat plodit. Vegetační doba ačokči je 90 – 110 dnů.Ačokču pěstujeme ze semen

Ačokču můžeme pěstovat ze semen. V našich podmínkách ačokču nejlépe předpěstujeme ve fóliovníku, skleníku nebo na okenním parapetu podobně jako okurky nebo papriky. Ven ji vysazujeme až v květnu, kdy pomine nebezpečí jarních mrazíků.Postup přípravy. Do každej fľaše ukladáme ačokču (množstvo, koľko ich vojde), pričom ich prekladáme cibuľkami a kolieskami mrkvy. Pridáme všetky vyššie uvedené ingrediencie, fľašu dolejeme prevarenou vodou. Uzavrieme, sterilizujeme 8 minút od začiatku varu.

Ačokču je pak možné ihned konzumovat, přičemž je třeba dát si pozor na nejedlá černá semínka uvnitř. Plody, které se nezužitkují, se uchovávají v chladu – nejlépe v ledničce. Před uložením je dobré je překrýt potravinářskou fólií nebo mikrotenovým sáčkem. Ačokča vydrží takto uskladněná přibližně po dobu dvou týdnů.

Jak zamrazit ačokču : O vitamín C sice přijdete, ale množství minerálů, karotenů, vlákniny a dalších prospěšných látek, které plody obsahují, zůstane zachováno. Pro tento účel si můžete pokrájenou ačokču i zamrazit, nebo sterilovat ve skleničkách – buď v kyselém či sladkokyselém nálevu, nebo ve vlastní šťávě, kterou pustí po osolení.

Co delat kdyz Zloutnou okurky : Nedostatek živin

Nechcete-li používat chemická komerční hnojiva, zkuste osvědčenou metodu našich babiček. Do odstáté vody nadrobte celý bochník chleba a přidejte 1-2 polévkové lžíce jódu. Nechte přes noc odstát a druhý den hnojivo nařeďte 10 l vody. Zálivku dopřejte okurkám dvakrát do měsíce.

Kdy se vysazují okurky

Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.

Ačokča, zvaná též paprikookurka, je bujně rostoucí liána s plody, které chutnají jak po okurce, tak po paprice. Na rozdíl od okurky netrpí mnoho plísněmi a poskytuje bohatší sklizeň. Plodí později než okurka, za to ale až do zámrazu. Z jediné rostliny sklidíte až sto plodů!Její semena, která chutnají jako fazole, navíc obsahují hodně bílkovin a vlákniny a ty se konzumují vařená nebo pečená. Kromě toho se ačokča také používá v tradiční medicíně, jelikož je velmi bohatá minerální látky, vitamíny – hlavně skupiny B, pektiny, vápník, hořčík, vlákninu i bílkoviny.

Jak pěstovat artyčok doma : Jak pěstujeme artyčok

Rostlinky artyčoku chtějí pravidelnou velkorysou zálivku, lehkou půdu a moc se jim nelíbí plevel (taky aby jo, když je okrádá o vodu). Ocení hodně živin, ale u nás nehnojíme – jen do země přidáváme kompost, před zimou koňský hnůj a letos poprvé taky probiotika pro rostliny weiki.