Antwort Jak se hraje F na zobcovou flétnu? Weitere Antworten – Jak se hraje na zobcovou flétnu

Jak se hraje F na zobcovou flétnu?
Zobcovou flétnu tvoří obvykle 3 díly – hlavice (má tvar zobce, který vkládáme při hře mezi rty), střední díl (tělo) a spodní nožka. Tyto díly složíte k sobě a můžete hrát. Důležitou roli při hře plní vaše prsty, které mačkají jednotlivé dírky na těle flétny, ale také váš dech a postavení celého těla.Hráč fouká do náustku. Vzduch je přiváděn na hranu, o kterou se rozráží a rozvibrovává vzduchový sloupec v nástroji. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty, čímž se reguluje výška tónu. U větších nástrojů se využívá klapek.Správné foukání

Do flétny foukejte jemně a stále stejnou silou. Pokud budete foukat příliš silně, flétna bude mít ostrý a nepříjemný zvuk. Základem je foukat do náustku, a to velmi jemně. Stejně jemně jako když foukáte do bublifuku a chcete mít krásné bubliny.

Kdy začít s hrou na flétnu : Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jak vybrat zobcovou flétnu

Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

Jak funguje flétna : Zobcová flétna pochází z lidové píšťaly a má obdobnou konstrukci. Hráč fouká do naústku, vzduch se v resonanční komoře dělí na dva proudy, z nichž jeden flétnu opouští štěrbinou a vibrující druhý prochází rovnou trubicí. Podobnou konstrukci mají píšťaly varhan.

Zobcová flétna je dechový nástroj patřící do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Bývá vyrobena ze dřeva nebo plastu, kvalitnější nástroje zpravidla z tvrdých dřev domácích i exotických (javor, hruška, palisandr, eben).

Při hře na flétnu je důležitý správný vzpřímený postoj. Pravá ruka drží dole „nožičku" flétny, levá hlavici nad okénky.

Jak správně hrát na flétnu

Hráč drží flétnu jednou rukou, obvykle pravou, a prsty pokládá na otvory podél těla flétny, aby měnil výšku tónů. Náustky, do kterých hráč vhání vzduch, jsou umístěny na konci nástroje. Nejběžnější typy koncových fléten jsou indické flétny, čínské flétny xiao a japonské flétny šakuhači.Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.V hudebních a uměleckých školách učitelé obvykle vyžadují sopránové zobcové flétny s anglickým (barokním) prstokladem. Hra na zobcovou flétnu je snadná, navíc oproti houslím, kytaře nebo klavíru, její pořízení nezatíží rodinný rozpočet. Další výhodou fléten je jejich skladnost.

„Flétny byly původně vyráběny z jednoho kusu dřeva, později byla flétna rozdělena na tři části a to hlavici, střední díl a nálevkovitý spodní díl. Její původně kuželovitá trubice měla 1 dírku pro palec a 7 pro ostatní prsty. v různých laděních a velikostech (sopraninová, sopránová, altová, tenorová a basová).

Proč hrát na flétnu : Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.

Kdo vymyslel zobcovou flétnu : Flétna jako terapeutická pomůcka

Hra na zobcovou flétnu je používána i jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. S touto metodou přišel v 70. letech 20. století Václav Žilka, který vycházel z praxe amerického lékaře Meyera Markse.

Kdo vymyslel flétnu

3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.

altová flétna – rozsah f1 až c4 (notuje se v houslovém klíči jak zní, někdy o oktávu níže) tenorová flétna – rozsah c1 až g3 (notuje se v houslovém klíči jak zní) basová flétna – rozsah f až c3 (notuje se v oktávovém basovém klíči, resp. o oktávu níže než zní) velkobasová flétna – rozsah c až g2.Flétny

  • Stonewhistle – astrální flétny.
  • Indiánské flétny.
  • Meditační flétny.
  • Přírodní flétny.
  • Dvojité flétny.
  • Koncovky.
  • Panovy flétny.
  • Šakuhači.