Antwort Jak se hraje F na flétně? Weitere Antworten – Jak se hraje na flétnu f2

Jak se hraje F na flétně?
Hráč fouká do náustku. Vzduch je přiváděn na hranu, o kterou se rozráží a rozvibrovává vzduchový sloupec v nástroji. Otvory navrtané v trubici se zakrývají nebo odkrývají hráčovými prsty, čímž se reguluje výška tónu. U větších nástrojů se využívá klapek.Při hraní na flétnu se noty začínají a ukončují jazykem. Jazyk si položte na horní patro a zuby a pokuste se říci "důůdůůdůů". Zvuk by měl vždy začínat a končit u horního patra, díky tomu se naučíte hrát krásné tóny s jasným začátkem i koncem.Boční (příčné) flétny se drží ve vodorovné poloze a hraje se na ně foukáním vzduchu otvorem (náustkem) umístěným po straně nástroje. Hráč drží flétnu oběma rukama, zatímco levá ruka drží tělo flétny v blízkosti otvorů a pravá ruka drží flétnu nahoře.

Kdy začít s hrou na flétnu : Velkou výhodou tohoto nástroje je, že se dá začít hrát již 5-7 letech (s přihlédnutím na fyzickou vyspělost, hudební nadání a dle dohody s pedagogem), je dostupný a poměrně rychle si mohou žáci zahrát první skladbičky.

Jak vyčistit zobcovou flétnu

Po hraní vytřete flétnu čistým vytěrákem a nechejte ji přes noc vyvětrat, aby se odpařila všechna zkondenzovaná vlhkost z dechu. Zcela vyschlý nástroj opět ošetřte olejem. Tento proces opakujte tři dny za sebou, poté několikrát jednou týdně a po zahrání v běžném provozu jednou za 2 měsíce.

Jak vybrat zobcovou flétnu : Pro zobcovou flétnu jděte vždy do obchodu s hudebnami, ne do hračkářství, zde koupíte hračku, ne hudební nástroj. Při nákupu vybírejte zásadně mezi nástroji trojdílné konstrukce. Flétnu pečlivě prohlédněte, nesmí mít žádné praskliny. Všechny tři díly by měly patřičně těsnit, aby mezi nimi neprofukoval vzduch.

Je všeobecně známo, že hra na zobcovou flétnu má pozitivní vliv na zdraví dítěte, respektive na dýchací ústrojí. Pomocí hry na tento hudební nástroj si dítě osvojí správnou techniku dýchání, posiluje svaly bránice. Hraním dochází k pročištění dýchacích cest a zvyšuje se kapacita plic.

Pro malé začátečníky je zobcová flétna vhodná již mezi 4. a 5. rokem, kdy je dítě schopné tento nástroj ovládat a především se na hru soustředit. Velmi výjimečně lze s flétnou začít i dříve, dítě by však mělo být schopné alespoň 15 – 20 minut udržet pozornost a vnímat rady pedagoga a mít dobrou motoriku prstů i úst.

Jak naolejovat flétnu

Olejovat je nutné dobře vyschlý nástroj pomocí vytěráku a hadříku. Olej nanášíme v tenké vrstvě tak aby zůstal na stěnách flétny a nestékal. Voskované nástroje je vhodné olejovat i zvenčí, dřevo je tak lépe chráněno a flétna si udrží hezký vzhled.Smyčec je hůlka, mezi jejímiž konci jsou napnuté koňské žíně (tedy vlastně vlasy z koňského ocasu :-). Houslista jej drží v pravé ruce a přejíždí jím po strunách houslí, které si levou rukou přidržuje pod bradou. Nu a smyčec se musí pořádně natřít, aby po strunách pěkně klouzal sem a tam.Zobcová flétna je dechový nástroj patřící do kategorie dřevěných dechových nástrojů. Bývá vyrobena ze dřeva nebo plastu, kvalitnější nástroje zpravidla z tvrdých dřev domácích i exotických (javor, hruška, palisandr, eben).

Flétna jako terapeutická pomůcka

Hra na zobcovou flétnu je používána i jako prostředek pro zlepšení dýchacích obtíží u dětí. S touto metodou přišel v 70. letech 20. století Václav Žilka, který vycházel z praxe amerického lékaře Meyera Markse.

Kdo vymyslel flétnu : 3. Otcem flétny tak, jak ji dnes známe, je Theobald Boehm, německý zlatník a flétnista.

Jak se starat o příčnou flétnu : Jak čistit a kde uchovávat příčnou flétnu

Po každém hraní vytřete vnitřek nástroje suchým vytěrákem (gázovým, jelenicovým nebo bavlněným) a nechejte nástroj před uložením do pouzdra pár minut vyschnout. Před hraním a během hraní nepijte slazené a alkoholické nápoje, prodloužíte tak značně životnost podlepek.

Jak se naučit hrát na zobcovou flétnu

Zobcovou flétnu tvoří obvykle 3 díly – hlavice (má tvar zobce, který vkládáme při hře mezi rty), střední díl (tělo) a spodní nožka. Tyto díly složíte k sobě a můžete hrát. Důležitou roli při hře plní vaše prsty, které mačkají jednotlivé dírky na těle flétny, ale také váš dech a postavení celého těla.

altová flétna – rozsah f1 až c4 (notuje se v houslovém klíči jak zní, někdy o oktávu níže) tenorová flétna – rozsah c1 až g3 (notuje se v houslovém klíči jak zní) basová flétna – rozsah f až c3 (notuje se v oktávovém basovém klíči, resp. o oktávu níže než zní) velkobasová flétna – rozsah c až g2.Pokud to ale chcete zkusit sami, v pohodlí domova, nápomocné vám budou učebnice, tzv. školy hry na flétnu. Dospělí mohou vyzkoušet sérii školy hry na sopránovou zobcovou flétnu Flauto dolce, děti pak ocení například Školu hry na zobcovou flétnu: Se skřítkem Toníkem. Dobré hudební základy můžete získat i na internetu.

Jaké jsou druhy flétny : Flétny

  • Stonewhistle – astrální flétny.
  • Indiánské flétny.
  • Meditační flétny.
  • Přírodní flétny.
  • Dvojité flétny.
  • Koncovky.
  • Panovy flétny.
  • Šakuhači.