Antwort Jak se hasí elektřina? Weitere Antworten – Čím se hasí elektřina

Jak se hasí elektřina?
Práškový – je universální (elektřina, domácí spotřebiče, oleje, plyny, pevné látky). Pěnový – lze použít na benzín, naftu, olej (nikdy ne na elektřinu, domácí spotřebiče). Sněhový – používat na elektřinu, jemnou mechaniku. Halotronový – vhodný na hašení auta, elektřiny, domácích spotřebičů, archívů.Je naprosto nevhodné a životu nebezpečné hasit tato zařízení či jejich okolí vodou či pěnovými hasicími přístroji. Můžete použít tři typy hasicích přístrojů – práškové, sněhové nebo halotronové. Práškový hasicí přístroj je do domácnosti nejvhodnější a nejpoužívanější. Jedná se o speciální prášek, který je hnaný plynem.Práškový přístroj je určený pro hašení tříd A, B, C, D, včetně pevných látek kromě sypkých hmot. Dobře hasí zejména požáry hořlavých kapalin a hořlavých plynů a speciální typy prášku i požáry některých lehkých kovů.

Čím se nesmí hasit elektřina : Jaký hasicí přístroj na co použít

vhodný nevhodný nesmí se použít!
Papír, dřevo a další pevné hořlavé látky Benzín, nafta, líh, ředidlo Elektrická zařízení pod proudem
Alkoholy Hořlavé plyny Lehké a hořlavé alkalické kovy
Cenné materiály (archivy) Látky prudce reagující s vodou (např. kyseliny)
Rostlinné a živočišné tuky a oleje

28. 8. 2008

Jak spravne hasit

Zásah hasicím přístrojem při požáru je nutno provádět vždy po směru větru a vystřikující proud hasiva musí směřovat vždy do ohniska požáru, přičemž je nutno neustále postupovat za požárem. Postupujte tak, abyste proudem hasiva nepřenesli plameny na nežádoucí místa, nebo se při používání vodních přístrojů neopařili.

Čím hasit dřevo : Třída A – požáry pevných látek (např. dřevo, uhlí, textil, papír, sláma, seno, plasty), jejich hoření je zpravidla doprovázeno žhnutím. Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje vodní a pěnové.

Třída B – požáry kapalin nebo látek, které přecházejí do kapalného skupenství (např. barvy a laky, benzin, nafta, dehet, oleje, ředidla, aceton, vosky, asfalt, pryskyřice, mazadla). Pro tuto třídu požáru jsou vhodné hasicí přístroje pěnové, práškové a halonové.

1. Vodní hasicí přístroj

Vodní hasicí přístroj: Třída požáru A
Vhodné pro hašení Nevhodné pro hašení
dřevo, textil, papír, plasty, uhlí a jiné podobné materiály. benzín, nafta, líh, ředidla, barvy, laky, asfalt, vosk, olej, dehet, hořlavé plyny a cenné archivní materiály.

6. 9. 2019

Jak funguje Hasičák

Pěnový hasicí přístroj

Hasivem je voda a pěnidlo, které při provzdušnění vytváří pěnu a ta izoluje hořící látky odvzdušného kyslíku. Používá se zejména k hašení hořlavých kapalin – třída B, kdy pěna nejlépe uhasí oheň na hladině hořicí látky.Jsou nevhodné na hašení:

Hořlavých kapalin nemísících se s vodou jako benzín, motorová nafta, minerální oleje, líh, ředidlo,…). Je třeba velkého množství vody, abychom kapalinu zředili, některé neuhasíme vůbec, např. benzín na vodě plave.Práškový hasicí přístroj

Jedná se o nejpoužívanější a nejuniverzálnější hasicí přístroj. Hasivem je speciální nebo univerzální jemný prášek, hnaný plynem. Jedná se o poměrně velmi účinné hasivo, jehož velkou výhodou je nevodivost. Proto je možné s ním hasit i elektrická zařízení pod napětím.

PĚNOVÉ HASICÍ PŘÍSTROJE

Při svém použití vytvářejí na povrchu hořících látek vrstvu pěny, která zabraňuje přístupu kyslíku a tím vlastně hasí. Používají se především na požáry hořlavých kapalin ( benzín, nafta, oleje).

Jak se při požáru plní kouř místnosti : Jak známo, kouř a dým stoupají vzhůru, při požáru v místnosti se tedy hromadí pod stropem a postupně plní celý prostor. Proto se hlásič nikdy neinstaluje do rohů místností, za záclony a za nábytek. Zde nedochází k dostatečnému proudění vzduchu a hlásič nebude kouř správně detekovat.

Co je potřeba na hasiče : Podmínky přijetí do pracovního poměru u HZS ČR

  • absolvování zdravotní prohlídky (příp. psychologického vyšetření)
  • prokázání bezúhonnosti výpisem z rejstříku trestů
  • dosažení požadovaného stupně (zaměření) vzdělání stanoveného pro obsazované pracovní místo.
  • jazykové znalosti.

Proč nelze hasit hořící ropu vodou

„Problém je v tom, že hasící přístroj, když stříkne do kapaliny, tak ji rozstříkne po okolí. Po uhašení plamene může lehce dojít k opětovnému vznícení oleje, protože má neustále zápalnou teplotu,“ vysvětluje Jan Brož a doporučuje proto hasit takový požár zamezením přístupu vzduchu.

V případě vzniku požáru sazí v komíně urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte hasiče na linku 150 nebo 112. Požár sazí v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo dokonce výbuchu.dbejte na bezpečnost vašich dětí a zabezpečte vhodně před nimi všechny elektrospotřebiče, v případě, že vám elektrický spotřebič začne hořet, nikdy jej nehaste vodou, pokud se vám přes veškerou opatrnost situace vymkne kontrole, volejte hasiče prostřednictvím tísňové linky 150 nebo 112.

Co dělat když je požár : Co nejrychleji opusťte objekt, ve kterém hoří

Nesnažte se překonávat již požárem zasažené a zakouřené prostory. Nemůžete-li již opustit objekt, uzavřete se v místnosti bez větrání, utěsněte okna a dveře (nejlépe mokrým ručníkem, dekou) a upozorněte na sebe hasiče máváním za oknem či vyvěšením bílé látky či prostěradla.