Antwort Jak se dělají višně v rumu? Weitere Antworten – Jak naložit višně do alkoholu

Jak se dělají višně v rumu?
Višně propláchneme vodou, dáváme po částech do láhve, prosypáváme cukrem a přidáme koření. Zalijeme vodkou a rumem, zavíčkujeme a necháme v teple zhruba 2-3 týdny. Pak dáme na stejnou dobu do chladna a můžeme konzumovat.VIŠNĚ V RUMU

  1. 1 kg višní
  2. 0,3 l rumu.
  3. 400 g krystalového cukru.

Dobře zralé višně přebereme, stopky odstřihneme na čtvrtinu, na sítu propláchneme a necháme okapat. Rozdělíme do čistých sklenic a průběžně prokládáme vrstvami cukru. Potom zalijeme rumem tak, aby ovoce bylo zcela ponořené. Sklenice převážeme dvojitým celofánem a uchováme na temném a chladném místě až do konzumace.

Jak naložit třešně v rumu : Postup přípravy

Libovolné množství třešní opereme a po částech naskládáme do sklenice, přičemž každou vrstvu třešní posypeme cukrem, když máme sklenici plnou, zalijeme třešně rumem nebo vodkou tak, aby alkohol aspoň o 2 cm převyšoval třešně. Potom sklenici uzavřeme a dáme do chladna a tmy asi na tři týdny uležet.

Jak zužitkovat višně

Co udělat z višní

  1. Višně přidáváme v menším množství do jogurtů (k snídani) a pohárů.
  2. Využijeme je na zdobení kaší a do nákypů.
  3. Oblíbené využití je zpracování do různých bublanin, koláčů a jiných sladkých dobrot.
  4. Višně jsou také skvělou a ceněnou surovinou na přípravu džemu, který má výraznější chuť než džem třešňový.

Jak naložit švestky do rumu : Švestky naskládejte do sklenic a do poloviny je zalijte vychladlou rozvařenou směsí vody a cukru. Do každé sklenice přidejte trochu hřebíčku, citronové kůry a pár kousků skořice. Potom až po okraj přidejte rum. Slenice se švestkami zavíčkujte a nechte odpočívat alespoň 5 týdnů.

Co udělat z višní

  1. Višně přidáváme v menším množství do jogurtů (k snídani) a pohárů.
  2. Využijeme je na zdobení kaší a do nákypů.
  3. Oblíbené využití je zpracování do různých bublanin, koláčů a jiných sladkých dobrot.
  4. Višně jsou také skvělou a ceněnou surovinou na přípravu džemu, který má výraznější chuť než džem třešňový.


Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Kdy roubovat višně

Pro roubování je nejvhodnější čas brzy zjara, kdy se stromy teprve začínají probouzet. Obvykle platí pořadí v roubování, kdy jako první je na řadě angrešt a rybíz, pak třešně a višně, dále meruňky, švestky, slívy a nakonec jabloně a hrušně.Višně jsou zdravé, stejně jako další druhy ovoce. Jejich chuť je výrazná, mírně pikantní, višně se velmi dobře hodí na zpracování do džemů. Připravujeme z nich bublaniny a různé moučníky. Nakládáme je, mrazíme, zavařujeme i sušíme.Pokud jsme třešně sklidili a chystáme se na zavařování, nejjednodušší způsob zbavení se červíků je namočit třešně předem do chladné vody, stačí na dvě hodiny, případně i přes noc. Někdy se doporučuje přidat trochu octa, kyseliny citronové nebo soli, namočení pak může být kratší.

Traduje se, že na třešně, ale i na další peckoviny se nesmí pít voda, protože to způsobuje bolesti v břiše.

Kdy se stříhá višně : Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).

Jak dlouho zavařovat višně : Postup přípravy

  1. Višně opláchneme vodou, necháme okapat a vypeckujeme je.
  2. Vkládáme je do sklenic, prosypaváme cukrem a malinko je utlačíme.
  3. Sklenice zavíčkujeme, vložíme do vodní lázně zavařovacího hrnce a sterilujeme 25 minut při teplotě 80 – 85 °C.

Jak dlouho zavařovat švestky

Švestky narovnáme do sklenic těsně vedle sebe. Do hrnce nalijeme vodu, přidáme cukr a necháme provařit. Naplněné sklenice zalijeme mírně zchladlým nálevem. Uzavřeme víčkem a ihned sterilujeme 20 minut při 80 °C.

Postup přípravy

  1. Švestky očistíme, rozpůlíme a vypeckujeme.
  2. Stříškovitě švestky naskládáme do sklenic za průběžného prosypavání cukrem.
  3. Do každé sklenky nalijeme lžíci vody. Zavíčkujeme a 40 minut sterilujeme při teplotě 85 °C.
  4. Kompoty necháme na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů. TIP Nejlepší švestkové koláče.

Džem: Vypeckované višně dáme do hrnce, přisypeme cukr (nemusíme dávat celý kilogram, dle kyselosti višní) s želírfixem a za stálého míchání přivedeme k varu. Krátce (2 minuty) povaříme, odebereme případnou pěnu a džemem naplníme umyté, suché sklenice. Sklenice řádně uzavřeme a dáme na 10 minut sterilovat na 80°C.

Kdy a jak stříhat višeň : Peckoviny (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) řežeme zásadně v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. Zpravidla tento řez spadá na měsíce červenec a srpen (v teplejších lokalitách i začátek září).