Antwort Jak se dělají domácí jitrnice? Weitere Antworten – Jaké koření se používá do jitrnic

Jak se dělají domácí jitrnice?
Jitrnicím svědčí koření – česnek, majoránka, nové koření, samozřejmě pepř a sůl. Ještě trocha pšeničné krupice, kterou spaříme trochou vařící polévky a vše promícháme.Před smažením můžete jitrnice obalit v troše hladké mouky. Zajistíte si tak křupavější kůrčičku, navíc mouka také zabrání prasknutí jitrnic. Pokud by přece jen praskly, obsah úplně nevyteče, ale nalepí se na boky a opeče se na nich. Dáváte-li přednost úpravě bez dalšího tuku, můžete jitrnice upéct v troubě v pekáčku.MASO: 3 kg libovějšího vepřového boku 1 kg vepřového laloku 1 kg vepřových jater 1,5 kg vepřových plic KOŘENÍ: 220 g soli 10 g majoránky 4 g zázvoru 4 g mletého nového koření OSTATNÍ PŘÍSADY: voda dle potřeby 1,5 kg tvrdší bílé pečivo – rohlíky, žemle, housky,…

Jak se vyrábí jitrnice : Plníme – narážíme – do nakrájených střev, na jednom konci již zašpejlovaných vepřových střev, zašpejlujeme a vaříme asi 20 minut při teplotě vody 85 °C. Při vaření sem tam opatrně zamícháme. Uvařené jitrnice opláchneme ve studené vodě, narovnáme na dřevěnou desku, po čase obrátíme a necháme zvolna vychladnout.

Jak připravit střeva na jitrnice

Před zpracováním doporučujeme přírodní střeva solená vybalit ze sáčku a nechat 24 hodin na sucho vydýchnout (střeva v sáčku nedýchají, po vybalení mohou mít svůj specifický zápach). Den před plněním střeva opláchneme ve studené vodě od soli a namočíme na 24 hodin do studené vody.

Jak dlouho se vaří jitrnice : Hotový prejt plníme do připravených střívek, zašpejlujeme a necháme volně táhnout (zvolna vaříme) 10–15 minut (uvařené jitrnice vyplavou na povrch a špejle se dá ve střívku snadno pootočit) v masovém vývaru, poté ochladíme studenou vodou a necháme v chladu ztuhnout.

Uvařené maso obereme od kosti a pomeleme na mlýnku, ochutíme kořením, přidáme namočené rohlíky v polévce, zamícháme a ochutnáme. Pokud je vše podle naší chuti, přidáme pomletá syrová játra a naplníme hmotu do střev. Vložíme do hrnce s polévkou a při teplotě cca 85-90 °C vaříme do doby, než jitrnice vyplavou na povrch.

Jitrnice položíme na plech s pečícím papírem, plech s jitrnicemi malinko pokapeme vodou, přikryjeme alobalem a pečeme v rozehřáté troubě na 180 stupňů do slabé křupavé krusty. Podáváme s bramborem, šťouchaným s uzenou paprikou a jarní cibulkou (s čerstvým zakysaným zelím).

Kolik stojí kilo jitrnice

JITRNICE

Název zboží JITRNICE
Cena běžná: 129 Kč / kg
Cena zboží 109 Kč / kg
Dostupnost zboží Skladem
Výrobce zboží JOTIS s.r.o. Litoměřice

Koření (na 1 kg masa: 3 g mletého pepře, 1 g mletého kmínu, 1 g třeného česneku) smícháme s trochou vody a přidáme do hovězího.Uvařené maso obereme od kosti a pomeleme na mlýnku, ochutíme kořením, přidáme namočené rohlíky v polévce, zamícháme a ochutnáme. Pokud je vše podle naší chuti, přidáme pomletá syrová játra a naplníme hmotu do střev. Vložíme do hrnce s polévkou a při teplotě cca 85-90 °C vaříme do doby, než jitrnice vyplavou na povrch.

Vepřové plíce, srdce, ovar nebo tučný bůček uvaříme, nasekáme nebo umeleme na masovém strojku, přidáme drobně nakrájená játra, ve vývaru namočené a vyždímané žemle, všechno koření, česnek rozetřený se solí a trochu vývaru. Směs důkladně promícháme, dáme do vymaštěného pekáče a pečeme 30-45 minut.

Jak vyprat střeva : Tenké střevo vyprázdníme vymačknutím obsahu, obrátíme a propereme ho v teplé vodě (33 až 40 °C) a vodu 3 až 4 krát vyměníme. Můžeme použít vířivou pračku, necky a březové koště nebo je protahujeme ve sněhu (nahradí dvoje praní ve vodě).

Co pomáhá na střeva : „Pro správně fungující střeva je důležitý příjem zeleniny, ovoce a luštěnin. Například jablka obsahují velké množství rozpustné vlákniny pektinu, který zachytává různé druhy toxinů a navíc zlepšuje střevní peristaltiku. Lze je konzumovat čerstvá ve formě ovoce či ovocných šťáv.

Jak se pečou jitrnice a jelita

Jelita a jitrnice můžete ohřát a krátce osmahnout přímo na pánvi. Zahřejte ji na střední teplotu a rozpalte na ní jednu lžíci sádla. Při této metodě přípravy jitrnice i jelita ráda praskají. Případně je dejte do pekáče a opečte je v troubě při teplotě 160 – 170 °C dokud se na povrchu nevytvoří slabá křupavá kůrčička.

Jak dlouho vydrží jitrnice v lednici

Domácí jitrnice konzumujeme co nejdříve. V sáčku v chladničce nám vydrží maximálně 2 dny, poté je můžeme tepelně zpracovat a prodloužit jim tak životnost o 1-2 dny.Jitrnice – váha cca 150g/1ks.

Jak se dělají jitrnice : Uvařené maso obereme od kosti a pomeleme na mlýnku, ochutíme kořením, přidáme namočené rohlíky v polévce, zamícháme a ochutnáme. Pokud je vše podle naší chuti, přidáme pomletá syrová játra a naplníme hmotu do střev. Vložíme do hrnce s polévkou a při teplotě cca 85-90 °C vaříme do doby, než jitrnice vyplavou na povrch.