Antwort Jak se dělá Vejmrda? Weitere Antworten – Co se dává do Vejmrdy

Jak se dělá Vejmrda?
Zato nás ale hned zaujal název vejmrda, který se poměrně často objevoval jako označení právě pro jablka s křenem. Kromě těchto dvou základních surovin se do vejmrdy přidává ještě ocet, masový vývar a špetka soli.Lžička strouhaného křenu se doporučuje při chřipce nebo nachlazení, protože uvolňuje hleny a pomáhá při vykašlávání. Ovšem konzumaci nepřehánějte, v nadměrném množství může dráždit žaludek. Křen se skvěle hodí k masu, vejcím nebo sýrům. Asi nejznámější je křenová omáčka k hovězímu nebo uzenému masu.Připadá vám staročeský název „VEJMRDA“ hanlivý Přesto nejde o vulgární slovo. Jeho význam vychází ze staročeského „vrtět se, pohybovat ocasem či obrůstat kořínky“. Název byl vlastně odvozen od roztřepených kořínků křenu.

Jak se nakládá křen : Očištěný křen nakrájíme na kolečka a rozmixujeme s 2 dcl převařené vody, 1 dcl oleje, lžící cukru, lžící octa a lžičkou soli. Vytvořenou kaši plníme do malých skleniček od přesnídávek (z množství jsou 3 a půl sklenky) a uložíme do lednice, kde nám tato směs vydrží až 1 rok.

Jak zavařit Vejmrdu

Pokud chcete variantu jemnější, sterilizujte zavíčkované sklenice cca 15 minut při 80 stupních. Takto ošetřená vejmrda je jemná, přitom pikantní a lehce štiplavá po křenu, ve špajzu vám vydrží rok i déle. Přitom je bez zbytečného bílého cukru a konzervantů.

Odkud pochází Vejmrda : Vejmrda je tradiční moravská pochoutka z křene, masového vývaru, octa a většinou jablek, které jsou nahrazeny voňavými kdoulemi.

Obzvláště na podzim a v zimě, kdy se kolem množí nachlazení, viróz a chřipek. Avšak nejen proti těmto neduhům je křen účinným bojovníkem. Kořen křenu je ohromným zásobníkem tolik potřebného vitamínu C a kyseliny listové. Křen povzbuzuje činnost žaludku a střev.

A přitom tak jednoduché! Smíchejte polévkovou lžíci čerstvě nastrouhaného křenu se čtyřmi lžícemi zakysané smetany, dvěma lžičkami majonézy, lžičkou kvalitního jablečného octa, osolte, opepřete. Zamíchejte třeba čerstvě nasekanou pažitku. Zkontrolujte říz, a pokud je to na vás málo, nastrouhejte více křenu.

Jak se dělá křen s jablky

Křen oloupeme a nastrouháme na jemno. Jablka omyjeme, vykrájíme jadřince a nastrouháme na jemno. Obojí dáme do mísy, přidáme šťávu z jednoho citrónu a špetku soli. Důkladně promícháme a natlačíme do čistých lahviček, zavíčkujeme a skladujeme v lednici.Jak strouhat křen

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.Po vychladnutí přendáme do lednice. Tato varianta vám vydrží rok i déle, je jemnější co do chuti (nepálí) i do konzistence, po tepelné úpravě dostane krémovou barvu.

Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.

Na co je zdravý křen : Přisuzují se mu protirakovinové účinky. Kromě velkého množství vitaminu C obsahuje vápník, draslík, hořčík, železo, zdraví prospěšné enzymy a organické kyseliny, fytoncidy a další. Zvyšuje vylučování trávicích šťáv, zlepšuje látkovou výměnu. Doporučuje se proto při infekčních chorobách, hlavně horních cest dýchacích.

Jak nejlépe nastrouhat křen : Jak strouhat křen

Můžeme použít ochranné brýle, ale strouhání jde rychle. Křen nejprve oloupeme nebo oškrábeme a pak ho nastrouháme na jemném struhadle. Během strouhání s křenem postupně otáčíme a strouháme ho "do špičky", aby nezůstávaly po stranách nenastrouhané části. Nastrouhaný křen co nejdříve spotřebujeme.

Jak se říká jablko s křenem

Vejmrda je typická staročeská příloha, která byla velmi oblíbená hlavně k zabijačkovým pochoutkám. Hodí se i k uzenému masu, k vepřovému kolenu. Co je vejmrda Jedná se o nastrouhané a ochucené jablko s křenem.

Kořeny je třeba oloupat a nastrouhat na jemném struhadle. Křenem naplníme vhodnou sklenici, zalijeme tekutým medem a opatrně promícháme.Šťávy i sirupy nalijeme do běžných zavařovacích sklenic, které důkladně uzavřeme víčky a necháme zavařit běžným způsobem 10 minut při teplotě 90°° Celsia. Pak sklenice vyjmeme a necháme vychladnout. Šťávy i sirupy budou trvanlivé jako ostatní zavařeniny…

Jak poznám že se víčko chytlo : Vždy proveďte test, jestli dobře chytlo víčko – po vyjmutí z hrnce otočte zavařeninu dnem vzhůru a nechejte stát asi 2 minuty. Pokud tekutina neuniká zpod víčka, je vše v pořádku. Sklenice otočte zpět a po vychladnutí můžete zavařeninu dát do spíže.