Antwort Jak se dělá tlačenka? Weitere Antworten – Co patří do tlačenky

Jak se dělá tlačenka?
Slezská tlačenka je připravena z plecka a boku, kostky masa jsou menší, jako pojivo slouží vepřová játra s kůžemi a obsahuje různé druhy koření (zázvor, hřebíček, kmín, nové koření a osmaženou cibulku). K dalším tradičním druhům patří domácí, selská, ovarová, šunková, játrová, tmavá, chalupářská nebo bůčková tlačenka.Důležité je samozřejmě u tlačenky i ochucení. Tlačenka by měla příjemně vonět po česneku a majoránce. Samozřejmě nesmí chybět sůl a pepř, dále se přidává kmín, nové koření, někdy i muškátový květ, hřebíček, zázvor, případě strouhaná cibule.Koření na 1 kg tlačenky:

0,5 g nového koření třený česnek.

Jak dlouho se má vařit tlačenka : Dejte tlačenku vařit do velkého hrnce s vodou na velmi mírném ohni přibližně 20 minut. Během toho dojde k dokonalému propojení chutí masa, vývaru a koření. Po uvaření tlačenku vyjměte z hrnce a několikrát ji tenkým hrotem jehly propíchněte, aby z ní odešel všechen vzduch. Tlačenku nechejte vychladnout a ztuhnout.

Jaké koření se dává do tlačenky

Směs se skvěle hodí k masu – doporučujeme k přípravě tlačenky. 50 g této směsi vám umožní připravit cca 4 kg domácího produktu. Složení: černý pepř, česnek, nové koření, kmín, koriandr, sladká paprika, majoránka, bílý pepř, hřebíček. Skladujte na suchém a stinném místě.

Jak se podává tlačenka : Přitom zpočátku každých 15−20 minut tlačenkou otáčíme. Pokud se nám začne navrchu hromadit sádlo, dlaní rozetřeme a pootočíme. Ztuhlou tlačenku krájíme na plátky a podáváme s krájenou cibulí, zakápneme octem, doplníme chlebem.

Pak tlačenku opláchneme, propícháme jehlou, aby mohla unikat mastnota, a necháme v chladu, dokud zcela neztuhne, což může trvat až 20 hod. Během tuhnutí nezapomeneme tlačenku otáčet, aby se koření neusadilo na jedné straně. Podáváme s octem a cibulí a samozřejmě čerstvým chlebem.

Přitom zpočátku každých 15−20 minut tlačenkou otáčíme. Pokud se nám začne navrchu hromadit sádlo, dlaní rozetřeme a pootočíme. Ztuhlou tlačenku krájíme na plátky a podáváme s krájenou cibulí, zakápneme octem, doplníme chlebem.

Kolik želatiny na tlačenku

Vaječná tlačenka bez speciální želatiny

  1. 270 g zeleniny nakrájené na drobné kostičky (vařená mrkev, celer a petržel, kapie, sterilovaná okurka, hrášek, vařená kukuřice)
  2. 6 vajec uvařených natvrdo.
  3. 1 sáček práškové želatiny (20 g)
  4. 150 g majonézy.
  5. 75 ml octa.
  6. 20 g cukru.
  7. 7 g soli.
  8. 200 ml vody nebo vývaru z vaření zeleniny.

Kabanos a uvařena vejce nakrájíme na kostky, přidáme koření a vše promícháme. Přidáme syrová vejce, očištěná a nakrájená drůbeží játra a opět promícháme. Podle potřeby přidáme asi 1dcl vývaru z kůže a podle chuti přisolíme. Směs naplníme do tlačenkových střev a vaříme 20 minut na jedné a 20 minut na druhé straně.Po ztuhnutí (trvá to několik hodin) tlačenku krájejte podle potřeby na plátky a podávejte spolu s čerstvě nakrájenou cibulí a pokapanou octem. V lednici vydrží tlačenka uložená cca týden.

Balení obsahuje 6 plátků (celkem 10 g), které vystačí na želírování 0,5 l tekutiny. Příprava krémů, náplní a vaječné tlačenky: Do menšího hrnce dáme 4-5 polévkových lžic vody, přidáme plátky želatiny a necháme asi 10 minut nabobtnat. Za stálého míchání zahřejeme (nevaříme) až do úplného rozpuštění želatiny.

Kolik želatiny na litr vody : Práškovou želatinu dávkujeme zpravidla v poměru 1 díl želatiny : 5 dílů vody (= želatinová hmota) • Takto připravenou želatinovou hmotu můžete mít 4–5 dní v lednici, případně ji uchovat v mrazáku.

Jak udělat doma želatinu : Připravíte si ji smícháním obsahu sáčku se 4 polévkovými lžícemi vody a necháte asi 10 minut „nabobtnat“. Za stálého míchání mírně zahřívejte, dokud se želatina nerozpustí. Pozor, nesmí se vařit! Aby želatina správně fungovala, nesmí přejít varem.

Jak si doma vyrobit želatinu

Připravíte si ji smícháním obsahu sáčku se 4 polévkovými lžícemi vody a necháte asi 10 minut „nabobtnat“. Za stálého míchání mírně zahřívejte, dokud se želatina nerozpustí. Pozor, nesmí se vařit! Aby želatina správně fungovala, nesmí přejít varem.

Sáhnout můžete také po agaru, který živočišnou želatinu plně nahradí. Jde o rostlinnou želatinu vyrobenou z některých druhů mořských řas. Má bílou až lehce nažloutlou barvu a prodává se v prášku, případně ve formě vloček, plátků nebo malých hranolků.Pokud nemáte želatinu a potřebujete nutně vyrobit ovocné želé např. na dort, můžete místo želatiny použít pudingový prášek.

Kolik želatiny denně : Doporučuje se užít 1 plnou lžičku (3 g) 1-3x denně alespoň půl hodiny před jídlem a zapít ji studeným nápojem. Nikdy nezapíjejte želatinu teplým nápojem. Želatina může být zároveň přidána do jogurtu nebo ovocného džusu a může být tedy užívána i během delšího časového úseku.