Antwort Jak se dělí statni sprava? Weitere Antworten – Jak se dělí veřejná správa

Jak se dělí statni sprava?
V moderní demokratické společnosti se vytvořil systém veřejné správy, který má dvě větve, a to větev samosprávy a větev státní správy. Státní správu vykonávají státní orgány. Veřejnou správou lze chápat jako: správa území, státu, kraje, obce.Státní správa má vždy povahu veřejné správy.

Struktura státní moci se dělí na zákonodárnou, výkonnou a soudní moc. Státní správa je součástí výkonné moci. Vztah výkonné moci k moci zákonodárné je dán vázaností výkonné moci zákony a určování pravomoci. Výkonná moc může působit na realizaci moci zákonodárné.V České republice působí řada orgánů státní správy, například:

  • Celní správa.
  • Finanční úřady.
  • Česká správa sociálního zabezpečení
  • Úřady práce.
  • Živnostenské úřady.
  • Katastrální úřady.
  • Stavební úřady.
  • Matriční úřady.

Co je to státní správa a samospráva : Veřejnou správu pak můžeme dělit na: státní správu a samosprávu. Státní správa je vykonávána státem, samospráva potom veřejnoprávními korporacemi, které můžeme dále dělit na územní samosprávu a zájmovou samosprávu. – zájmová – např. profesní komory (lékařská, advokátní apod.)

Co dělá státní správa

Provádění dílčích prací ve státní správě například shromažďování, třídění, uspořádávání, aktualizace a kontroly náležitostí a správnosti podkladů pro řízení ve správě a samosprávě, správní dokumentace a důležitých adresných písemností.

Co zahrnuje veřejná správa : Tato skupina zahrnuje všeobecné činnosti veřejné správy (například výkonnou, legislativní, finanční a jinou správu na všech úrovních) a dohled v oblasti hospodářské a sociální. Tato skupina zahrnuje činnosti v oblastech zahraničních věcí, obrany, veřejného pořádku a bezpečnosti.

Provádění dílčích prací ve státní správě například shromažďování, třídění, uspořádávání, aktualizace a kontroly náležitostí a správnosti podkladů pro řízení ve správě a samosprávě, správní dokumentace a důležitých adresných písemností.

Veřejná správa představuje soubor konkrétně definovaných činností organizovaných a realizovaných v předem stanoveném právním a institucionálním rámci. Je vykonávána výhradně ve veřejném zájmu, úkony veřejné správy jsou stanoveny zákonem.

Co musí splňovat stát

Podle této mezinárodní konvence je stát subjektem mezinárodního práva splňující tato kritéria:

  • stálé obyvatelstvo,
  • vymezené státní území,
  • státní moc – vláda a státní aparát,
  • schopnost vstupovat do vztahů s jinými státy (tzv. mezinárodněprávní subjektivita).

Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem územní samosprávy v České republice jsou obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky.Práce pro stát je brána jako poslání a pracovní činnosti jsou veřejně prospěšné. Pro absolventy dává veřejná správa možnost získat potřebnou praxi, doplnění kvalifikace. Zaměstnanci mají možnost dalšího kvalifikačního vzdělávání formou školení, stáží apod.

Mezi tyto orgány patří vláda, ministerstva, ostatní ústřední orgány státní správy. Ústřední orgán – je složka státní moci, která vykonává správu na věcně vymezeném úseku fungování společnosti. Jde o správní úřad, který stojí na vrcholu správní hierarchie a jemuž není nadřízen žádný jiný úřad, ale zpravidla vláda.

Koho zastupuje statni zastupce : “Státní zastupitelství zastupuje veřejnou žalobu v trestním řízení; vykonává i další úkoly, stanoví-li tak zákon.

Kdo má na starosti státní správu : Stát má na starosti státní správu, kraj a obec mají na starosti územní samosprávu.

Co musí mít každý stát

Mezi definiční znaky státu jsou standardně řazeny území, obyvatelstvo (někdy „národ“) a politická a právní organizace moci.

Kodaňská kritéria jsou tvořena souborem obecně formulovaných požadavků, jejichž splněním je podmíněn vstup kandidátské země do Evropské unie. Zformulována byla v červnu 1993 na summitu Evropské rady v Kodani.Samospráva je způsob řízení určitého celku, kdy daný subjekt o alespoň některých svých záležitostech rozhoduje sám autonomním způsobem, tedy „spravuje se sám“. Opakem samosprávy je výkon správy (rozhodování o určitých záležitostech) jiným, vnějším subjektem.

Co patří do přenesené působnosti : Do základního rozsahu výkonu přenesené působnosti patří např. evidence obyvatel, pověřený obecní úřad také vydává např. stavební povolení a obecní úřad obce s rozšířenou působností je mj. oprávněn vydávat občanské průkazy a cestovní pasy.