Antwort Jak se dělá propolis? Weitere Antworten – Jak udělat propolis

Jak se dělá propolis?
Propolis necháme v alkoholu luhovat 10–14 dnů v pokojové teplotě, denně protřepeme. Poté přefiltrujeme a tinktura je připravena k použití. Doporučujeme v každém případě provést 24-hodinový test na kůži na vnitřní straně předloktí. Pokud na kůži nedojde k reakci, můžeme propolis používat.Propolis tvoří včely sbíráním pryskyřice na stromech, do které přidávají výměšky svých žláz. Do úlu nosí propolis v rouškách na zadních nožičkách obdobně jako pyl. Včely využívají propolis ve dvou základních formách. Ta první je řídká, slouží k potírání stěn a jiných částí úlu, má desinfekční funkci.Propolis lze ze včelstva získávat v zásadě dvěma způsoby:

  1. z rámků – zejména na rámcích v horním nástavku je téměř vždy vrstva propolisu, kterou včely izolují škvíru mezi horní loučkou a stropem.
  2. ze sítí – včelař pod strop úlu vloží síť s malými oky, kterou včely rády zatmelí.

Jak vyčistit propolis od vosku : Propolis je ve vodě téměř nerozpustný. Naproti tomu se velmi dobře rozpouští v tuk rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka těžko snesitelný). Jestliže chceme vyrábět propolisový roztok ve formě tinktury pro lidskou spotřebu, pak se nejlépe k tomu hodí etylalkohol v 70% koncentraci.

Jak macerovat propolis

Očištěný se naloží v poměru 1: 5 do vysoce procentního lihu, kde se na chladném místě nechá cca 3 týdny za občasného promíchání macerovat. Poté se přecedí a užívá se. Pozor na přímé užívání (při orálním užívání malá dávka zředěná čistou vodou).

Co léčí propolis : Propolis působí proti bakteriím, plísním a také virům. Díky kombinaci s jeho protizánětlivým účinkem našel široké využití v léčbě kožních obtíží. Nejběžnějším přípravkem s propolisem je propolisová tinktura. Vzniká rozpuštěním propolisu v lihu s obsahem alkoholu okolo 60 %.

Prací prášek a horká voda

  1. Zbytky propolisu opatrně seškrábněte nožíkem.
  2. Oblečení namočte do horké vody na dobu 20 minut a poté se pokuste odstranit co nejvíce propolisu, opět si můžete pomoci nožíkem nebo škrabkou.
  3. Z pracího prášku si vyrobte pastu a tu vetřete přímo na skvrnu.


Při správném skladování může mít propolis životnost až 5 let.

Jak správně macerovat

Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.Propolis lze užívat jak vnitřně tak i vnější formou. Ve formě tinktur, mastí, výluhů, extraktů nebo zásypů, ale také v podobě čípků (hemeroidy) nebo tablet (prevence chřipky, paradentóza – často obohacené o vitamín C ) nebo také v syrovém nezpracovaném stavu.Propolis nejde ve vodě téměř rozpustit. Dá se ale dobře rozpustit v tuku rozpouštějících rozpouštědlech (aceton nebo chloroform – pro člověka špatně snesitelný). Pokud byste rádi vyráběli propolisový roztok k lidské spotřebě v podobě tinktury, doporučujeme použít etylalkohol v 70 % koncentraci.

Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jak se vyrábí macerát : Začínáme si vyrábět svoje vlastní bylinkové rostlinné oleje neboli maceráty. Ty se vyrábí tak, že ponoříme mírně zavadlou bylinku do námi zvoleného rostlinného oleje a necháme minimálně dva týdny macerovat. Výroba macerátů je velmi jednoduchá a tuto maceraci zvládne každý z nás.

Na co je propolis : Použití propolisu je obrovské

propolisové kapky zředěné vodou při výplachu úst nebo na kloktání. Tinktura propolisu je univerzální také na různé drobné ranky. Dále se využívá propolis ve formě propolisové masti, kapek, propolis v medu nebo jako součást kosmetických přípravků, zubních past, mýdel, ústních sprejů atd.

Jak dlouho trvá macerace

Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny. Bylinné likéry se louhují podstatně déle a to až dva týdny. Alkohol je v průměru 60 až 70 %. Silnější alkohol maceraci urychluje, slabší naopak prodlužuje.

Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.

Jak se Maceruje : Při macerování se ovoce, případně bylinky nebo koření louhují po určitou dobu v alkoholu, který se ředí podle druhu základní suroviny i typu likéru. Alkohol ze surovin přijímá chuť i aroma. Doba macerace se liší podle druhu suroviny a koncentrace alkoholu od 24 hodin – 3 dny.