Antwort Jak se dělí pohyby podle trajektorie? Weitere Antworten – Jak dělíme pohyby podle trajektorie

Jak se dělí pohyby podle trajektorie?
Podle tvaru trajektorie dělíme pohyb na přímočarý a křivočarý.Podle tvaru trajektorie rozdělujeme pohyby na přímočaré (pohybuje se stále rovně) a křivočaré (zatáčí). U těles také rozlišujeme, jestli se někam posouvá, nebo se točí. Nebo obojí. Porovnáním trajektorií jednotlivých bodů tělesa tedy rozlišíme pohyb posuvný (translační) a otáčivý (rotační), případně složený.Těleso se pohybuje, mění-li svoji polohu vzhledem k jinému tělesu. Totéž těleso může být v pohybu vzhledem k jednomu tělesu a v klidu vzhledem k jinému. Spojnice bodů, kterými projde při pohybu určitý bod tělesa nazýváme trajektorie. Délce trajektorie říkáme dráha.

Jak se nazývá druh pohybu jehož trajektorie přímka : Nerovnoměrný přímočarý pohyb je pohyb, u kterého směr rychlosti zůstává stejný (trajektorií je přímka nebo část přímky), ale velikost rychlosti se mění.

Co to je trajektorie

trajektorie – (z lat. traiectus = přepravování, převoz, přechod) – v původním fyzikálním smyslu dráha objektu nebo události v reálném i fiktivním prostoru. Do spol. vědních výzkumů se tento pojem dostal z kybernetiky a též díky expanzi prognostiky.

Kdy síla zakřivuje trajektorii : Síla, která působí proti směru pohybu, těleso zpomaluje. Síla, která působí kolmo ke směru pohybu, mění směr (zakřivuje trajektorii) pohybu.

Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:

  • přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
  • křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.


Rozlišujeme několik typů mechanického pohybu:

  • přímočarý pohyb. posuvný pohyb.
  • křivočarý pohyb. šroubový pohyb. pohyb po kružnici. rovnoměrný pohyb po kružnici. nerovnoměrný pohyb po kružnici. otáčivý pohyb, otáčení, (rotace) valivý pohyb. smykový pohyb.

Co je to pohyb přímočarý

Přímočarý pohyb je pohyb po přímce, tzn. trajektorií pohybu je přímka.Při pohybu tělesa kolem Země působí na těleso gravitační síla směrem do středu Země, jejíž velikost závisí na hmotnosti tělesa a vzdálenosti od středu Země. Tato síla způsobí zakřivení trajektorie tělesa, jejímž důsledkem je vznik odstředivé síly.Síla ve směru pohybu způsobuje zrychlení tělesa, síla proti směru pohybu způsobuje zpomalení tělesa. Síla kolmá na směr pohybu vyvolává normálové (stranové) zrychlení, a tak změnu směru pohybu tělesa (zakřivení trajektorie). kde p je hybnost tělesa. vypočítat hmotnost tělesa m.

Značíme ji v a je rovna dráze dělené časem t. Je buď průměrná (tedy podíl dráhy a času za nějakou dlouhou dobu) nebo okamžitá (změny dráhy za malou změnu času). Pokud je rychlost stále stejně velká, mluvíme o rovnoměrném pohybu. Pokud se mění, jde o pohyb nerovnoměrný.

Jak dochází k pohybu : Pohybu se zúčastňuje přímo anebo nepřímo řada orgánů, resp. orgánových soustav lidského těla. K vlastním orgánům pohybového systému patří kosti, klouby, svaly a šlachy. Kosti tvoří opěrný systém a jsou pasivním pohybovým aparátem, svaly a šlachy jsou na druhou stranu pohybovým aparátem aktivním.

Jak popsat pohyb : Pohyb můžeme definovat jako proces změny polohy tělesa v prostoru. Pohyb je změna polohy. Pohyb tělesa můžeme popsat jenom v případě, když současně známe jeho polohu a čas. Abychom mohli pohyb studovat jednodušeji, klasifikujeme pohyb jako posuvný, otáčivý a obecný.

Kdy je pohyb Křivočarý

Pohyb bodu, který se děje po přímce, nazýváme přímočarým . Pohyb, který se neděje po přímce, nazýváme křivočarým . Klasifikace dle velikosti vektoru rychlosti: Je-li velikost vektoru rychlosti s časem konstantní, nazýváme pohyb rovnoměrným .

Země obíhá okolo Slunce

Země stejně jako všechna tělesa Sluneční soustavy obíhá okolo Slunce. Za jeden rok urazí Země okolo Slunce 940 milionů kilometrů. Za jednu sekundu je to asi 30 km. Za hodinu 108 000 km.Zákon setrvačnosti: Těleso setrvává v klidu nebo v rovnoměrném přímočarém pohybu, dokud není nuceno vnějšími silami (někdy zde bývá udáváno působením jiného tělesa) svůj stav změnit.

Kdy mění síla rychlost tělesa a kdy zakřivuje trajektorii : Síla, která působí proti směru pohybu, těleso zpomaluje. Síla, která působí kolmo ke směru pohybu, mění směr (zakřivuje trajektorii) pohybu. Sílu, která působí jiným směrem, musíme rozložit na dvě složky. Složka kolmá ke směru pohybu zakřivuje trajektorii, druhá složka mění velikost rychlosti.