Antwort Jak se dělá meziplyn? Weitere Antworten – Jak se dává meziplyn

Jak se dělá meziplyn?
Meziplyn

  1. krok – sešlápnutí spojky, vyřazení do polohy neutrálu a následné uvolnění spojky.
  2. krok – sešlápnutí plynového pedálu (u starších typů bylo důležité dávkování)
  3. krok – sešlápnutí spojky a zařazení příslušné rychlosti (při správném provedení si převodovka vezme sama)
  4. krok – uvolnění spojky a pokračování v jízdě

Návod krok za krokem pro řazení s meziplynem

Stiskněte spojkovou páku, uberte plyn a zařaďte o jeden rychlostní stupeň dolů. Rychle otočte plyn zápěstím. Blip musí být rychlý a krátký a nemusí být moc – 10 až 20 % nebo zvýšení otáček o 1000 by mělo stačit.Před křižovatkou vždy musíme podřazovat.

První je na neutrál – nejčastější způsob, druhý je na rychlost, kterou máte zařazenou a před zastavením jen zmáčknout spojku-nejjednodušší způsob. Třetí – nejsložitější je podřazování /zařazování nižších rychlostí, tzv. brzdění motorem/.

Jak správně podřazovat na motorce : Proto když jedeš na motorce, brzdíš například před zatáčkou a u toho podřazuješ, je dobré podřadit s meziplynem. To znamená zmáčkneš spojku, vrkneš plynem do vyšších otáček, podřadíš, pustíš spojku. Takto lze podřadit rychleji (nemusíš spojku pouštět pomalu).

Kdy řadit s meziplynem

Páka skoro sama zapadne do trojky, vy pouštíte spojku a máte zařazeno s meziplynem. Tímhle způsobem lze řadit i bez spojky, ale pokud plyn přesně netrefíte a nepoužijete spojku, budete poškozovat převodovku.

Na co je meziplyn : Meziplyn. Je výraz, který pomůže motoristům ochránit spojku a celé hnací ústrojí. Jde o manévr, kdy při řazení držíme spojku a zároveň sešlápneme na krátký moment pedál plynu, tím pobídneme motor k vyšším otáčkám. Po puštění spojky se už nemusejí otáčky motoru a kol tolik srovnávat.

Když máte nízké otáčky, jedete do kopce, přidáte plyn a auto vůbec nezačne akcelerovat, znamená to, že se motor trápí a je třeba podřadit. "Samozřejmě na rovině není třeba motor vytáčet a nižší otáčky stačí," uzavírá Chvála.

Výrobci uvádí, že při optimálním počasí se řetěz maže jednou za cca 500km, a kompletní čištění a mazání cca po 1500km. Když jedeš za deště, je vždycky potřeba nechat řetěz oschnout a poté vyčistit a namazat.

Jak poznat kdy zařadit

Vnímejte motor a otáčky

Jestliže si nejste jisti jaké otáčky jsou vhodné pro váš typ auta, řiďte se citem, motor by neměl extrémně hučet, avšak také by se neměl dusit při extra nízkých otáčkách. Pokud během jízdy dosáhnou otáčky motoru 2 500 až 3 000 za minutu, je čas přeřadit na další rychlostní stupeň.To je okamžik, kdy musíte přestat šlapat na plynový pedál, okamžitě sešlápnout spojku a zařadit. Páka skoro sama zapadne do trojky, vy pouštíte spojku a máte zařazeno s meziplynem. Tímhle způsobem lze řadit i bez spojky, ale pokud plyn přesně netrefíte a nepoužijete spojku, budete poškozovat převodovku.Řazení za jízdy je stále stejné, jen při řazení nahoru musíte mít vyšší otáčky motoru, zatímco podřazovat byste měli chvíli před tím, než sebou vůz začne škubat a z motoru uslyšíte zvuky, které byste slyšet neměli.

O brzdění motorem se sice v autoškolách mluví, ne každý ho ale používá. Přitom je naprosto snadné, řidič jej dosáhne pomocí postupného podřazování na nižší převodový stupeň, přičemž celou dobu nemá sešlápnutý plyn. To vede k tomu, že automobil začne brzdit silou motoru a nikoliv pomocí brzd.

Jak funguje řazení : Jak funguje řazení K řazení se používá spojka a řadicí páka. Spojka tvoří mezičlánek mezi převodovkou a motorem. V autě se řadí často, například při rozjezdu, změněně rychlosti, udržovaní rychlosti a zastavování, při parkování a ostatním manévrování s autem.

Kdy pustit spojku : Spojku pomalu pouštějte, dokud neuslyšíte, že otáčky motoru začaly klesat. Poté začněte přidávat plyn, právě ve chvíli kdy spojka začne “zabírat”. V tuto chvíli je lepší přidat ještě trochu plynu, abyste předešli zhasnutí motoru.

Jak spravne radit u benzínu

Včas řaďte výš: Hlavní zásada úsporné jízdy. Motor není třeba skoro vůbec vytáčet, dobře seřízené auto se rozjede téměř z volnoběžných otáček. A okamžitě po rozjetí auta řaďte dvojku a pak pořád nahoru. Čím vyšší zařazená rychlost, tím nižší potřeba.

zkus vosk, nepoužívám už nic jiného. Špičkový řetězový sprej voskového typu. Vytváří speciální, vysoce účinný, odolný, suchý parafinový film, který poskytuje trvanlivou, dlouhodobou ochranu všem typům řetězů, za sucha i za mokra.Očištěný řetěz doporučujeme mazat klasickým olejem v kapátku (náš oblíbený je Finish Line Cross Country Wet). Nezapomeňte olej nejprve protřepat. Poté jej přiložte nad řetěz (ideálně mimo zadní pastorky) a začněte rukou protáčet šlapací kliky dozadu. Při tom olej nanášejte na řetěz.

Kdy můžu pustit spojku : Spojku bychom měli sešlapávat pouze v případě, že měníme rychlostní stupeň, řadíme zpátečku nebo startujeme. Na spojce potom nestojíme ani v případě, že pouštíme chodce na přechodu – mnohem šetrnější je rychlosti stupeň vyřadit a pustit spojku, a jakmile bude rozjezd možný, zase rychlostní stupeň zařadíme.