Antwort Jak se dělá Čmelín? Weitere Antworten – Jak si vyrobit Čmelín

Jak se dělá Čmelín?
Na jednodušší výrobu čmelínu můžete také využít středně velký květináč. Zahrabejte ho dnem vzhůru do země, a to tak, aby odtokový otvor sloužil jako vstup. Na dno položte štěrk pro odvodnění a navrchu umístěte stříšku. Do květináče přidejte materiál pro hnízdění.Hledající matky snadno polapíme přikrytím síťkou na motýly k zemi nebo zdi. Po polapení zvedneme cíp síťky do vzduchu a matka automaticky letí za světlem a vyletí do vrcholu cípu, v něm potom rukou matku uzavřeme.Pokud si koupíte hnízdo od autorizovaného prodejce, pořídíte si většinou hnízdo v přírodě hojného čmeláka zemního (Bombus terrestris). Bude to a hnízdo s první generací cca 10 – 30 dělnic nebo silnější, dle dohody s dodavatelem, objednávky velikosti hnízda a času převzetí. Tito krásní čmeláci jsou v přírodě hojní.

Proč chovat čmeláky : V České republice se chovají čmeláci zejména pro opylování rajčat a paprik ve sklenících. A dále pak k opylování ovocných sadů, polí s rybízem či angreštem a při šlechtění zemědělských rostlin.

Jak Vystlat Čmelín

Vnitřek úlu je vhodné vystlat například kartonem obalů od dortů (ne kartonovým papírem, do dutin se mohou schovávat škůdci), prodloužíme tím životnost úlu a pokud ke kartonu připevníme třeba provázky, bude snadnější později hnízdo vyjmout pro případné odstranění škůdců.

Jak vyrobit budku pro čmeláky : Základem pro výrobu úkrytu pro čmeláky může být budka o rozměrech zhruba 20×30 cm a výšce asi 15 cm, vyrobená z nenatřených prken. Měla by být rozdělena na chodbičku či jakousi předsíň a samotné vystlané hnízdiště. Co se týká výstelky, názory na ní se různí, někteří včelaři používají piliny, jiní je nedoporučují.

4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Je to obvykle přelom března a dubna, kdy už má cenu matky usazovat, nejedná se o předčasně probuzené kousky a začíná skutečná „sezóna“. V tomto období začínají hledat i matky čmeláka rokytového a zahradního. Tyto dva druhy přijímají úlky velmi ochotně a téměř se nestane, aby se matce úl nelíbil.

Proč si pořídit Čmelín

Proč chovat čmeláky Zejména proto, že čmeláci jsou skvělí opylovači. Zvládnou dokonce opylování i v dešti a chladnějším počasí, kdy včely zůstávají v úlu. Také si, lépe než včely, poradí s dlouhými úzkými květy.Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní.Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.

Klapka se vyřeže nejsnáze z rovných částí plastové kuchyňské dózy o tloušťce cca 2 mm, přičemž se použije přirozeného zahnutí plastu k vytvoření ohbí klapky směrem ven od úlu. Toto ohbí lze také bez obtíží vytvořit i z rovné plochy plastu postupným ohýbáním kombinačkami.

Proč může čmelák létat : Dělnice čmeláků nasbírají při svých výpravách za potravou těžký náklad pylu a nektaru a do hnízda se mohou vracet se zátěží, která se blíží hmotnosti jejich těla. S takovým nákladem se obtížně chodí, natož pak létá.

Kam umístit Čmelin : Optimální místo pro čmelín je ve stínu pod listnatými stromy (na jaře je strom bez listí a čmelín ohřívá jarní slunce, v létě strom stíní). Ideálně v klidné části zahrady maximálně s ranním sluncem. Čmelín nikdy nedáváme na přímé letní slunce! Pokud stoupne teplota v čmelínu nad 30 °C, čmeláci ho musí usilovně větrat.

Na co jsou čmeláci

Čmeláčí dělnice dokáže denně navštívit i 2000 květů. Hlavní práce čmeláků je tedy opylování. Mají delší sosák než včely a dostanou se tak do užších a delších květů. Také se po zimním spánku probouzí mezi prvními, ovocné stromy se tak bez nich neobejdou.

Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.

Co delat kdyz mě kousne čmelák : Člověk, který dostal žihadlo, by si měl co nejdříve po bodnutí vzít protizánětlivý lék (například aspirin nebo ibuprofen). Také je možné přiložit na postižené studený obklad.