Antwort Jak se dělí literární druh? Weitere Antworten – Kolik máme literárních druhu

Jak se dělí literární druh?
Literární druh je genologický termín, který označuje nejvyšší genologickou (žánroslovnou) rovinu: dělí veškerou literaturu na tři, resp. dvě skupiny: epika, lyrika a drama.střední

anekdota krátké vyprávění s komickou pointou
epika literární druh založený na ději, vyprávění příběhu
epos epická veršovaná báseň, zpravidla o hrdinských činech
fantasy umělecký žánr využívající magii či jiné nadpřirozené jevy
komedie literární útvar se šťastným koncem, využívá humor a komiku

Epiku můžeme třídit: Velká – hrdinský epos, román, střední – novela, romaneto, povídka, pohádka, pověst, drobná – anekdota, bajka, exemplum aj.

Co je to poezie a próza : Próza, výraz pochází z latinského výrazu prósa orátio – tj. řeč hovořící přímo, nerýmovaně, próza je tedy každý psaný text nepsaný ve verších. Jde tedy o běžnou, přirozenou formou psaného textu na rozdíl od „vázané řeči“ čili poezie.

Jak poznám literární druhy

Rozlišujeme tři základní literární druhy: epika, lyrika a drama.

  • EPIKA – obsahuje a popisuje určitý děj.
  • LYRIKA – nemá děj, vyjadřuje pocity.
  • DRAMA – je tvořeno promluvami, případně jednáním, jednotlivých postav.

Co je to literární druh : Literární druhy

Literární umělecká díla se dělí na tři základní druhy: lyriku, epiku a drama. Toto členění vychází z obecných, zpravidla estetických principů a používá se proto nadčasových kategorií. Nověji je možné díla dělit také na poezii, prózu a drama.

Žánr (fran. genre – druh) je rozdělení konkrétních forem umění podle kritérií relevantních dané formě (např. literární žánr, filmový žánr, fotografický žánr, hudební žánr nebo videoherní žánr). Ve všech odvětvích umění jsou však žánry neurčité kategorie bez pevných hranic a jsou určeny především zažitými konvencemi.

LYRIKA – rýmuje se,nemá děj, vyjadřuje pocity, nálady, dojmy, myšlenky, úvahy autora nebo hrdiny. Rozlišujeme lyriku přírodní, milostnou, vlasteneckou, náboženskou atd. EPIKA – založena na dějovosti, vyprávění příběhu. Zpravidla se člení podle rozsahu na velkou, střední a malou.

Jak se dělí próza

Próza se dělí na dvě hlavní skupiny, prózu uměleckou a prózu vědeckou.Anafora je v literární teorii slovní figura, opakování shodného slova nebo skupiny slov na začátku za sebou jdoucích veršů nebo vět. Je opakem epifory, u níž se slova opakují na konci verše nebo jiného celku.Poezie se od prózy liší tím, že je text psán ve verších. Nemusí být vždy pravda, že v básničkách se vlastně nic neděje, do poezie řadíme i básně epické, tedy ty, které mají nějaký děj. Pro poezii je důležitý také rytmus. Jejím úkolem je vyjadřovat především vnitřní svět autora, jeho city, pocity, dojmy a podobně.

Bajka je literární žánr drobné epiky, který vznikl ve starověku. Za jejího zakladatele bývá považován řecký otrok Ezop, jehož existence však dosud nebyla historicky prokázána. Bajka je krátké alegorické vyprávění s didaktickým charakterem. Její příběh směřuje k poučení s obecnou platností.

Co patří do prózy : Hlavními žánry umělecké prózy v moderní éře jsou román a povídka, vedlejšími žánry pak novela, fejeton a esej. V minulosti to byly spíše žánry legendy, mýtu či pohádky.

Jak poznat literární žánr : Rozlišujeme tři základní literární druhy: epika, lyrika a drama.

  • EPIKA – obsahuje a popisuje určitý děj.
  • LYRIKA – nemá děj, vyjadřuje pocity.
  • DRAMA – je tvořeno promluvami, případně jednáním, jednotlivých postav.

Jak se pozná epika

Epika, také nazývaná výpravná literatura nebo narativní literatura, je literární druh. Je založena na ději, vyprávění příběhu. Příběh v tomto smyslu znamená záznam událostí v čase, řadu kauzálně spojených prvků. Epika bývá vymezována vůči lyrice a dramatu.

Lyrika je literární druh, který nemá děj, je to druh poezie vyslovující básníkovy pocity, jeho úvahy, myšlenky a nálady, upřednostňující monologické vyjádření v první osobě. Lyrika nezachycuje časovou následnost událostí, své téma rozvíjí v časově souběžných obrazech.Jedním z možných pomocných dělení epických žánrů je rozlišování na takzvanou „velkou epiku“ (epos, román), „střední epiku“ (povídka, novela) a „malou či drobnou epiku“ (bajka, anekdota). Někdy bývá rozeznávána ještě „věcná epika“ na pomezí beletrie a publicistiky či odborné literatury (cestopis, reportáž, zpráva).

Co je to látka v literatuře : Látka. Část skutečnosti, kterou si autor vybral k uměleckému zpracování (osoba, událost, děj). Látka se rozlišuje na námět (jakýkoliv jev, věc, situace, děj aj.)