Antwort Jak se dělá domácí ajvar? Weitere Antworten – Jak vyrobit domácí ajvar

Jak se dělá domácí ajvar?
Pečenou zeleninu oloupeme, papriky zbavíme jádřinců a vše spolu s orestovanou cibulí a česnekem rozmixujeme do hladka. Přidáme dle chuti pepř a sůl, ještě jednou promícháme a podáváme hned jako přílohu nebo dáme do skleniček a 25 minut sterilujeme.Rodnou sestrou ajvaru je lutenice. O tu se přetahují Srbové s Makedonci a Bulhary. Připravuje se opět z paprik, ale místo lilku se do ní přidávají rajčata a cibule, pak opět česnek, olej, sůl…Ajvar je čistě zeleninová příloha z paprik a lilku dochucená směsí koření. Neobsahuje žádné přídavné látky. Složení: paprika (73%), lilek (12%), kvasný ocet, slunečnicový olej, rajčatový koncentrát (3%), jedlá sůl (max. 2%), feferonky (1%), cukr, směs koření.

Jak zavařit ajvar : S mixérem opatrně – ajvar by neměl být příliš hladký. Vzniklou směs dejte do hrnce, zalijte olejem a osolte (nebojte se toho, ajvar snese soli hodně). Vařte zvolna za častého míchání do zhoustnutí, až se všechna šťáva spojí s hustou hmotou. Poté nalijte do čistých sklenic a zavařte 20 minut při 80 stupních.

Co znamená Ajvar

Ajvar (cyrilicí: ajвар, výslovnost ajvar) je čalamáda, připravovaná především z červených paprik s lilkem, česnekem a chilli. Ajvar pochází ze srbské kuchyně, a byl proto dlouho známý jako „srbský salát“ nebo „srbský zeleninový kaviár“.

Jak se dělá Calamada : Nastrouhejte mrkev na hrubém struhadle nebo ještě lépe škrabkou na tenké julienne nudličky a také ji přidejte k zelí. Celou směs posypte cukrem a solí, přidejte olej a ocet a dobře promíchejte. Vše přikryjte utěrkou a nechte odstát do druhého dne. Zelenina lehce změkne, pustí šťávu a chutě se prolnou.

Ajvar (cyrilicí: ajвар, výslovnost ajvar) je čalamáda, připravovaná především z červených paprik s lilkem, česnekem a chilli. Ajvar pochází ze srbské kuchyně, a byl proto dlouho známý jako „srbský salát“ nebo „srbský zeleninový kaviár“.

Pljeskavica s Ajvarem, to je chuť a slunce Jadranu

Tradiční pljeskavica se připravuje ze směsi mletých mas (jehněčího, vepřového, telecího, hovězího) a cibule. Peče se na grilu a podává se s originální přílohou – Ajvarem, Kajmakem a chlebem Pita.

Co vařit s Ajvarem

Jak používat ajvary

  1. Ke grilovanému masu. K čevabčiči, do hamburgeru nebo ke špízům.
  2. Jako základ na pizzu. Tomatový a smetanový.
  3. Do těstovin.
  4. Do rizota.
  5. Na chléb nebo topinky.
  6. Jako dip k hranolkům nebo k nachos.

Jak dlouho zavařovat

Obecně platí, že ovoce a zelenina se zavařují asi 10-20 minut v zavařovacím hrnci s teplotou vody kolem 85-100 °C. Maso a jiné potraviny s vysokým obsahem bílkovin obvykle vyžadují delší zavařování, a to 60-100 minut při teplotě 100-120 °C. Vždy je dobré se řídit receptem a pokyny výrobce.Charakteristickým znakem dobrého ajvaru je jeho krémovitost, které je dosaženo pečlivým pražením paprik a lilků s přídavkem vybraného koření. Zvijezda ajvar má jemnou chuť a jednotnou krémovou texturu, díky čemuž je tou správnou volbou pro všechny mlsné jazýčky.

Nálev připravíme smícháním cukru, soli, vody octa a koření – vše 5 minut povaříme. Vše smícháme a dáme do sklenic. Zavaříme 20 minut při 85 °C.

Jak dlouho se sterilizuje Čalamáda : Jak dlouho sterilovat čalamádu

Dobře uzavřené sklenice vkládáme do hrnce na napařovací podložku nebo utěrku, zalijeme horkou vodou a zaváříme 15 minut na 95–100°C. Poté je vytáhneme na dřevěné prkénko a necháme vychladnout.

Jak se dělá Pljeskavica : Maso pokrájejte na menší kusy a semelte v mlýnku, mixéru nebo poproste řezníka, ať vám směs namele. Osolte a opepřete, přidejte špetku pálivé papriky a jarní cibulku. Ze směsi tvořte oválné placky o váze cca 200 g a tloušťce půl centimetru. Potřete je olejem a opečte je na grilovací pánvi, nebo dejte na gril.

Co je chorvatská Pljeskavica

Pljeskavica (v srbské cyrilici: пљескавица) je pokrm z mletého masa (vepřového, hovězího, skopového, případně z více druhů masa), cibule a koření. Jedná se o masovou placku, které se poté griluje. Někdy se přidává také sádlo nebo strouhanka.

Použití ajvaru je velmi mnohostranné. Používá se např. jako příloha k jídlům na grilu, k pečeným a vařeným masům, je také vynikající jako základ do pomazánek nebo do zeleninových jídel, omáček či polévek.Stačí mít větší hrnec, na dno položit hadr nebo složenou utěrku (aby sklenice v hrnci neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí), vyskládat vedle sebe naplněné a pevně uzavřené sklenice s dobrotami a zalít vodou cca do poloviny výšky sklenic. Obvyklá teplota pro zavařování je 85 °C, což už prstem neotestujete.

Jak se Zavaruje v hrnci : A jak postupovat Do hrnce vložíte sklenice a přilejete teplou vodu, která bude sahat do poloviny jejich výšky. Teplotu vody přivedete na rozmezí 80 až 90 °C, kde ji budete přibližně půl hodiny udržovat. Nakonec sklenice vyskládáte na podložku, která by neměla být studená, aby sklenice nepopraskaly.