Antwort Jak se dá definovat základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem? Weitere Antworten – Jak se dá definovat základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem ČSN EN 61140 ed 3 2016 CL 4

Jak se dá definovat základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem?
Princip ochrany automatickým odpojením:

základní ochrana je zajištěna základní izolací živých částí nebo přepážkami nebo kryty, ochrana při poruše je zajištěna ochranným pospojováním a automatickým odpojením v případě poruchy během předepsané krátké doby.

  • základní ochrana: základní izolace živých částí nebo přepážky nebo kryty.
  • ochrana při poruše: ochranné pospojování a automatické odpojení v případě poruchy (jistič, pojistka)
  • tam, kde je určeno, použije se dále doplňková ochrana proudovým chráničem.

Prostředky základní ochrany (dříve označována jako – ochrana před dotykem živých částí) Základní ochrana je tvořena pomocí jednoho nebo několika prostředků, které za normálních podmínek brání tomu, aby se člověk mohl dotknout nebezpečných živých částí.

Co lze považovat za podmínku jedné poruchy : Za jednu poruchu se považuje, jestliže : přístupná část, která není nebezpečnou živou částí se nebezpečnou živou částí stane (např. v důsledku poruchy omezení ustáleného dotykového proudu nebo náboje), nebo přístupná vodivá část, která není za normálních podmínek živou, se stane nebezpečnou živou částí (např.

Jaké prostředky patří mezi prostředky zvýšené ochrany

Prostředky zvýšené ochrany

  • Základní izolace.
  • Přepážky a kryty.
  • Zábrany.
  • Ochrana polohou.
  • Omezení napětí (ELV)
  • Omezení ustáleného proudu a náboje.

Co je dvojitá nebo zesílená izolace : Dvojitá nebo zesílená izolace je ochranné opatření, u něhož: základní ochrana je zajištěna základní izolací, ochrana při poruše přídavnou izolací; základní ochrana i ochrana při poruše jsou zajištěny zesílenou izolací mezi nebezpečnými živými částmi a přístupnými částmi.

Nejdříve odpojte přívod proudu (ideálně hlavní jistič). Pokud se to stane v místě, kde elektrické vedení nemůžete odpojit, vezměte nevodivý předmět (např. suchý klacek, násadu od smetáku) a odsuňte zraněného mimo elektrické vedení. Jakmile zraněný není v dosahu el.

Doplňková ochrana je specifikována jako součást ochranných opatření za určitých podmínek vnějších vlivů, na určitých zvláštních místech a ve zvláštních objektech (viz odpovídající část ČSN 33 2000 (IEC 60364-7)). POZNÁMKA : Příkladem zvýšené ochrany je zesílená izolace.

Jaké jsou požadavky na základní izolaci živých částí

Základní izolace

Jestliže je základní izolace tvořena vzduchem, musí být dotyku nebezpečných živých částí nebo vniknutí do prostoru ohrožení zabráněno zábranami, ochrannými přepážkami, kryty nebo polohou (umístěním mimo dosah ruky).doplňková hydroizolační vrstva (DHV), která je pojistkou pro případy, kdy se vodě podaří pod skládanou střešní krytinu proniknout. To není až tak neobvyklá situace. Může se tak stát třeba kvůli drobným netěsnostem ve střešní krytině, kvůli jejímu poškození nebo třeba v případě větrem hnaného deště či sněhu.Ochrana dvojitou nebo zesílenou izolací nesmí být uplatněna v žádném obvodě, který obsahuje zásuvky nebo ve kterém by uživatel mohl měnit jednotlivé elektrické předměty.

Postup při záchraně osoby zasažené elektrickým proudem

  1. Přerušte kontakt zraněného s elektrickým vodičem.
  2. Pokud zasažený už není pod elektrickým proudem, zkontrolujte jeho stav a přitom volejte Zdravotnickou záchrannou službu 155, nebo Jednotné evropské číslo tísňového volání 112.

Co dělat při zkratu : Dojde-li ke zkratu, je třeba co nejrychleji přerušit elektrický obvod. K ochraně elektrického obvodu proti zkratu slouží pojistky a jističe. U tavné pojistky se vlivem tepla roztaví tenký drátek, u elektromagnetického jističe silné magnetické pole přitáhne kotvu a vypne obvod.

Co je to doplňková ochrana : Doplňková ochrana je na rozdíl od azylu udělována na dobu určitou a po této době je přezkoumáváno, zda trvají důvody, pro které byla udělena. V případě, že důvody trvají, je její platnost prodloužena. O její prodloužení je třeba požádat nejpozději 30 dnů před uplynutím doby, na niž je doplňková ochrana udělena.

Kdy musí být provedena doplňková ochrana proudovými chrániči

V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.

Zamezuje průtoku elektrického proudu mezi vodiči, které mají rozdílný elektrický potenciál. Dobrými izolanty jsou porcelán, sklo, většina plastů, suché dřevo, suchý papír, za normálních podmínek i vzduch nebo jiné plyny.Ochrana doplňkovou izolací spočívá ve vybavení el. zařízení izolačním stanovištěm (izolačním kobercem) nebo použitím ochranných pomůcek (vypínací tyče, rukavice, galoše apod.).

Kolik ochrannych opatreni musí být Uplatneno v kazde casti instalace : Ochrana polohou

V každé části instalace musí být uplatněno jedno ochranné opatření nebo více těchto opatření, přičemž se berou v úvahu podmínky vnějších vlivů.