Antwort Jak se chová nabitá částice při pohybu v magnetickém poli? Weitere Antworten – Jak funguje magnetické pole

Jak se chová nabitá částice při pohybu v magnetickém poli?
Magnetické pole se projevuje silovými účinky. Permanentní magnety se přitahují nebo odpuzují, taktéž vodiče a cívky, kterými protéká elektrický proud, vykazují silové účinky jak navzájem, tak na permanentní magnety nebo železné kovy. Tato síla se mění podle vzdálenosti magnetů.Shrnutí: Magnetické pole působí na každou nabitou pohybující se částici. Tato magnetická síla je kolmá ke směru pohybu i indukčním čarám magnetického pole.V elektromagnetickém poli se pohybuje částice s nábojem, na tuto částici současně působí síla elektrická Fe a magnetická Fm.

Kam se bude pohybovat částice s kladným nábojem v homogenním elektrickém poli : Po sepnutí homogenního elektrického pole ve směru kladné poloosy z a homogenního magnetického pole ve směru kladné poloosy x se částice bude pohybovat po křivce zvané cykloida určené rovnicemi: x=0, y=EBΩ(tΩ−sin(Ωt)), z=EBΩ(1−cos(Ωt)),Ω=QBm.

Co způsobuje magnetické pole

Magnetické pole je fyzikální pole, jehož zdrojem je pohybující se elektrický náboj, tj. elektrický proud. Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy.

Co způsobuje magnetické pole Země : Samotný vznik tohoto pole není ještě zcela vysvětlen, víme však, že jeho pří- činou je pohyb hmot s vysokou vodivostí uvnitř Země, resp. v kapalném kovu vnějšího jádra. Vědci hovoří o tzv. gyro- magnetickém efektu, což je vířivý pohyb tekutého niklu a železa ve zmíněném vnějším jádře.

Zjistil, že magnetka umístěná do blízkosti vodiče protékaného proudem se vychýlí ze svého původního směru určeného zemským magnetismem. V případě dlouhého přímého vodiče má magnetka tendenci zaujímat polohu kolmou k vodiči, přičemž její orientace závisí na směru proudu.

Procházejí celým magnetem, vycházejí ze severního pólu a vcházejí do jižního pólu. Větší hustota siločar znamená silnější magnetické pole. Nejsilnější je magnetické pole uvnitř magnetu a na pólech.

Jak se chová vodič s proudem v magnetickém poli

Flemingovo pravidlo levé ruky

– levou ruku položíme dlaní pod proudem protékaný vodič tak, aby indukční čáry směřovaly do dlaně a prsty ukazovaly směr proudu, a pak palec ukáže směr síly, která působí na vodič. Vychylující síla má původ v silách magnetického pole, působících na náboje pohybující se ve vodiči.Homogenní (stejnorodé) magnetické pole je v dané oblasti prostoru takové magnetické pole, jehož magnetická indukce je ve všech bodech této oblasti shodná velikostí i směrem. Lze znázornit přímými, rovnoběžnými, stejně od sebe vzdálenými indukčními čarami.Magnetické pole Země je generované tekutým vnějším jádrem z tekutého kovu, který proudí kolem vnitřního pevného jádra. Vlivem rotace Země se tyto proudy vytvářejí v cyklických vzorech, pohybují se podél určitých směrů a vytvářejí elektrické pole a následně magnetické pole.

Magnetismus je vytvářen pohybem elektrického náboje nebo změnou elektrického pole v čase. Elektromagnetismus, tedy sloučení magnetismu a elektrické síly, je jednou ze čtyř základních interakcí.

Jak silné je magnetické pole Země : Velikost vektoru GMP je v polárních oblastech rovna 60 000 až 70 000 nT, v blízkosti rovníku kolem 30 000 nT. Ve srovnání s umělými magnetickými poli je GMP velmi slabé.

Jak se chová cívka v magnetickém poli : Cívka, ve které protéká proud, se chová jako tyčový magnet. Póly tohoto „cívkového“ magnetu se mění podle toho, kterým směrem protéká proud. Magnetické pole je vně i uvnitř cívky. Pozor, uvnitř cívky směřují indukční čáry od jižního pólu k severnímu.

Jak vypadá magnetické pole kolem vodiče s proudem

Okolo vodiče s proudem tvoří magnetické indukční čáry uzavřené kružnice ležící v rovině kolmé na osu vodiče a se středy ležícími v ose vodiče.

Ke znázornění magnetického pole můžeme využít magnetické indukční čáry. Magnetická indukční čára je vždy uzavřená křivka, jejíž tečna má v daném bodě směr osy malé magnetky umístěné v tomto bodě.Magnetické pole je nejen kolem cívky, ale i uvnitř cívky, kterou prochází elektrický proud. Nejsilnější magnetické pole u cívky, kterou prochází elektrický proud, je uvnitř. Pravidlo pravé ruky: Cívku uchopíme do pravé ruky tak, že ohnuté prsty ukazují směr elektrického proudu v jejich závitech.

Jak se chová vodič v elektrickém poli : Vložíme-li do elektrického pole vodič, začnou v něm na volné elektrony působit síly vyvolané elektrickým polem. Tyto síly vedou ke vzniku usměrněného proudu elektronů vodičem. Ve vodiči vznikne usměrněný proud elektronů, protože mezi jeho konci je napětí.