Antwort Jak se chová magnetka v blízkosti vodiče s elektrickým proudem? Weitere Antworten – Jak se chová magnetka v blízkosti vodiče kterým prochází elektrický proud

Jak se chová magnetka v blízkosti vodiče s elektrickým proudem?
Zjistil, že magnetka umístěná do blízkosti vodiče protékaného proudem se vychýlí ze svého původního směru určeného zemským magnetismem. V případě dlouhého přímého vodiče má magnetka tendenci zaujímat polohu kolmou k vodiči, přičemž její orientace závisí na směru proudu.Okolo vodiče s proudem tvoří magnetické indukční čáry uzavřené kružnice ležící v rovině kolmé na osu vodiče a se středy ležícími v ose vodiče.Pokud cívkou protéká elektrický proud, stává se magnetem. Magnetické pole vyznačujeme siločarami.

Jak se chová cívka v magnetickém poli : Cívka, ve které protéká proud, se chová jako tyčový magnet. Póly tohoto „cívkového“ magnetu se mění podle toho, kterým směrem protéká proud. Magnetické pole je vně i uvnitř cívky. Pozor, uvnitř cívky směřují indukční čáry od jižního pólu k severnímu.

Co se děje kolem vodiče kterým protéká elektrický proud

Přímý vodič

Ve vodiči a v prostoru kolem vodiče protékaného proudem vzniká magnetické pole. Průchodem proudu vodičem vzniká magnetické pole, jehož magnetické indukční čáry mají tvar soustředných kružnic.

Jak působí magnetické pole na vodič : Magnetické pole působí boční silou na pohybující se elektrony ve vodiči. Protože vodivostní elektrony nemohou vodič opustit, přenáší se tato síla na samotný vodič. Síla působící na vodič se zvětšuje s rostoucím proudem ve vodiči, s rostoucí magnetickou indukcí pole a s účinnou délkou vodiče.

Cívku připojíme k baterii a pozorujeme, že se cívka vychýlí. Cívku odpojíme a vrátíme do svislé polohy. Poté změníme směr proudu procházejícího cívkou (otočíme polaritu zdroje) a pozorujeme, že se cívka tentokrát natočila opačným směrem. Totéž zopakujeme s opačnou polaritou pólů magnetu.

Nejlépe vede elektrický proud stříbro (dělají se z něho kontakty) a měď, která je v praxi nejpoužívanějším vodičem. Odpor vodičů závisí také na teplotě. Například rozžhavené vlákno žárovky má mnohem větší odpor než vlákno studené.

Kam teče elektrický proud

V kovových vodičích obstarávají transport el. proudu elektrony, které mají záporný náboj (–), a proto je skutečný směr proudu od záporného pólu (–) ke kladnému pólu (+), tedy opačný na rozdíl od dohodnutého směru proudu. Dohodnutý směr proudu je skutečným směrem pohybu pro kladné náboje.Cívka se chová ve střídavém obvodu jako odpor. Nedochází zde ale k přeměně energie střídavého proudu v teplo jako u rezistoru; v cívce jen vzniká a zaniká magnetické pole. Z pokusů vyplývá vztah . Induktance představuje jakýsi odpor cívky.Naopak, napětí se v cívce neindukuje, pokud: cívka je v klidu (cívkou sice teče magnetický indukční tok, ale ten se nemění) cívkou otáčíme okolo svislé osy (vzhledem k tomu, že pole je v podstatě homogenní, opět nedochází ke změně magnetického indukčního toku)

Magnetická síla je základním pojmem, který se týká magnetů a magnetických polí. Podobně jako gravitační pole působí gravitační síla na hmotné objekty a elektrické pole působí elektrickou silou na náboje, magnetické pole působí magnetickou silou na magnety a vodiče s proudem.

Kdy vzniká kolem vodiče magnetické pole : V okolí pohybujících se nosičů elektrického náboje ve vodiči vzniká magnetické pole. Jinými slovy, ve vodiči a v prostoru kolem vodiče protékaného proudem vzniká magnetické pole.

Jak se chová vodič s proudem v magnetickém poli : Flemingovo pravidlo levé ruky

– levou ruku položíme dlaní pod proudem protékaný vodič tak, aby indukční čáry směřovaly do dlaně a prsty ukazovaly směr proudu, a pak palec ukáže směr síly, která působí na vodič. Vychylující síla má původ v silách magnetického pole, působících na náboje pohybující se ve vodiči.

Na co působí magnetické pole

Magnetické pole působí na vodiče protékané elektrickým proudem, na nabitá tělesa, která se pohybují, ale také na látky, které jsou v klidu. Magnetické pole se popisuje pomocí magnetické indukce a intenzity magnetického pole.

Magnetické pole cívky

Velikost magnetické indukce závisí na počtu závitů cívky a na elektrickém proudu, který danou cívkou prochází.Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možné zesílit vložením jádra do cívky. Dostatečně dlouhá válcová cívka s větším počtem závitů, jejíž průměr je menší než délka se nazývá solenoid.

Jak velký proud zabije cloveka : 6 až 15 mA – způsobuje tetanickou křeč, člověk se nemůže uvolnit. 25 mA – tetanická křeč dýchacího svalstva. 60 mA – chvění srdeční komory (fibrilace), přechodná zástava srdce. nad 80 mA – zpravidla trvalá zástava srdce.