Antwort Jak se chová kondenzátor v obvodu stejnosměrného proudu? Weitere Antworten – Jak se chová kondenzátor s kapacitou CV obvodu střídavého proudu

Jak se chová kondenzátor v obvodu stejnosměrného proudu?
Kondenzátor klade střídavému proudu tolikrát menší odpor, kolikrát je kapacita kondenzátoru větší. To je způsobeno tím, že kondenzátor se střídavým proudem periodicky nabíjí a vybíjí a tento nabíjecí, popř. vybíjecí proud je tolikrát větší, kolikrát větší je kapacita kondenzátoru.Kondenzátor shromažďuje energii (napětí) průchodem proudu skrz elektrický obvod. Obě desky drží stejný náboj a jak se na kladné desce náboj zvyšuje, stejný náboj odtéká ze záporné desky. Při vypnutí obvodu si kondenzátor zachová nashromážděnou energii, i když obvykle dochází k mírnému vybíjení.Ve spodní řadě se už musíme dívat pozorněji – dobrý kondenzátor musí mít víčko zcela rovné. Pro případ, že by došlo k nebezpečí exploze, je víčko preventivně naseknuté a my můžeme pozorovat, jak u levých dvou kondenzátorů se začíná víčko mírně nafukovat – nezvratný důkaz, že je již elektrolyt vadný.

Jaký proud prochází kondenzátorem : Kondenzátor se periodicky nabíjí a vybíjí, obvodem prochází střídavý proud. Kondenzátor ale představuje jakousi zátěž v obvodu. Má jistý "odpor" – kapacitance kondenzátoru XC. Je dána jako XC=1/w C (w = 2p f, kde f je frekvence střídavého proudu).

Jak zvýšit kapacitu kondenzátoru

Energii kondenzátoru můžeme tedy upravit změnou napětí, ke kterému jej připojíme, a nebo můžeme změnit jeho kapacitu. Kapacita kondenzátoru je přímo úměrná ploše desek kondenzátoru a nepřímo úměrná vzdálenosti desek. Kapacitu kondenzátoru tedy zvětšíme, pokud zmenšíme vzdálenost jeho desek.

Co ovlivnuje kapacitu kondenzátoru : Kapacita kapacitoru přímo závisí na ploše elektrod a na permitivitě dielektrika. Nepřímo závisí na vzdálenosti desek. Kapacitance nemění v součástce elektrickou energii na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor – rezistor).

Princip kondenzátoru

Na každou z desek se přivádí elektrické náboje opačné polarity, které se vzájemně přitahují elektrickou silou. Dielektrikum mezi deskami nedovolí, aby se částice s nábojem dostaly do kontaktu, a tím došlo k neutralizaci, jinak vybití elektrických nábojů.

Bezpečné vybití kondenzátoru se provede tak, že k jeho koncům připojíme libovolnou zátěž s odporovým charakterem, která bude schopna rozptýlit energii nahromaděnou v kondenzátoru. Na příklad, jak vybít kondenzátor s napětím 100 V Pro tento účel můžeme použít obyčejný rezistor nebo žárovku na napětí 110 V.

Jak se projevuje vadný kondenzátor

Vandý kondenzátor se projevuje větším jiskřením na kladívku a to způsobí opálení kladívka. Proto při výměně zničeného kondíku je potřeba také opilovat z kladívka opálenou vrstvu, aby motor jel jako před poruchou. Bez opravy kladívka se motor po výměně chová tak jak píše tazatel v dotazu.Pokud je vadný rozběhový kondenzátor a rukou se motor roztočí, potom se chytne a bude normálně běžet. Pakliže mu roztočení nepomůže, je v něm něco špatně.Konstanta C se nazývá kapacita kondenzátoru. Závisí na ní množství náboje, které je kondenzátor schopen pojmout pod určitým napětím. Kondenzátoru s velkou kapacitou stačí malé napětí k tomu, aby na svých destičkách uložil velké množství náboje ‍ .

Kapacita vodiče C je definována podílem náboje Q izolovaného vodiče a jeho napětí U vzhledem Zemi. Kapacita různých vodičů závisí především na jejich tvaru a prostředí, které je obklopuje. Kapacita osamocených vodičů je velmi malá – větší kapacitu mají různé soustavy navzájem izolovaný vodičů.