Antwort Jak se chová kondenzátor v obvodu střídavého proudu? Weitere Antworten – Jak se chová kondenzátor v obvodu stejnosměrného proudu

Jak se chová kondenzátor v obvodu střídavého proudu?
Při zapojení kondenzátoru do obvodu se zdrojem stejnosměrného napětí se na deskách kondenzátoru začne hromadit elektrický náboj – kondenzátor se nabíjí. Nabíjení probíhá, dokud se nevyrovná elektrický potenciál na každé z desek s potenciálem příslušného pólu zdroje.Kondenzátor shromažďuje energii (napětí) průchodem proudu skrz elektrický obvod. Obě desky drží stejný náboj a jak se na kladné desce náboj zvyšuje, stejný náboj odtéká ze záporné desky. Při vypnutí obvodu si kondenzátor zachová nashromážděnou energii, i když obvykle dochází k mírnému vybíjení.Kondenzátor se periodicky nabíjí a vybíjí, obvodem prochází střídavý proud. Kondenzátor ale představuje jakousi zátěž v obvodu. Má jistý "odpor" – kapacitance kondenzátoru XC. Je dána jako XC=1/w C (w = 2p f, kde f je frekvence střídavého proudu).

Jak se chová cívka v obvodu střídavého proudu : Cívka se chová ve střídavém obvodu jako odpor. Nedochází zde ale k přeměně energie střídavého proudu v teplo jako u rezistoru; v cívce jen vzniká a zaniká magnetické pole.

Jak se chová kondenzátor s kapacitou CV obvodu střídavého proudu

Kondenzátor klade střídavému proudu tolikrát menší odpor, kolikrát je kapacita kondenzátoru větší. To je způsobeno tím, že kondenzátor se střídavým proudem periodicky nabíjí a vybíjí a tento nabíjecí, popř. vybíjecí proud je tolikrát větší, kolikrát větší je kapacita kondenzátoru.

Jaká je zásadní vlastnost kondenzátoru : Základní vlastností kondenzátoru je schopnost shromažďovat a udržet v sobě elektrický náboj, případně napětí → tuto vlastnost nazýváme KAPA- CITOU. Kapacitu označujeme velkým C, jednotka je Farad [F].

Bezpečné vybití kondenzátoru se provede tak, že k jeho koncům připojíme libovolnou zátěž s odporovým charakterem, která bude schopna rozptýlit energii nahromaděnou v kondenzátoru. Na příklad, jak vybít kondenzátor s napětím 100 V Pro tento účel můžeme použít obyčejný rezistor nebo žárovku na napětí 110 V.

Cívka v elektrickém obvodu

Kolem cívky se průchodem stejnosměrného proudu vytváří stálé magnetické pole. Magnetický indukční tok závisí přímo úměrně na indukčnosti cívky a velikosti proudu. Indukčnost cívky a tím i magnetické pole je možno zesílit vložením jádra – magnetického obvodu do cívky.

Co ovlivnuje kapacitu kondenzátoru

Kapacita kapacitoru přímo závisí na ploše elektrod a na permitivitě dielektrika. Nepřímo závisí na vzdálenosti desek. Kapacitance nemění v součástce elektrickou energii na tepelnou energii (tak jako elektrický odpor – rezistor).Z naměřených hodnot je patrné, že s rouctoucím počtem listů mezi deskami kondenzátoru (tedy s rouctoucí vzdáleností) klesá jeho kapacita. Pokud zvětšujeme plochu desek kondenzátoru, zvětšuje se jeho kapacita.Ve spodní řadě se už musíme dívat pozorněji – dobrý kondenzátor musí mít víčko zcela rovné. Pro případ, že by došlo k nebezpečí exploze, je víčko preventivně naseknuté a my můžeme pozorovat, jak u levých dvou kondenzátorů se začíná víčko mírně nafukovat – nezvratný důkaz, že je již elektrolyt vadný.

Energii kondenzátoru můžeme tedy upravit změnou napětí, ke kterému jej připojíme, a nebo můžeme změnit jeho kapacitu. Kapacita kondenzátoru je přímo úměrná ploše desek kondenzátoru a nepřímo úměrná vzdálenosti desek. Kapacitu kondenzátoru tedy zvětšíme, pokud zmenšíme vzdálenost jeho desek.

Jak poznat špatnou cívku : Pokud si u zapalovacích cívek všimnete některého z následujících příznaků, znamená to, že došlo k potížím:

  1. Zpětný zážeh.
  2. Problémy se startováním.
  3. Vysoká spotřeba paliva.
  4. Vadné zapalování motoru.
  5. Vynechávání motoru.

Jak často měnit zapalovací cívky : Důrazně se doporučuje měnit zapalovací kabely a cívky přímého zapalování každé dva roky u vozidel, která mají obvykle městskou trasu, a po 50 000 km u vozidel, která mají obvykle mimoměstskou trasu.

Jak se projevuje vadný kondenzátor

Vandý kondenzátor se projevuje větším jiskřením na kladívku a to způsobí opálení kladívka. Proto při výměně zničeného kondíku je potřeba také opilovat z kladívka opálenou vrstvu, aby motor jel jako před poruchou. Bez opravy kladívka se motor po výměně chová tak jak píše tazatel v dotazu.

Pokud je vadný rozběhový kondenzátor a rukou se motor roztočí, potom se chytne a bude normálně běžet. Pakliže mu roztočení nepomůže, je v něm něco špatně.Konstanta C se nazývá kapacita kondenzátoru. Závisí na ní množství náboje, které je kondenzátor schopen pojmout pod určitým napětím. Kondenzátoru s velkou kapacitou stačí malé napětí k tomu, aby na svých destičkách uložil velké množství náboje ‍ .

Jak spočítat kondenzátor : Při paralelním zapojení kondenzátorů je celková kapacita rovna součtu jednotlivých kapacit: C=C1+C2+C3. Při sériovém zapojení je převrácená hodnota celkové kapacity rovna součtu převrácených hodnot jednotlivých kapacit: 1C=1C1+1C2+1C3.