Antwort Jak sbirat hlívu? Weitere Antworten – Jak se pěstuje hlíva

Jak sbirat hlívu?
Hlívu je možno pěstovat jak extenzivně, tak i intenzivně. Intenzivním způsobem ji pěstujeme na slámě v pytlích, extenzivně na špalcích listnatých dřevin venku. Pěstování hlív je poměrně jednoduché a zvládne ho téměř každý. Také potřeby pro pěstování jsou pro většinu pěstitelů snadno dostupné.Na hlívu ústřičnou můžete vyrazit hned po prvních podzimních mrazících, a pokud je mírnější zima, dá se sbírat až do února. Daří se jí v lese, remízcích i zahradách.Výskyt. Roste od konce léta až do zimy, při mírné zimě často i na jaře, na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů, zejména na bucích, vrbách, ořešácích, břízách, topolech nebo jeřabinách. Pěstuje se i uměle, jak průmyslově tak i v domácích podmínkách.

Jak ochutit hlívu : Pokud máme rádi chuť bylinek, můžeme s hlívou a česnekem přidat i majoránku nebo tymián dle chuti. Když máme maso měkké omáčku zahustíme buď jíškou osmaženou z másla a mouky nebo trochou hladké mouky rozmíchané v malém množství vody. Vše necháme ještě krátce provařit, dle chuti můžeme ještě dochutit solí, pepřem.

Jak dlouho roste hlíva

Hlíva v přírodě roste od konce léta až do zimy. Při mírné zimě ji lze často nalézt i na jaře na živých nebo odumřelých kmenech listnatých stromů. Nejlépe se jí daří na bucích, vrbách, ořešácích, jeřabinách, břízách a topolech. V současnosti je jednou z nejhojněji pěstovaných hub v domácích i laboratorních podmínkách.

Jak pestovat hlívu na slámě : Napěchujte slámu do pytle, zalijte vařící vodou a nechte pařit. Až vystydne, odstřihněte jeden spodní roh a nechte přebytečnou vodu vytéct. Nijak pytel nemačkejte, nesnažte se slámu ždímat. Kolik vody si sláma sama podrží, tolik bude stačit hlívě na celý život.

Klinická doporučení uvádějí maximálně 8-12 týdnů užívání. Poté je nutná pauza. Díky prokázaným účinkům můžeme užívání hlívy ústřičné doporučit nejen Vašim pacientům, ale také Vám za tárou, jež se denně s nemocnými setkáváte.

Houby vám tak snadno porostou i doma v místnostech se severními okny, kam přímý sluneční svit nepronikne. Máte-li na zahrádce nějaká nevyužitá stinná zákoutí, je to ideální stanoviště pro houby. Výše: Hlívu ústřičnou můžete v zimě pěstovat třeba v ložnici na skříni.

Kde roste hlíva

Kde a kdy roste

Hlíva vyrůstá ve velkých trsech na stromech stojících, padlých nebo poražených a na pařezech. Nejčastěji vyrůstá na buku, ale můžeme ji najít i na jiných dřevinách, zvláště na jilmech, vrbách či topolech, a to po celou vegetační dobu. Hlíva ústřičná může být uchovávána všemi možnými způsoby.Jak vypadá

Hlíva ústřičná je houba dřevokazná. Postranní klobouk svým tvarem i barvou připomíná větší ústřice, odtud pochází i druhové jméno. Oválný, lysý klobouk má leskle kovově šedý nádech, který ovšem mrazem či stářím černá. Je široký 40–200 mm a s dlouho podvinutým okrajem.Postup přípravy

Obalíme v hladké nebo polohrubé mouce, potom v rozšlehaných vejcích a nakonec ve strouhance. Obalíme klasicky v trojobalu jako řízek a smažíme na pánvi v rozpáleném oleji do zlatova. Odkládáme na papírový ubrousek, aby odsál přebytečný tuk. Podáváme s brambory, tatarskou omáčkou a zeleninovým salátem.

Hlívu očistíme, nakrájíme a podusíme na tuku nejméně 20 minut. Podušené houby necháme vychladnout. v misce smícháme vychlazenou hlívu s nasekaným kuřecím masem, nebo šunkou, osolíme, opepříme. Vše promícháme podle chuti s octem a sterilovanou zeleninou a necháme v chladničce uležet.

Jak poznat Plisen na Hlive : A s nimi také častý dotaz: hlíva je potažená bílým povlakem, je to plíseň Dobře je to vidět na snímku. Mohu vás ubezpečit, že to NENÍ plíseň. Ta je totiž vždy zbarvená (zeleně, modře, černě, žlutě) a charakteristicky páchne.

Na jakých stromech roste hlíva : Hlíva vyrůstá ve velkých trsech na stromech stojících, padlých nebo poražených a na pařezech. Nejčastěji vyrůstá na buku, ale můžeme ji najít i na jiných dřevinách, zvláště na jilmech, vrbách či topolech, a to po celou vegetační dobu. Hlíva ústřičná může být uchovávána všemi možnými způsoby.

Jak pestovat hlívu doma

Hlíva potřebuje dostatek světla a vlhko 75% a více. Při nedostatku světla se jí právě dělají dlouhé nohy. Substrát nechat prorůst při pokojové teplotě a pak přemístit kde je 13-15°C (platí pro Hlívu ustřičnou). Pro další vlny je dobré dát substrátu tepelné šoky.

Pěstování na špalku

Hlíva se spokojí i se špalkem a vyroste na něm dokonce rychleji. Nejlepší jsou ze dřeva listnatých stromů, ideální je dub, buk, habr, bříza, topol nebo olše. Měly by být téměř čerstvé, několik týdnů po pokácení stromů. Na starším suchém dřevu podhoubí neroste.Hlíva má příznivé účinky při fyzickém i duševním vyčerpání a únavě. Zpomaluje stárnutí. Pozitivně působí při chřipce a nachlazení, stejně jako při vyrážkách, ekzémech a alergiích. Brání ateroskleróze, tedy poškození věnčitých tepen a poškození srdečního svalu.

Jak je zdravá hlíva ústřičná : Mezi hlavní účinky hlívy ústřičné patří posílení imunity organismu, zvyšuje odolnost organismu vůči virovým, bakteriálním, plísňovým a parazity vyvolaným onemocněním. Snižuje riziko opakování infekcí horních cest dýchacích a potřebu opakovaného užívání antibiotik.