Antwort Jak rychle roste šeřík? Weitere Antworten – Kdy se sází šeřík

Jak rychle roste šeřík?
3. Výsadba: Šeřík je nejlépe vysazovat na podzim, ale lze jej vysadit i na jaře.Řízky odebíráme z matečních rostlin po opadu listů asi od poloviny listopadu do poloviny ledna. Jsou vhodné pouze jednoleté, dostatečně silné a vyzrálé výhony.Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Jak vypěstovat šeřík : Před výsevem semínka šeříku namočte na 24–48 hodin do vlažné vody a poté proveďte studenou stratifikaci. Takto připravená semínka vysejte do spařeného substrátu. Doba klíčení je 2–4 týdny při teplotě 15–18 °C. Šeříku se nejlépe daří na slunečném stanovišti, případně i v mírném polostínu.

Jakou zeminu pro šeřík

Jak pěstovat šeřík

Substrát – šeříky si vystačí s klasickým zahradním substrátem s neutrálním pH, nemají zvláštní požadavky. Zálivka – ani na zálivku nejsou tyto keře náročné. Intenzivně zaléváme zejména mladé keře po výsadbě. V dalších letech doplňujeme vláhu zejména v horkých letních dnech a obdobích sucha.

Co s květy šeříku po odkvětu : Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy stříhat šeřík

Šeříky snášejí řez velmi dobře. Proto je snadné je tvarovat a udržovací řez můžeme provádět prakticky kdykoliv. Květenství jsou nejhustší a v nejvyšším počtu na jednoletých a dvouletých výhonech, ty staré je tedy vhodné odstraňovat, abychom podpořili růst nových.

Šeřík kvete v měsíci květnu a samotné kvetení trvá mezi třemi až čtyřmi týdny.

Kdy se stříhá šeřík

Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.Odolnost – šeřík obecný i další u nás běžně pěstované druhy jsou plně mrazuvzdorné, je možné je pěstovat celoročně venku. Netrpí ani na napadání škůdci a chorobami. Množení – keře množíme nejlépe řízkováním, je však možné také hřížení, roubování, očkování, výsev ze semen nebo množení pomocí odkopků.Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.

Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple.

Kdy množit šeřík : Červen je vhodnou dobou, kdy si můžete nařízkovat okrasné keře. Zelenými řízky lze dobře množit japonské javory, šeřík, skalník, magnólii, kalinu, hortenzii, vřesovec, popínavé plaménky a mnoho dalších keřů.

Co posiluje květ šeříku : Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Jak dlouho kvetou šeříky

Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května. Jako jeden z posledních kvete šeřík amurský.

Šeříky dobře snášejí i hluboký řez, rostlina snadno zregeneruje ze spících oček. Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby.Šeříky nejsou nijak náročné na zálivku, za horkých a suchých dní však budou za vodu vděčné. Dostatek vody vyžadují především při násadě poupat a v době květu. Zemina by měla být v době květu stále mírně vlhká, nikoli však trvale přemokřená – přemokření šeřík nesnáší. To už se raději smíří se suchem.

Na co je dobrý šeřík : Vnitřní použití

Nejoblíbenější je šeříkový čaj, sirup, nebo cukr. Čerstvě natrhaný šeřík je také jedlou ozdobou dortů a dalších dezertů. Pokud máte doma květnové oslavence a máte možnost natrhat si v čistém prostředí šeřík, vyjděte si na něj a posypte narozeninový dort záplavou fialových květů.