Antwort Jak rozvětvit fíkus? Weitere Antworten – Jak přesadit velký fíkus

Jak rozvětvit fíkus?
Fíkusy přesazujte zásadně na jaře, kdy jsou v plné síle a můžete si být jistí, že přesazení zvládnou. Květináč vybírejte jen o fous větší (cca 2-3 cm), aby rostlina stihla odebírat zálivkovou vodu. Ve větším květináči se drží více vody, což může způsobit hnilobu kořenů.STŘÍHÁNÍ: chceme-li u fíkusu udržet velikost koruny, stříháme ho o 3 listy hlouběji, než je konečný obrys koruny. Aby tento zásah nebyl viditelný, stříháme častěji a menší počet větví. Nechceme-li přijít o rašení, necháme za posledním listem kousek větve. Vytékání mléčné šťávy zamezíme mlžením studenou vodou.Fíkus nejjednodušeji množíme pomocí vrcholového stonkového řízku. Stačí uříznout vrchní část rostliny s několika listy a nechat zakořenit ve vodě.

Jak Rozsadit fíkus : Všechny druhy fíkusů se množí řízkováním – vrcholovými nebo listovými řízky. Pro dřevité řízky je dobré použít stimulátor, který podpoří růst kořenového systému nové rostliny. Řízky s měkkým zeleným kmínkem stimulaci většinou nepotřebují a kořeny tvoří bezproblémově. Řízek odřízneme ostrým nožem, nůžkami nebo břitvou.

Kam umístit fíkus

V noci by teplota neměla klesnout pod 13 stupňů celsia, a zároveň během dne by teplota neměla být vyšší než 25 stupňů celsia. Důležité je dbát také na vhodné místo pro váš fíkus. Rozhodně ji umístěte mimo klimatizaci, nebo co nejdále od radiátoru.

Co potrebuje fíkus : Aby vám fíkus pěkně prospíval, potřebuje dostatek světla, ale jak to většiny pokojovek bývá, bez přímých slunečních paprsků, jinak hrozí popálení listů. Pokud ho strčíte na tmavé místo, dá vám jasně najevo, že se mu na tomto stanovišti nelíbí – začnou mu opadávat listy.

Pokud chcete, aby si zachoval vzhled bonsaje co nejdéle, je potřeba ho každoročně na jaře upravit do požadovaného tvaru odstraněním větví a větviček, které narušují celkový vzhled. Řezem navíc podpoříte větvení a fíkus tak získá hustší korunu. Zvadlé listy snadno odstraníte rukou nebo spadnou samy.

Hnojení: Během období aktivního růstu (jaro a léto) hnojte fíkus každé 2-4 týdny hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě snižte nebo pozastavte hnojení. Přesazování: Mladé fíkusy přesazujte každé 1-2 roky, starší rostliny méně často. Přesazujte na jaře a používejte dobře propustnou půdu.

Jak se rozmnožuje fíkus Benjamín

Přesazování: fíkusy přesazujeme do většího květináče, až když jejich kořeny vyrůstají z drenážních otvorů. Mladé rostliny přesazujeme každým druhým rokem. Množení: nejjednodušeji množíme pomocí vrchního stonkového řízku. Stačí uříznout vrchní část rostliny s několika listy a nechat zakořenit ve vodě.Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.Vlhkost vzduchu: Fíkus preferuje vyšší vzdušnou vlhkost. Můžete umístit rostlinu na podnos s vodou nebo použít zvlhčovač vzduchu, zejména v zimě, kdy je vytápěním vzduch suchý. Hnojení: Během období aktivního růstu (jaro a léto) hnojte fíkus každé 2-4 týdny hnojivem pro pokojové rostliny.

Fíkusy jsou na substrát nenáročné. Postačí jim běžný substrát pro pokojové rostliny nebo palmy. Naopak není vhodné zvažovat příliš písčitý substrát, jílovitý substrát, který vůbec nedýchá a samotnou rašelinu, která je sice pro fíkusy vhodným zázemím, ale poměrně rychle vysychá a hůře přijímá pak vodu.

Proč opadávají listy fíkusu : Nejpravděpodobnější příčinou opadávání listů je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení, chladný průvan, nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí. Pokud listy žloutnou, jedná se nejspíš o následek podvýživy, proto je nutné rostlinu přihnojit nejlépe organickým hnojivem (kravský hnůj apod.).

Jaké hnojivo na fíkus : plnými hnojivy v intervalu 2 až 3 týdny. Vhodné je kapalné hnojivo Hortus Pokojové rostliny – List, které sým složením plně vyhovuje potřebám fíkusů i jiným nekvetoucím rostlinám. Řez a zaštipování: Aby se nám fíkus do bytu nebo kanceláře vešel, musíme jeho růst pravidelně redukovat.

Čím hnojit Fík

Během jara a léta fíkovník 1x týdně přihnojte, vhodné je organické hnojivo pro drobné ovoce, nebo domácí hnojiva – z počátku kopřivový výluh, později kvašený drůbeží trus, ovšem vždy dostatečně naředěné. Zvláště stromky v nádobách je třeba hnojit důsledně, jinak nemají z čeho nabrat sílu.

Kdy fíkus hnojit

Fíkusy se dokáží rychle rozrůst do velkých rozměrů, potřebují ale doplňovat živiny. Hnojte proto po celý rok – jednou za měsíc na jaře a v létě, jednou za dva měsíce na podzim a v zimě.Řízkování je u nás nejpoužívanější způsob množení fíkovníků. Řízky odebíráme z vyzrálých letorostů (min. tloušťka řízku by měla být síla tužky), délka řízků by měla být 15-20 cm a řízek by měl mít min. 2-3 očka.

Jak dlouho trva řízkování : Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.