Antwort Jak rozmnožit okrasné keře? Weitere Antworten – Jak Rozmnozit keře

Jak rozmnožit okrasné keře?
Dřeviny množíme polodřevitými řízky získanými z mladých (letošních) větviček, které již začínají dřevnatět. Optimální doba je červenec až začátek srpna. Řízky upravujeme řezem stejně jako v případě drobného ovoce, do sadbovačů je vysazujeme mírně šikmo až po horní očko a opět je zakryjeme fólií.Vegetativní množení okrasných dřevin je velmi výhodné. Z vlastního keře si namnožíte další, z větvičky od sousedů či přátel vypěstujete pěknou sazenici. Nejčastěji to jde hřížením, zejména u druhů s poléhavým či plazivým růstem a u těch rostlin, jež tvoří šlahouny nebo se jejich větve kloní k zemi.Prořežte časně zjara, před začátkem vegetačního období přibližně třetinu nejstarších větví. Pokud rostlina kvete na nových přírůstcích, počkejte s prořezem až po odkvětu. Únor–Březen: Prořezávejte časně zjara. Červen–Srpen: Pokud keř časně zjara kvete, prořezávejte po odkvětu.

Kdy přesazovat okrasné keře : Přesazování je nejlepší na podzim, kdy listí seschne, zmrzne, nebo je opadané. Úspěch spočívá, čím více kořenového systému vykopete, rostlina se lépe ujme.

Jak spravne Rizkovat

Řízky dáte zakořenit buď rovnou do substrátu, nebo je nejprve vnoříte do nádoby s vodou; ve vodě vypustí kořínky, a teprve pak se vysadí běžným způsobem. Řízky přitom zásadně odebírejte jen ze zdravých rostlin. Běžně se pomocí řízků množí například africké fialky, fíkus benjamín či vánoční kaktus.

Jak se množí zlatice množení : Zlatice množíme řízkováním a snadno je můžeme přesazovat, a to dokonce i starší rostliny. Z obchodu si můžeme domů přinést kontejnerované prokořeněné sazenice, které se snadno uchytí. Jejich roční přírůstek činí 20 – 30 cm. Prostokořenné sazenice seřezáváme hned po výsadbě, u kontejnerovaných stačí řez po odkvětu.

Podzim je ideální období pro množení trvalek – dělením trsů. Získáme nové rostliny, doplníme prázdná místa v záhoně a zmenšíme velké trsy starších rostlin a tak je podpoříme v růstu a částečně zmladíme. Takto můžeme dělit několik trvalek, jako jsou třapatky, kokardy, echinacey, astry, hosty, heuchera.

Ideální dobou pro jejich odběr je konec března a začátek května, ale řízkovat lze i počátkem léta, zvláště pokud nemáme pařeniště nebo skleník, aby mohly řízky zakořeňovat v teple. Řízky je dobré ošetřit některým ze stimulátorů.

Jak stříhat keře

Pokud máte keřů na zmlazení hodně, můžete použít plotostřih. Nejlepší je však ostrá pilka, pákové nebo ruční nůžky. Řez je čistší a snáze se budou rány hojit. U velkých ran je dobré ošetření stromovým balzámem.Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.Starší dřeviny potřebují před přesazením přípravu

  1. Vykopeme stejný kruh jako při přesazování mladších rostlin, ale širokého jako koruna.
  2. Příkop prohloubíme co nejvíce, a když narazíme na kořeny, ostrým rýčem nebo sekáčkem je přesekneme.
  3. Jámu poté naplníme kompostem, sešlápneme jej a prolijeme.


První teplé jarní dny jsou nejvhodnější k výsadbě okrasných keřů a stromů. Dřeviny pěstované v kontejneru se sice mohou vysazovat celoročně, ale chladná a vlhká jarní půda, slabší slunce a příslib srážek jsou ideální podmínky, díky kterým se nové dřeviny zdárně ujmou.

Jak dlouho trva řízkování : Zakořenění trvá 6 až 12 týdnů ale i 6 měsíců, podle druhu a podmínek.

Jak dlouho nechat řízky ve vodě : Příprava řízků: Po vytažení řízků z místa uskladnění, případně po přepravě, je nutné řízky celé namočit nejméně na 24 hodin do vody. V případě výskytu plísně je možné řízky omýt v 5% roztoku Sava, ale většinou to není nutné.

Kdy se stříhá zlatice

Zlatice zakládá květní orgány na dřevě již v předcházejícím roce, proto je třeba provést řez ihned po odkvětu, aby měla rostlina dostatek času vytvořit do příští sezóny nové vyzrálé výhony. Větve stříháme až k postranním, níže rostoucím mladým výhonům, ale jen některé – musíme stále myslet i na tvarování keře.

Volně rostoucí živé ploty, jako například zlatice, šeřík, trojpuk, dřín a zákula mají doporučený rozestup pro výsadbu cca 1 metr.Jak probíhá množení rostlin dělením

Vykopněte trs z půdy a opatrně ho rozdělte na několik dalších, menších dílů. Zeminu z kořenů trošku oklepejte a zasaďte na vámi vybrané místo. Po zasazení zalijte. Rostlina by měla stihnout zakořenit do zimy.

Jak množit Tařičku : Vyžaduje dobře odvodněnou půdu a slunné stanoviště.

Rozmnožuje se převážně semeny, která mohou být vysévána na jaře. Rostlinu je také možné množit dělením trsů nebo řízkováním. V zimě je vhodné rostlinu mulčovat, aby byla chráněna před mrazem.