Antwort Jak rozmnožit kakost? Weitere Antworten – Jak sázet kakost

Jak rozmnožit kakost?
Jak zasadit oddenky kakostu oddenkatého

Sází se ve sponu cca 20×20 do odplevelené plochy, oddenky dávejte vodorovně přibližně 1 cm pod zem. Pokud oddenek nemá zelenou část, ničeho se nelekejte, zasaďte ho, on brzy pustí první lístky. Do země přijde celá hnědá část, z ní si kakost pustí kořínky.Na podzim kakosty nestříhejte, na jaře pouze odstraňte suché listy.Množení kakostů

Pokud je k dispozici množárna, pak lze rostliny řízkovat takřka během celého roku. U druhů, které tvoří spíše přízemní růžice a přisazují odnože (G. pratense, G. phaeum) je vhodné dělení rostlin buď na jaře nebo v létě po odkvětu.

Jak zasadit oddenky : Oddenky dosny nejdříve předpěstováváme na tmavším a teplejším místě, ideálně od února až po konec března. Jen co rostlinky vyraší a začne se pomalu objevovat zelená nadzemní část, je čas je přenést na světlejší místo. Nadále pěstujeme při teplotě 15 až 18 °C.

Kam zasadit kakost

Stinná místa v zahradě.

V tmavších koutech zahrady se bude dobře dařit kakostu uzlinkatému. Používá se i do podrostu pod dřeviny, snadno se množí samovýsevem. Vysaďte 12 rostlin na m². Lze dobře pěstovat i v nádobách.

Jak hluboko sázet Káňů : Jak a kdy sázet kanu

Začátkem června je vysaďte na trvalé stanoviště, ale o něco hlouběji, než jak byly v květináčích. Vítr by je totiž jinak mohl vyvrátit, což není nic příjemného. Budete-li je vysazovat na záhon, udržujte spon (vzdálenosti) padesát na padesát centimetrů.

Trvalky do polostínu

  • Kyprej vrbice – Lythrum salicaria ´Pink Blush´
  • Dračík náprstníkový – Penstemon digitalis ´Dark Towers´ – 1 l.
  • Hvězdnice novoanglická – Aster novae-angliae ´Purple Dome´
  • Želonice lysá – Chelone obliqua – Alba – 2 l.
  • Poděnka Tradescantia – ´Barbel´ Tradescantia x andersoniana.


Spousta z nich je navíc dekorativní i přes zimu a zahrada tak nezůstane holá. Hlavní řez trvalek tedy přichází až v předjaří a na jaře. Nejvhodnější dobou pro jarní řez trvalek je tedy brzké jaro. Pokud již nehrozí silnější mrazy, v teplejších oblastech můžete s řezem některých trvalek začít již v druhé polovině února.

Kdy kvete kakost

Různobarevných květů kakostů si můžeme užít doslova celé léto; některé druhy rozkvétají už v květnu, poslední květy vídáme ještě v říjnu. Kakostům vyhovuje středně živná a propustná půda s dostatečnou vlhkostí.Pro větší úspěch je nejvhodnější období množení zejména jaro a začátek léta. Je možné, že zakoření i řízky na konci léta nebo začátkem podzimu, nebo dokonce v zimě, bude to ale trvat déle a doporučujeme je pak nechat ve vodě až do jara a teprve potom zasadit do zeminy.Kalatea: Množení

Každé dva roky na jaře je vhodné kalateu přesazovat do nového, o trochu většího květináče. Pokud chcete rostlinu rozmnožit, při přesazování můžete kořenový bal i celou rostlinku rozdělit na dvě části a zasadit každou zvlášť.

Stinná místa v zahradě.

V tmavších koutech zahrady se bude dobře dařit kakostu uzlinkatému. Používá se i do podrostu pod dřeviny, snadno se množí samovýsevem. Vysaďte 12 rostlin na m². Lze dobře pěstovat i v nádobách.

Co vysadit ke kapradí : Nejlépe se ke kapradinám hodí:

  • · Bohyšky se svými různě velkými, zelenými listy.
  • · Pomněnkovec se svými světle modrými drobnými květy.
  • · Zajímavými květy prozáří záhon kapradin lilie.
  • · Kontrastními bílými a vonícími květy vás nadchnou konvalinky.
  • · Podobně jako bohyšky vás ohromí zajímavými listy dlužichy.

Jak pěstovat Káňů v květináči : Kany potřebují propustnou, výživnou půdu (např. kvalitní kompost s pískem 3:1) a dostatek vláhy; pokud je suché a teplé počasí, měli bychom je zalévat každý den. Je-li zemina čerstvá a s dostatkem živin, což zpravidla bývá při pěstování v nádobách, nemusíme ji přihnojovat.

Kdy zasadit hlízy kany

Při výsadbě myslete na to, že kany jsou velmi citlivé na chlad, proto se ven vysazují až v druhé polovině května. Spon by měl být 50 x 50 cm. Stanoviště pro kany by mělo být slunečné nebo polostinné, s výživnou a propustnou půdou.

Mezi ně patří i sněženky (Galanthus), sasanky (Anemone), pomněnky (Myosotis), bledule (Leucojum), konvalinky (Convallaria), plicník (Pulmonaria) … Další vhodná výsadba do stínu může být tvořena dominantními trvalkami, které jsou ozdobné listy.Mezi balkonové rostliny dobře snášející stín řadíme například:

  • Balkonové rostliny: begónie, africká kopřiva, popenec, netýkavka, fuchsie.
  • Sezonní rostliny: zvonky, primule, dlužicha.
  • Bylinky: kozlík lékařský, převislé a lesní jahody, máta, pažitka, mařinka vonná

Co s Třapatkou po odkvětu : Třapatka preferuje slunná stanoviště, v polostínu pokvete méně. Má ráda propustné, písčité půdy. Po odkvětu ji seřízneme, aby znovu vykvetla. Není to dlouhověká trvalka, proto ji musíme po několika letech znovu vysadit.