Antwort Jak rozdělat vanilkový lusk? Weitere Antworten – Jak rozříznout vanilkový lusk

Jak rozdělat vanilkový lusk?
Pokud máte v plánu připravit dezert, smoothie či nápoj s použitím vanilky hned, stačí lusk podélně rozříznout. Nožem či menší lžičkou z něj pak vyškrábejte zrníčka, která se nachází na obou stranách lusku. Právě zrníčka jsou na vanilce tím zázrakem, který dodává pokrmům nezaměnitelný šmrnc.Aromata vanilky se velmi dobře rozpouštějí v tucích. Proto se prázdné lusky louhují ve smetaně a mléku, v oleji nebo v přepuštěném másle, které se tak příjemně ochutí a využívají při přípravě dezertů i slaných pokrmů. Vanilkový lusk krátce povaříte a necháte 20 až 30 minut extrahovat v dané tekutině.Nejcennější součástí vanilkového lusku je jeho obsah – dřeň, která je tvořená drobnými černými zrníčky. Nejlépe dřeň z lusku vybereme tak, že vanilkový lusk podélně rozřízneme a tupou stranou nože zrníčka vyškrábeme z obou polovin lusku. Zrníčka vanilky se většinou používají jako přísada do sladkých jídel.

Kolik Vanilkoveho extraktu : Výroba vanilkového extraktu

Základní surovinu jsou vanilkové lusky. Vanilka se podélně rozřeže nebo poseká na malé kousky a zalije alkoholem. Základní obecně používaný poměr je 25 tobolek (cca 100g) na 1 litr alkoholu (vodka, rum, lih a pod), tzn 10% vanilky.

Jak Vyskrabat vanilkový lusk

Je to snadné. Vanilkový lusk stačí podélně rozříznout a vyškrábat z něj semínka, která následně použijete do pokrmu či nápoje. Vyškrábaný lusk určitě nevyhazujte, ale vložte ho do cukru nebo alkoholu, tím z něj dostanete aroma a ovoněné produkty následně můžete využít při dalším vaření.

Jak uchovat čerstvý vanilkový lusk : Vhodné je skladování na suchém, temném místě při pokojové teplotě. Nenechávejte na denním světle. Neskladujte v ledničce! Při manipulaci s luskem se nedotýkejte lusku prsty bez desinfekce alkoholem.

Po otevření vakuově zabalené vanilky ze sáčku vytlačte maximum vzduchu, místo otevření pečlivě uzavřete a sáček vložte do co nejmenší uzavíratelné nádoby. Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců.

Lístky na vatě

Semena řeřichy, ředkvičky nebo salátu je lepší nechat klíčit na vlhké vatě, dokud se neobjeví první lístečky, které pak odstříháváme. Do hlubokého talíře na vatu rozložíme poměrně hustě semínka a vatu prolijeme vodou, talíř postavíme na světlé místo a dáváme pozor, aby vata nevyschla.

Jak pouzit vanilkový extrakt

Extrakt je ideální pro vaření a pečení sladkých i slaných pokrmů. Jedna polévková lžíce vanilkového extraktu se rovná jednomu lusku vanilky. Má široké využití, je určena na pečení, vaření a do studených pokrmů. DÁVKOVÁNÍ: Jedna polévková lžíce Vanilkového extraktu se rovná jednomu vanilkovému lusku.Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.Po otevření vakuově zabalené vanilky ze sáčku vytlačte maximum vzduchu, místo otevření pečlivě uzavřete a sáček vložte do co nejmenší uzavíratelné nádoby. Takto skladované lusky vanilky pohromadě vydrží klidně 1 rok – čím více lusků pohromadě, tím lépe; 1 lusk si svoji vlhkost udrží jen pár měsíců.

Pokud máte dlouhý vanilkový lusk, stačí ho nůžkami přestřihnout napůl a použít jen jednu polovinu. Druhou polovinu zabalte do potravinářské fólie a uschováte nejlépe ve spíži.

Co s pravou vanilkou : Vanilkové rohlíčky, vanilková zmrzlina, vanilkový krém k buchtičkám, vaječný likér… Pravá vanilka je vzácné a drahé koření, její chuť a aroma je ale nenahraditelná, nezkoušejte pravou vanilku nahradit syntetickým vanilinem, výsledkem budete zklamaní…

Jak si vyrobit vanilkový extrakt : Samotná výroba je velice jednoduchá. Stačí rozříznout vanilkové lusky a nakrájet je na menší kousky. Kousky lusků se pak společně s alkoholem vloží do čisté a dobře uzavíratelné lahvičky. Po uzavření ji skladujeme na temném místě po dobu 2 až 3 měsíců občas lahvičku protřepeme.

Proč je vanilka tak drahá

Jeden květ dá vznik jedinému vanilkovému lusku, přičemž každý květ kvete jen jeden den. Zároveň, každý vanilkový lusk zraje různě dlouhou dobu, a musí se sklidit, než by se sám otevřel. Proto musí být vanilka neustále ručně opečovávána a kontrolována, a proto je tak drahá.

Miska, sítko a talířek

Pokud máte doma mističku, sítko a talířek, můžete začít klíčit semínka ještě dnes. Pokud máte více strávníků, vezměte velké síto, pokud je to jen pro vás, stačí malé, čajové. Semínka jednoduše třikrát denně propláchnu a nechám okapat v mističce. Talířek zajistí teplo a vlhko.Sázení do substrátu a média

Při sázení do substrátu stačí semínka namočit na 12 až 24 hodin do vody. Jakmile nabobtnají, puknou a objeví se první klíček, přemístíte je do vlhkého sadbovacího média.

Co to je Vanilkovy extrakt : Vanilkový extrakt je v tekuté formě plné vůně a chuti vanilky, který se používá pro dochucení sladkých pokrmů, cheesecaků, koktejlů nebo kávy. Vyrábí se z vanilkových lusků a alkoholu.