Antwort Jak rostou datle? Weitere Antworten – Jak vypěstovat datlovník ze semínka

Jak rostou datle?
Pěstování datlovníku z pecky

Pecky stačí vložit do kypré zeminy, nejlépe z dílu písku a dílu rašeliny. Semínka nám vyklíčí za teplot ne nižších jak 20 oC, přičemž zemina musí být stále vlhká, nikoli však přemokřená. Semínka klíčí 6 týdnů až 3 měsíce, chce to prostě trpělivost.Běžně se palmy nenechávají dorůst do takových výšek, aby se z nich snadno daly datle sklízet. První větší sklizeň mohou pěstitelé očekávat v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách zhruba mezi 4. a 8. rokem života palmy a nejlépe plodí asi do třicátého roku.Sklizeň, která začíná v srpnu, pokračuje celý podzim a vrcholí v prosinci. Od podzimu dozrávají ty nejlepší plody. "Ve starém Egyptě používali ke sklizni datlí v královských zahradách cvičené opice, které lezly až do výšky třiceti metrů.

Jak se zpracovávají datle : Datle jsou plody palmy, které se pěstují v horkých a suchých územích severní Afriky, Íránu a Pákistánu. V těchto zemích se kromě vlastního ovoce využívá také všech ostatních částí datlovníku, zpracovávají se dokonce i pecky, jimiž se po změkčení ve vodě krmí dobytek.

Jak Zalevat datlovník

Rostlinu zalévejte vždy vlažnou a měkkou vodou.

Zálivka by měla být vydatná a poměrně častá. Substrát by nikdy neměl zcela vyschnout.

Kde se pěstuje datle : Mezi největší producenty datlí na světě patří Tunisko, Irák, Egypt, Španělsko a Maroko, pěstují se současně i v Indii, Pákistánu, na Kanárských ostrovech a v Kalifornii, kam byly člověkem po osídlení Ameriky rozšířeny.

Datlovník (Phoenix) je rod čeledi arekovité (Arecaceae), zahrnující 13-14 druhů recentních palem, jejichž přirozený areál výskytu zahrnuje Kanárské ostrovy, Středomoří, Severní a Střední Afriku a jižní okraj Asie (od Malé Asie po Malajsii a Jižní Čínu).

Datle se suší buď přímo v místě sklizně na přímém slunci, kde rychleji dozrávají a pak se teprve sklízí, anebo se suší sublimační lyofilizací mrazem při nízkém tlaku vzduchu. Oba způsoby sušení jsou k plodům šetrné a tím pádem jsou v nich obsaženy i látky s vysokou enzymatickou a antioxidační aktivitou.

Jak rozmixovat datle

Datle očistíme a zbavíme pecky. Nasekáme je nahrubo a namočíme do mléka. Datle s mlékem dáme do mixéru a rozmixujeme.Podobně jako v případě kuchyňské police je nejlepší dát je do hermeticky uzavřené nádoby nebo vakuového sáčku. V takových chladících podmínkách mohou měkké datle zachovat svou čerstvost až 6 měsíců, sušené datle dokonce až 12 měsíců.Datle. Tuto sladkou pochoutku se doporučuje pojídat od 34. týdne těhotenství, a to minimálně 6 kousků denně.

Pokud chcete pěstovat datlovník pro jeho plody, pak budete asi zklamáni. Datlovník se totiž v našich podmínkách pěstuje převážně jako okrasná pokojová rostlina. Plodí totiž až po 30 letech růstu a ještě je zapotřebí mít samčí a samičí rostlinu.

Čím hnojit datlovník : Ke hnojení používáme běžná tekutá hnojiva. Tyto se dají přesněji ředit a nevytváří solnou usazeninu na okraji květináče, jako například tyčinkové hnojivo. Hnojíme od konce února až do konce září a to ve 14-týdenních intervalech . Datlovník je to velice nenáročná rostlina , snášející výborně i suché panelákové byty.

Na co jsou dobré datle : Datle a jejich účinky na zdraví

  • Jsou zdrojem rozpustné vlákniny,
  • úspěšně ovlivňují krevní tlak a snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění,
  • jsou zdravou alternativou sladkostí a sladidel,
  • jsou vhodné při redukčních dietách,
  • díky obsahu hořčíku působí proti křečím,
  • pomáhají vylučovat těžké kovy z těla,

Kolik datlí denně

Optimální je konzumace 1-2 porcí (1 porce = 1 hrst) ovoce denně. Datle však mají mnohem vyšší obsah cukrů, a to zejména glukózy.

V našich podmínkách ve volné zemi přirůstá vzrostlá palma s výškou kmene okolo 2 m až 30 cm za rok a vytvoří 12 až 15 listů. Má ráda půdu s příměsí písku z důvodu dobrého odvodnění okolí před zimním obdobím.Ve své domovině, na Kanárských ostrovech, doroste až do výše 10 metrů, v našich podmínkách však nejvýše do dvou metrů. Datlovník roste pomalu, za několik let však vytvoří pěkný kmínek a nádherný, jasně zelený vějíř listů. Pak bude potřebovat dostatek místa nejen do výšky, ale i do šířky.

Na co pomáhají datle : Konzumace datlí přispívá ke zlepšení lipidového profilu, a tím pomáhá předcházet rozvoji aterosklerózy. Mohou tedy také snížit riziko dalších kardiovaskulárních onemocnění , včetně onemocnění koronárních tepen, srdečního infarktu nebo mrtvice. Za zmínku stojí zejména vysoký obsah draslíku v datlích .