Antwort Jak pěstovat rajčata ve fóliovníku? Weitere Antworten – Kdy sázet rajčata do fóliovníku

Jak pěstovat rajčata ve fóliovníku?
Pokud se chystáme vysazovat sazenice do skleníku či fóliovníku koncem dubna nebo začátkem května, vyséváme rajče ve vytápěných prostorách skleníku (anebo v teplém pařeništi) v první polovině března. Pro venkovní výsadby pak dostačují výsevy koncem března.Milovníkům bylinek a salátů zahradní fóliovník dokáže zajistit pravidelný přísun zásob bazalky, meduňky, oregana. Daří se zde i celeru, brokolici nebo květáku, dokonce si můžete vypěstovat i pálivé papričky nebo feferonky. Z ovoce se nejčastěji ve fóliovníku pěstují jahody, ale teplé a vlhké prostředí vyhovuje i révě.Rostlinám často větráme a dáváme je, pokud nejdou teploty k nule, přes den otužovat ven. Do fóliovníku vysazujeme v dubnu, do volné půdy pak stejně jako papriky v polovině května po „zmrzlých“.

Jakou nejnižší teplotu snesou rajčata : Teploty pod 10 ° C rajčatům nesedí, zastavují u nich růst i vývoj. Optimální denní teplota je mezi 18 – 28 ° C. Je to poměrně široké rozmezí, vaše rostliny ale budou růst i při nižších, či naopak vyšších teplotách. Nižší teploty zpomalí růst i dozrávání plodů.

Jaká je nejlepší odrůda rajčat

Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.

Co zasadit mezi rajčata : Zkušení pěstitelé vám ale řeknou, že rajčata budou dobře prosperovat třeba s česnekem, cibulí, petrželí, mrkví, ale i s květinami, jako je třeba měsíček nebo tymián. Z dalších druhů zeleniny můžete k rajčatům přisadit saláty, mrkev, anebo okurky.

Můžete si zvolit dva způsoby – sázení okurek ze semene nebo ze sazenic. Do zahrady zasaďte ideálně již mořená semena zhruba v druhé polovině května. Pokud sázíte do skleníku, můžete sázet již koncem dubna.

Rostliny ve skleníku potřebují dobře osvětlené, slunné a teplé místo. Pokud nemáte na zahradě místo, kam dopadá sluneční světlo po celý den, vyberte místo, kam slunce svítí hlavně ráno. Rostliny po noci oschnou a skleník se krásně prohřeje.

Jak pěstovat papriky ve fóliovníku

Semínka vysejte do substrátu a dejte je na teplé místo. Jakmile mladé sazenice vzejdou, přeneste je na světlé místo, ideální na okenní parapet na jižní straně, kde neprotahuje. Sazenice papriky můžete přikrýt fólií a když zesílí, protřiďte je. Za dva až tři měsíce budou sazenice papriky připraveny na vysazování ven.Větší odrůdy potřebují více místa, proto je raději sázíme po jedné sazenici. Výsadba po dvou sazenicích má některé výhody. Rostliny se vzájemně podpírají, což jim prospívá. Také šetříme prostor – na jednu plochu se nám díky tomu vydá více rostlin, přesto ale dbáme o vzdušnost porostu.Sazenice můžete do fóliovníku zasadit ve chvíli, kdy teplota v něm neklesá pod 15 °C (vhodné je umístit do fóliovníku teploměr), a stejně tak by neměla vystoupat nad 27 °C (v teplých dnech je třeba větrat). Pamatujte na to, že rajčata potřebují propustnou a dobře prohnojenou půdu.

Sazenice vysazujeme mírně šikmo a hlouběji než rostli v květináči, neboť pak mají bohatší kořenový systém. Pokud jste si však pořídili roubovanou sadbu, tak tu nesmíte vysadit hlouběji. Rýčem nebo sázecí lopatkou připravíte jamku tak, aby byl kořenový bal maximálně deset centimetrů hluboko.

Čím je nejlepší hnojit rajčata : Pro vyvážené hnojení doporučujeme používat hnojiva renomovaných značek, jako je Kristalon na rajčata a papriky, organo-minerální kapalné hnojivo Agro s unikátním minerálním výtažkem TerraLut, nebo univerzálnější přírodní organické hnojivo Trumf.

Co zasadit k rajčatům : Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj.

Které rostliny vysadit k rajčatům

Dobrým kumpánem bude rajčatům pažitka, cibule, petrželka, mrkev i afrikány. Výčet je ale mnohem delší a zahrnuje také oblíbenou bazalku, luštěniny, dobromysl čili oregano, pórek, ale i koriandr, hořčici, tymián a šalvěj. Všimněte si, že jde vesměs o aromatické byliny, jež očividně nevoní mnohým druhům hmyzu.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Optimální teplota pro okurky je asi 25 °C přes den a 16 až 18 °C v noci. Rajčata se dobře opylují pouze při teplotě 15 až 30 °C, přičemž potřebují i pohyb vzduchu. Paprika při vyšších teplotách shazuje květy, případně i mladé plody.

Jak daleko od sebe sazenice okurek : Semínka okurek zasaďte přímo do záhonu asi 1-2 cm hluboko a nechte mezi nimi rozestup cca 30-40 cm pro optimální růst rostlin. Po výsadbě pravidelně zalévejte a udržujte půdu vlhkou, ale ne přemokřenou. Okurky ocení také pravidelné hnojení a oporu pro růst (o tom si v našem článku také povíme).