Antwort Jak pěstovat Liči doma? Weitere Antworten – Jak dlouho roste liči

Jak pěstovat Liči doma?
Liči je plodem stálezeleného majestátního stromu, který může dorůstat 15–20 m a dožít se i přes 200 let.Stanoviště a teplotní podmínky

Udržujte substrát stále vlhký. V období růstu je vhodná teplota v místnosti okolo 28 °C, v době klidu bude stačit 3-5 °C. Pro násadu květů je ideální přibližně 18 °C. Liči má rádo dostatek světla a tepla, avšak mladé rostlinky chraňte před přímým sluncem, aby se nespálily.Kdy vysazovat cibulky lilií

Cibule lilií vysazujte nejlépe na podzim, a to v průběhu září a října. Některé druhy lilií můžete sázet rovněž na jaře.

Jak naklíčit liči : Liči by mělo naklíčit během 1 až 4 týdnů. Každý den plastový poklop na chvíli nadzvedněte, aby se liči mohlo aklimatizovat na normální podmínky. Jakmile dosáhne rostlinka přibližně 10 cm, můžete semenáčky přesunout do větraného a částečně zastíněného studenějšího rámu. Zalévejte jednou za týden přibližně do 2/3.

Jak se množí Liči

Liči je možné pěstovat ze semen, ale obvykle se množí řízkováním. Stromy začínají plodit ve věku 3-4 let a mohou plodit až 50 let. Plody se sklízejí ručně, když jsou zralé. Po utržení se totiž dozrávání zastaví.

Jak se jí Liči : Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.

Vhodné stanoviště je v polostínu a spíše vlhčí. Vhodným půdním druhem jsou dobře prokypřené hlinité půdy, dostatečně obohacené o základní živiny. Přestože libeček ke svému růstu potřebuje dostatek živin, přímé hnojení chlévským hnojem mu nedělá dobře. Proto hnůj na dané stanoviště aplikujte cca půl roku před výsadbou.

Liči je možné pěstovat ze semen, ale obvykle se množí řízkováním. Stromy začínají plodit ve věku 3-4 let a mohou plodit až 50 let. Plody se sklízejí ručně, když jsou zralé. Po utržení se totiž dozrávání zastaví.

Jak se jí liči

Liči koupíte čerstvé, kompotované nebo sušené. Čerstvé liči oloupejte a dužinu snězte. Pecky liči se nejedí. Liči se hodí i do šťáv a kompotů.Jak naklíčit semínka

Umístěte poblíž okna, ne na přímém slunci, v normální pokojové teplotě. Klíčící semena minimálně 2× denně proplachujte vlažnou vodou. Doba klíčení se liší podle druhu a velikosti semena. Naklíčená semena, pokud je nezkonzumujete najednou, uchovávejte v lednici.Na rozdíl od kaki a karamboly je liči nezbytné před konzumací oloupat. Tenkou, ale pevnou slupku lze ze zralého plodu odstranit velmi lehce – stačí ji naříznout nožem a sloupnout prsty. Pozor, liči po utržení ze stromu již nedozrává, je proto důležité pečlivě vybírat zralé kusy.

Pro řízkování keřů si zakoupíme substrát určený pro řízkování. Řízky do něj zapíchneme, zalijeme a nádobu s řízkem zakryjeme čirým plastovým sáčkem, použít též lze pro více nádob s malými řízky plastové miniskleníčky, využít lze též množírnu či pařeniště, pozor však na přímé slunce.

Kdy je sezóna lici : Liči je k dostání po celý rok. Jeho sezóna, respektive hlavní sklizeň probíhá od listopadu do března.

Jak se pozná zralé liči : Mango se k nám dováží nezralé a dozrává během transportu. Proto se může stát, že si z obchodu přinesete nezralé mango. Při pokojové teplotě vám doma dozraje za pár dní, což poznáte podle toho, že je na omak měkčí a voní. Zcela měkké mango je už přezrálé.

Co potrebuje libeček

Libečku vyhovuje světlé místo, ale dobře prospívá i v polostínu. Půdu potřebuje výživnou, vlhkou, spíše vápenatou a kyprou, v těžké a přemokřené se mu nedaří. Semena se vysévají od března až do června do hloubky asi 1 cm, řádky by měly být od sebe nejméně 60 cm. Větší rostlinky vyjednotíme na vzdálenost asi 30 cm.

Hnojivo na libeček

Pokud libeček budete zalévat a hnojit, vyroste vám až do výšky dvou metrů, klidně i více. Jeho listy navíc budou mít výraznější chuť a jejich barva bude krásně svěže zelená. Jaké hnojivo libečku prospěje Především pak zákvas připravený z kostivalu a kopřiv.Liči je k dostání po celý rok. Jeho sezóna, respektive hlavní sklizeň probíhá od listopadu do března.

Co klíčit doma : Z obilovin nejrychleji klíčí žito, pak pšenice, ječmen a oves. Z dalších plodin je velmi oblíbená vojtěška (alfa alfa), hořčice, řeřicha, ředkvička, pískavice. Prodává se i směs těchto různých rostlin určená ke klíčení. Méně tradiční jsou klíčky ze semen červené řepy, cibule, česneku, rukoly.