Antwort Jak pěstovat kaly doma? Weitere Antworten – Co potřebuje kala

Jak pěstovat kaly doma?
Kala vyžaduje světlé, teplé a mírně zastíněné místo. Roste velmi dobře v úrodné a vlhké půdě. Zálivka začíná, když rostlina vyrazí prvními oddenky. Vyžaduje vlhké prostředí, takže půda v květináči nebo na záhonu by měla být stále vlhká.Hlízy se vysazují v době, kdy již nehrozí velké výkyvy teplot, ideálně v druhé polovině května. Vysazují se do hloubky 7–10 cm. Doporučuje se sázet i několik hlíz najednou do jednoho důlku. Kaly snesou slunečné stanoviště, jen krátce po výsadbě je dobré rostliny zastínit, aby se listy nespálily.Proč kala nekvete

Dalším důvodem je, že mají nevhodné podmínky, teplota je příliš vysoká, málo světla, málo vody. Pokud je rostlina pěkná zelená, má spoustu listů, znamená to, že jen neměla vhodné podmínky, tedy nízkou teplotu pro vytvoření kvetoucích toulců.

Kdy vytáhnout kaly : Po odkvětu:

Na podzim začnou listy žloutnout a zatahovat se do podzemních oddenků. Dříve než se dostaví první mrazíky, je třeba kany seříznout asi na 10 cm nad zemí. Poté opatrně vyndáme hlízy ze země a uschováme na místo, kde nemrzne. Není třeba je čistit, klidně na nich nechejte zeminu.

Jak se starat o kalu doma

Kala potřebuje světlé a teplé stanoviště, které je mírně zastíněné. Neměla by být na přímém slunci. Půda musí být úrodná a dokud rostlina roste a kvete, musí být neustále vlhká. Hlízu vysazujeme od poloviny května do konce června, do hloubky 6 – 10 cm.

Jak se sadí kaly : Hlízy kal je však nutno předpěstovat doma v květináčích a potom v květnu opatrně vyklopit a nasázet na venkovní stanoviště, nejlépe k jezírkům či mokřejší stanoviště. Sází se do směsi rašeliny a písku asi 5 cm hluboko. Zpočátku se zalévají mírně a až po vyrašení lístků se zálivka stupňuje.

Semena cibule můžete na jaře vysadit už koncem února, nejpozději však v polovině dubna. Semena začnou klíčit i při velmi nízké teplotě (stačí jim 2-3 ºC) a během chladného období využijí půdní vláhu. Sazenice cibule jsou náchylnější na chlad, proto je vhodné je vysazovat nejdříve koncem března.

Přezimování kal

Některé kaly kvetou až do září. Jakmile teploty klesnou pod 15 stupňů, ukončují období vegetace. Když zežloutnou a uschnou listy, hlízy vyjměte ze země a uskladněte je.

Jak často zalévat pokojovou kalu

Pokojová kala a její pěstování

Od jara do podzimu potřebuje teplo, v chráněných podmínkách je možné ji letnit. Na jaře, v období, kdy jsou její listy zelené, ji dostatečně zavlažujeme a jednou týdně přihnojujeme. V květnu až červnu začnou listy usychat a opadávat. Nemusíme se ničeho obávat, jedná se o přirozený cyklus.V době nejintenzivnějšího růstu listů kalu každý týden hnojíme hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku (podporuje růst zelené hmoty), po založení poupat pak již přihnojujeme klasickými hnojivy, případně hnojivem se zvýšeným obsahem fosforu, podporujícím kvetení.V době nejintenzivnějšího růstu listů kalu každý týden hnojíme hnojivem se zvýšeným obsahem dusíku (podporuje růst zelené hmoty), po založení poupat pak již přihnojujeme klasickými hnojivy, případně hnojivem se zvýšeným obsahem fosforu, podporujícím kvetení.

Pěstování ze sazečky je rychlejší než ze semen, sklizně čerstvé cibule se dočkáte i dříve. Sázíme na konci března nebo začátkem dubna. Cibule miluje propustnou, ale ne příliš vyschlou půdu. Vyhovuje jí i pěstování na vyvýšeném záhoně, postačí 10 cm nad úrovní okolního terénu.

Čím se stříká cibule : Do cibule a póru jsou proti některým škůdcům (např. vrtalka pórová, třásněnka, ostatní saví a žraví škůdci) povolený přípravky pro profesionální použití Calypso (pouze 1 litrové balení) nebo Danadim Progress (5 l balení), malospotřebitelská balení Decis Protech, Decis AL aj.

Proč zalévat odstátou vodou : Odstátá voda

K zalévání používejte odstátou vodu. Tzn. vodu na zalévání si připravte minimálně den předem odstát, vyprchá tím z vody chlór, který pokojovky příliš nemilují. Ideální je pro rostlinky pokojová teplota zálivky.

Jak si udělat domácí hnojivo

Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.

Během roku je vhodné přihnojovat ovocné stromy (ale i keře) dvakrát až třikrát. První přihnojování provedeme brzy na jaře, v době pučení stromů, podruhé ihned po odkvětu, čímž posílíme tvořící se listy a nasazované plody, potřetí přihnojujeme až po červnovém opadu (nebo i probírce) části nasazených plodů.V místech s pravidelným výskytem se neobejdete bez chemické ochrany, kterou je třeba dělat od června a to nejlépe třikrát, tedy na začátku, v polovině a na konci měsíce. Pro tato ošetření se doporučujeme přípravek Ortiva.

Čím se hnojí cibule : Hnojení (jak a čím): Před výsadbou zapravte do záhonu uzrálý kompost nebo minerální hnojivo. Další hnojení by mělo probíhat ve třech cyklech – když má rostlina dva listy, poté za 14 dní a naposled na konci června. Cibule nesnáší přímé hnojení chlévskou mrvou a chloridem draselným, který by ji mohl spálit.