Antwort Jak pěstovat jahody v paletě? Weitere Antworten – Jak postavit pyramidu na jahody

Jak pěstovat jahody v paletě?
První výsadbu provádíme vždy do středu stupňovitých záhonků a sazenice vysazujeme 25 cm od sebe. Tradičním plošným rozměrem pyramidy je délka hran 220 cm, čili plocha 4,84 m. Vzdálenost stěn jednotlivých stupňů by měla být 25 cm a ideální výškou jahodové pyramidy je 1,25 m.Do truhlíku dlouhého 40 cm stačí 2 až 3 sazenice, do nádoby o délce 60 cm 5 sazenic. Jahody potřebují dostatek živin již pro kvetení.Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Jak pečovat o stále plodící jahody : Jahody potřebují dostatek slunečního svitu a kvalitní mírně kyselou až hlinitopísčitou půdu bohatou na živiny. Tu můžete připravit již na podzim. K vyhnojení půdy použijte ideálně kompost, či hnojiva přímo určená pro výsadbu jahod. Jahodníky pěstujte na stejném záhonu maximálně 3 roky, poté je vysaďte jinam.

Kolik hliny potrebuji jahody

Spotřeba jahod úměrně stoupá s počtem dětských členů domácnosti. Obecně se dá říct, že jenom pro čerstvou spotřebu potřebujete minimálně 6 až 7 rostlin na osobu v rodině. Pokud plánujete mrazit, zavařovat a jinak zpracovávat, doporučuji 50 až 60 rostlin jahod na rodinu – minimálně 10 rostlin/sazenic na osobu.

Čím přikrýt jahody : Pokud máte jahodníky vysazené pouze na záhonu, můžete je obložit slámou, rašlovými pytli, ke krčkům rostlin přihrňte zeminu či kompost. Rostliny v případě velkých mrazů můžete také přikrýt chvojím nebo netkanou bílou textilií, kterou proniká světlo.

Kolik místa jahodník potřebuje

Slabě rostoucí odrůdy si vystačí s 20 cm, středně rostoucí druhy potřebují 30 cm a silně rostoucí jahodníky potěště až 40 cm místa. Řádky by od sebe měly být vzdálené 50 až 70 cm. Ideálně je směřujte na severojih. Jahodníky díky tomu budou mít dostatek světla a tepla, ale nespálí se.

Období výsadby jahod

Příhodné podmínky k sázení bývají koncem března a během dubna. Ideálním časem k sadbě jahodníků je podzim, konkrétně září. V nížinách můžete sázet až do poloviny října. Přiměřené teploty, ranní rosa a občasné přeháňky zajistí, že se sazenice jahod ujmou snáze.

Co nesnáší jahody

Cibule a česnek jsou dalším druhem zeleniny, které byste neměli pěstovat vedle jahod. Tyto rostliny produkují silné aromatické látky, které mohou ovlivnit chuť jahod.Jahody jsou hladové po slunci. Aby to dávalo smysl, dopřejte jim alespoň 8 hodin plného slunečního svitu denně. Čím více slunce budou mít, tím více květů a plodů a tím sladší budou. 💡 Tip: Absolutní minimum je 6 hodin slunce denně.Po třech letech jahodník ztrácí sílu, plodí méně, jahody jsou drobnější. Pokud si přejete prvotřídní úrodu, vyplatí se vysadit nové sazenice – získat je můžete snadno i ze svých starých jahodníků.

Lze stříhání doporučit Jednoduše řečeno ano, dělají to i velkopěstitelé. Rostliny nejpozději koncem července seřízněte těsně nad srdíčkem. Porost vyplejte, okopejte, přihnojte a pořádně zalijte.

Co se dává pod jahody : Salát, špenát, rukola a další podobné rostliny mohou být dobrými společníky pro jahody. Tyto rostliny mají nízké nároky na půdu a mohou být rychle sklizeny, což umožňuje jahodám růst bez přílišného zastiňování. Salátové rostliny také nevyžadují příliš mnoho živin, což může pomoci snížit konkurenci mezi rostlinami.

Jak dát fólii na jahody : Při výsadbě sázíme jahody buď do volné půdy nebo přímo do fólie. Do volné půdy se sází alespoň 30 – 35 cm od sebe a řádky mezi sebou alespoň 60 cm. Po vysazení zalít vodou a zopakovat 3x týdně zejména v prvních dnech po vysazení. Do fólie udělejte křížový řez a mělkou dírku pro sazenici.

Jak často zalévat jahody v truhlíku

Jahody potřebují mírně kyselou půdu, alkalická jim neprospěje. Jahodníkům by se měla dopřát dostatečná vláha, přičemž platí, že je lepší vydatná zálivka jednou týdně, než zalévání každý den po troškách. Problém vzniká při delších deštích, kdy vlivem přílišné vlhkosti plody snadno chytají plísně.

Čím nastýlat jahody: sláma, tráva, mulčovací kůra a textilie

  1. Mulčovací kůra. Může být nastlaná mezi jednotlivými jahodníky i mezi řádky.
  2. Sláma. Další možností je nastýlání slámy.
  3. Posečená tráva. Podobně jako slámu lze použít i drobnou trávu z trávníku.
  4. Černá netkaná textilie.
  5. Hnojení jahod.
  6. Zakořeňování odnoží

Velmi oblíbenou sazenicí jahodníku stáleplodícího je odrůda Mara de Bois, kterou můžeme určitě doporučit. Jedná se o převislý jahodník, který se řadí mezi nejlepší stáleplodící jahodníky. Těšit se můžete na velké plody, které jsou přirozeně sladké, a navíc na pohled opravdu velmi hezké.

Jak správně stříhat jahody : Každý týden jahodníky obejděte a odštípněte jim vyrašené výhonky. Zbytečně rostlinám ubírají sílu. Ty, které chcete použít jako sadbu, uštípněte a rovnou zapíchněte do určeného místa na záhonu. Po sklizni ostříhejte listy jahod asi 5 cm nad srdíčkem, rostlinky tak ozdravíte.