Antwort Jaké písmeno se píše za uvozovkami? Weitere Antworten – Kdy se píše čárka za uvozovkami

Jaké písmeno se píše za uvozovkami?
Mezi dvojími uvozovkami, které následují bezprostředně za sebou, se píše mezera. Je-li v uvozovkách celá věta, píše se tečka, čárka, vykřičník nebo otazník na konci této věty před druhým uvozovacím znaménkem.Přímá řeč začíná uvozovkami dole („) a končí uvozovkami nahoře (“). Nikdy ne naopak. Interpunkční znaménka (.,!) píšeme vždy dovnitř uvozovek.Píšou se vždy nahoře, tedy na začátku i na konci slova nebo věty. Jejich tvar se přirovnává k číslu 6699. Výhodou je, že je na většině klávesnic snadno napíšeme pomocí klávesy Shift a klávesy se znakem uvozovek (napravo od písmena L). Není asi překvapením, že v českém textu se za správné považují pouze uvozovky české.

Jak citovat přímou řeč : Způsoby převzetí původního textu:

Přímá citace (citát) – část textu převzatá doslova, pro odlišení od textu vlastního se citát píše kurzívou (nebo jiným typem písma) a dává se do uvozovek, následuje odkaz na původní pramen. Přímé citace používejte v práci co nejméně, lepší je parafrázovat.

Jak psát české uvozovky

České ‚jednoduché' uvozovky

Uzavírací uvozovka má tvar 6 nachází se nahoře. Windows: Alt+0130, Alt+0145. Mac: Alt+N, Alt+H.

Kdy se píší čárky : Při psaní čárky je nutno si ujasnit:

  1. jaké jsou jednotlivé věty v souvětí,
  2. jaká je mezi nimi závislost (tzn.
  3. jaký je vztah mezi větami (slučovací – pak se čárka nepíše před spojkami A, I, ANI, NEBO, ČI; jakýkoli jiný vztah – pak se čárka obvykle píše),
  4. ujistit se, jestli není v souvětí nějaká věta vedlejší vložená.

V českém jazyce píšeme přímou řeč do uvozovek ve tvaru čísel 99 a 66. Píší se hned před nebo za přímou řeč bez mezery.

Oficiální politické názvy současných států bývají víceslovné a velké písmeno se píše většinou jen u prvního slova: Česká republika (o názvu Česko viz Česko), Slovenská republika, Spojené státy americké, Dánské království, Pobřeží slonoviny.

Jak napsat uvozovky citace

Pokud tedy během psaní textu potřebujete napsat citaci či expresivní vyjádření, nejprve stiskněte Alt + 0132, napište uvozený text a na jeho konci stiskněte Alt + 0147. Na počítačích s operačním systémem Mac OS se používá kombinace Alt + Shift + N, respektive Alt + Shift + H.Přímo v textu práce rozlišujeme přímé citace a nepřímé citace: – Přímá citace je doslovné převzetí části textu jiného autora. Musí být v textu graficky zvýrazněna uvozovkami nebo kurzívou (zkratka cit. se v tomto případě nepoužívá).Je‑li v uvozovkách celá věta, píše se druhé uvozovací znaménko na konci věty až za příslušným interpunkčním znaménkem (tečkou, čárkou, vykřičníkem, otazníkem), např. „Lucie s Pepou šli nejprve na oběd, potom na pivo, pak ještě do kavárny a do práce se už nevrátili. “

A co ostatní znaky ve Windows

  1. @ = Levý Alt + 64.
  2. # = Pravý ALT (na notebooku Alt Gr) + X.
  3. & = Pravý ALT + C.
  4. € (znak Euro) – Pravý ALT + E.
  5. $ (znak Dolaru) – Pravý ALT + ů
  6. < (znaménko menší) – ALT + 60 (na numerické klávesnici)
  7. > (znaménko větší) – ALT + 62 (numerická kláv.)

Kde se dělají čárky : Kde se čárka PÍŠE

  • Bezespoječné větné členy (Mám čas v sobotu, v úterý, v pátek.)
  • Větné členy v jiném poměru než slučovacím (Viděl matku, a dokonce i otce.)
  • Dvojité spojovací výrazy (jak-tak, buď-nebo,…)
  • Dodatečně připojené větné členy (Přišel jen kvůli penězům, jak jinak.)

Kdy psát čárku před či : Čárku před či píšeme, chceme‑li naznačit protiklad, např. v nadpisu výrazně polemického článku: Silniční zákon –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ 12 bodů k bezpečí, či k šílenství

Kdy použít přímou řeč

Slouží ve vypravování jako doslovný citát nějaké osoby, jiné než je sám vypravěč. Bývá těsně uzavřena do uvozovek a může být doprovozena uvozovací větou. Přímá řeč slouží k oživení vyprávění.

spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.Mezi 3 základní pravidla pro psaní velkých písmen patří následující:

  • Vlastní jména (jména osob, měst, řek, států, organizací apod.)
  • Vyjádření zvláštního vztahu k osobě či věci (v dopisech apod.)
  • Začátek větného úseku (včetně nadpisů a titulků)

Jak se píšou citace : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.