Antwort Jaké prostředky patří mezi ochrany před poruchou? Weitere Antworten – Jaké prostředky patří mezi prostředky zvýšené ochrany

Jaké prostředky patří mezi ochrany před poruchou?
Prostředky zvýšené ochrany

  • Základní izolace.
  • Přepážky a kryty.
  • Zábrany.
  • Ochrana polohou.
  • Omezení napětí (ELV)
  • Omezení ustáleného proudu a náboje.

Ochrany při poruše se dosahuje pomocí těchto prostředků ochrany:

  • přídavnou izolací,
  • ochranným pospojováním,
  • ochranným stíněním,
  • indikací a odpojením v instalacích a sítích vn,
  • samočinným (automatickým) odpojením od zdroje,
  • jednoduchým oddělením obvodů,
  • nevodivým okolím,
  • řízením potenciálu.

Druhy ochran

  • Základní – základní izolace, přepážky a kryty, zábrany, ochrana polohou, omezení napětí, omezení ustáleného dotykového proudu.
  • Ochrana při poruše – přídavná izolace, ochranné pospojování, ochranné stínění, samočinné odpojení od zdroje, jednoduché oddělení (obvodů), nevodivé okolí

Jaké je základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem : Základní pravidlo ochrany před úrazem elektrickým proudem spočívá v tom, že: nebezpečné živé části nesmějí být volně přístupné a přístupné vodivé části se nesmějí stát nebezpečnými živými částmi.

Co patří mezi tzv ochranná opatření

(1) Ochrannými opatřeními jsou ochranné léčení, zabezpečovací detence, zabrání věci, zabrání části majetku a ochranná výchova.

Čím je zajištěno ochranné opatření pomocí ochrany PELV : PELV je ochranné opatření, při němž je ochrana zajištěna všemi následujícími požadavky: omezením napětí v obvodu, který může být uzemněn anebo na neživých částech, které mohou být uzemněny ; ochranným oddělením sítě PELV od všech ostatních obvodů jiných než SELV a PELV.

Opatřeni na ochranu při poruše mohou být vynechána: u kovových konzol pro upevnění izolátorů venkovního vedení, které jsou chráněny polohou.

V síti AC musí být doplňková ochrana citlivými proudovými chrániči s 30mA (pro připomenutí je princip znázorněn na obrázku) provedena u: zásuvek, jejichž jmenovitý proud nepřekračuje 20A, které jsou užívány laiky a. mobilních zařízení určených pro venkovní použití, jejichž jmenovitý proud nepřesahuje 32A.

Co patří do preventivni prohlidky

Lékař vám provede kompletní fyzikální vyšetření (poklepem a poslechem vyšetří srdce a plíce, pohmatem štítnou žlázu, zkontroluje stav žil a tepen na dolních končetinách atd.), změří krevní tlak a zjistí index tělesné hmotnosti (BMI). Má také orientačně vyšetřit zrak a sluch a zkontrolovat očkování, mj. proti tetanu.Prostředky základní ochrany (dříve označována jako – ochrana před dotykem živých částí) Základní ochrana je tvořena pomocí jednoho nebo několika prostředků, které za normálních podmínek brání tomu, aby se člověk mohl dotknout nebezpečných živých částí.Druhy ochran před úrazem elektrickým proudem

  1. ochrana automatickým (samočinným) odpojením od zdroje,
  2. ochrana dvojitou nebo zesílenou izolací,
  3. ochrana pospojováním,
  4. ochrana elektrickým oddělením,
  5. ochrana nevodivým okolím (pro nízké napětí),
  6. ochrana SELV a PELV a.
  7. ochrana omezením ustáleného dotykového proudu a náboje.


Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).

Jaké jsou druhy trestu : Současná právní úprava zná tyto druhy trestů: odnětí svobody, domácí vězení, obecně prospěšné práce, propadnutí majetku, peněžitý trest, propadnutí věci, zákaz činnosti, zákaz pobytu, zákaz vstupu na sportovní, kulturní a jiné společenské akce, ztrátu čestných titulů a vyznamenání, ztrátu vojenské hodnosti, vyhoštění.

Jaký zdroj napětí nesmí být použít pro ochranu PELV na strojním zařízení : Toto ochranné opatření vyžaduje: omezení napětí v síti SELV nebo PELV horní mezí napěťového pásma I, tj. 50V pro střídavé a 120V pro stejnosměrné napětí (viz IEC 60449) (pokud určité prostory nevyžadují nižší napětí) a.

Jaké jsou požadavky na ochranu při poruše obvodu FELV

Ochrana při poruše: neživé části zařízení obvodu FELV musí být spojeny s ochranným vodičem vstupního obvodu zdroje, chráněným automatickým odpojením od zdroje. Zdrojem sítě FELV musí být buď transformátor alespoň s jednoduchým oddělením vinutí nebo vyhovující obvodům SELV a PELV.

Z definice jednoznačně vyplývá, že ochrany zábranou a polohou se mohou používat pouze v případě, kdy jsou přítomny osoby s lektrotechnickou kvalifikací (poučené a znalé). Tuto ochranu tedy nemohou samostatně používat osoby bez kvalifikace (laici a osoby eznámené).Pro spotřebiče do 2 A je to maximálně 1 mA, pro spotřebiče do 20 A je to 0,5 mA/A (tedy kupříkladu pro 10 A zařízení je to 5 mA). Proudové chrániče mají dle výrobkových norem normalizovanou hodnotu nevybavovacího proudu 0,5 Idn (srov. ČSN EN 61008-1 ed.

Kolik může být jističů za proudovým chráničem : 3 uvádí, že pokud je v prostorech bytových domů, občanské výstavby a na pracovištích užito chráničů, pak žádný chránič nesmí chránit více než jeden světelný obvod. Za 4pólový (3fázový) chránič LFE lze použít několik 1pólových jističů LTE, ale pouze jeden jistič LTE pro světelný obvod.