Antwort Jak probíhá odběr plazmy? Weitere Antworten – Jak se Odebíra plazma

Jak probíhá odběr plazmy?
Dárce krevní plasmy se napojí na přístroj. Do žíly se dobrovolníkovi umístí jehla, kterou krev putuje do přístroje zvaného separátor. Ve sběrném vaku se shromažďuje krevní plasma, která je na konci odběru nahrazená fyziologickým roztokem. Odebírá se 650-850 ml plasmy podle váhy dárce.Pro odběry krve se používají jehly 23 G až 18 G.minimálně 4 týdny maximální interval od posledního odběru krve nebo plazmy je 6 měsíců K odběru s sebou vezměte průkaz totožnosti, legitimaci dárce a průkazku pojišťovny.

Co se děje s tělem po odběru plazmy : Dopady darování plazmy na zdraví

Odebraná krevní plazma se v těle obnoví do 48 hodin. Obnova krevní plazmy trvá většinou v řádu hodin, maximálně pár dní. Abychom minimalizovali zátěž na dárcovo tělo, podáváme každému před ukončením odběru fyziologický roztok ohřátý na teplotu těla.

Jak bolí darování plazmy

Při darování plazmy přijde tělo především o vodu, proto je důležité před a po odběru pít dostatečné množství tekutin. Bolí odběr krevní plazmy Plazmaferéza je zcela bezbolestný zákrok. Odběr plazmy se nijak neliší od odběru krve, vpich je minimálně bolestivý.

Jak se připravit na odběr plazmy : Před odběrem plazmy je důležité mít v těle dostatek tělních tekutin, proto byste měli i dostatečně pít. Vyvarujte se ale alkoholu nebo kávě a čaji s kofeinem. Mají naopak „odvodňovací“ účinek, a to by mohlo vést k dehydrataci a snížení objemu krevní plazmy.

Doma po odběru

– minimálně 12 hodin po odběru klidovější režim – nevykonávat činnosti vyžadující zvýšenou fyzickou námahu nebo psychickou zátěž (sport, práce ve výškách, řízení dopravních prostředků, zvedání těžkých předmětů…)

KDO BY KREVNÍ PLAZMU NEMĚL DAROVAT Dárce plazmy musí splnit některá kritéria ohledně zdravotního stavu. Darovat plazmu nesmí, pokud mát nádorové onemocnění, je diabetik, má závažné chronické onemocnění např. srdce, zažívacího traktu, krve, ledvin, je po transplantaci, má epilepsii, roztroušenou sklerózu…

Kdy nechodit na plazmu

Plazmu nemohou darovat lidé s hemofilií nebo jinými závažnými poruchami srážlivosti krve, onkologicky nemocní lidé a lidé pozitivní na HIV, žloutenku typu B a C, syfilis a jiné choroby. Při podezření na nitrožilní užívání tvrdých drog vás otestujeme na jejich přítomnost v krvi.Darovat lze jednou za 14 dní, měsíčně si tak každý dárce může přijít na 1 800 Kč. Výjimku tvoří první a druhý odběr. Za první odběr dostane dárce náhradu 500 Kč a za druhý odběr 1300 Kč (doplatek 400 Kč za první odběr + náhrada 900 Kč za druhý).V den odběru

dietně posnídejte (bez tuku) – nejlépe obyčejný rohlík, kmínový či toustový chléb, křehké kukuřičné plátky, rýžové chlebíčky, suchary, dětské piškoty, kukuřičné lupínky, med, džem, ovoce anebo zelenina. Nevhodné jsou mléčné a masné výrobky, vejce, celozrnné pečivo s olejnatými semeny, ořechy.

Menstruace není překážkou v dárcovství krevní plazmy. Pokud se cítíte dobře, můžete přijít darovat. Jak dlouho po porodu mohu darovat Plazmu je možné darovat 6 měsíců po porodu, ale pouze pokud nekojíte.

Kolik plazmy podle váhy : Krevní plazma je nažloutlý, slabě zásaditý roztok bílkovin, elektrolytů a malých organických molekul. Její objem odpovídá 5 % tělesné hmotnosti.