Antwort Jak Predpestovat mrkev? Weitere Antworten – Jak Předpěstovat mrkev

Jak Predpestovat mrkev?
Mrkev vyžaduje v období klíčení pravidelnou zálivku. Jakmile osivo vzejde, kypřete průběžně prostor mezi řádky a sazenice jednoťte, tedy vytrhejte ty slabší. Po konečném jednocení by mrkve měly být ve vzdálenosti ideálně 8–10 cm od sebe. Ale i menší prostor se počítá, záleží na velikosti odrůdy.Kdy, jak a čím sejeme mrkev

Ruční výsev usnadní výsevní pásky, v nichž už jsou semínka umístěna v odpovídající vzdálenosti. Při výsevu z ruky dbáme na řídké setí, je škoda nasít semena nahusto a pak mrkev muset protrhávat ještě v době, kdy se kořeny nedají jíst, jsou maličké. A také se to prodraží.Příprava půdy pro pěstování mrkve

Obecně platí, že pro kořenovou zeleninu je nutné půdu pořádně obdělat. Potřebné je půdu zrýt do dostatečné hloubky (30 cm) a rozbít hroudy, aby kořen zeleniny mohl snadno růst a nedeformoval se. Pro pěstování mrkve vyberte lehčí hlinitopísčitou půdu.

Jak pěstování mrkve ze semínek : Mrkev vyséváme nejčastěji na jaře. Semínka sejeme přímo do záhonu, přibližně v březnu až dubnu. Řádky by od sebe měly být vzdálené 30-40 centimetrů. Zemina v záhonu by měla být dobře prokypřená a hlavně prohnojená, protože během vegetace už mrkve nehnojíme.

Jak skladovat doma mrkev

Samostatnou kategorií je kořenová zelenina, která vyžaduje vysokou vlhkost. Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě.

Kdy co Predpestovat : S předpěstováním se obecně začíná v únoru a březnu. V únoru se vysazují semena s dlouhou vegetační dobou (celer, lilek, paprika apod.) V březnu už můžete předpěstovávat většinu zeleniny. Ovšem v chladnějších oblastech se vám celá tahle paráda může o pár týdnů posunout.

Jak dlouho vydrží ovoce a zelenina čerstvé

Druh V tmavé a chladné spíži V ledničce
Mrkev, petržel 1 týden 2 – 3 týdny
Celer 10 dní 2 – 3 týdny
Kapusta, zelí 2 týdny 2 – 3 týdny
Houby 2 – 5 dní


Mrkev můžete sklízet nejpozději, když se špičky listů zbarví do žluta nebo do červena. Pokud budete čekat déle, může přezrálá mrkev prasknout.

Po čem sázet mrkev

Dárek na nástěnku

Druh zeleniny Co vysadit vedle
mrkev cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí
okurka hrách, fazole, kopr, košťáloviny, celer, salát, cibuli, červenou řepu, chřest, fenykl, bazalku, pór
paprika mrkev, kedluben, okurku, rajče

Ideálním místem je topení pod oknem orientovaným na jih. Zde budou mít semínka dostatek tepla pro rychlé vyklíčení a mladé rostlinky dostatek světla nezbytného pro fotosyntézu. Na druhou stranu nutno podotknout, že některým semenům může teplota nad 25°C uškodit.Mrkev můžeme dobře zamrazit

Mrkev umyjeme, oškrábeme (očistíme) a nakrájíme na kostičky. Vložíme do sáčků nebo do krabiček a dáme do mrazáku.

Co určitě můžete předpěstovat doma, jsou různé druhy salátů, okurky, melouny, pórek, dýně, cukety nebo třeba špenát. V květnu pořád ještě můžete předpěstovat některé druhy salátů a následně je přesadit na záhon.

Co sázet po mrkví : V případě mrkve je doporučována blízkost košťálové zeleniny, luštěnin, rajčat, pažitky, rozmarýnu či šalvěje. Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky.

Jak doma skladovat mrkev : Kořenová zelenina by se měla skladovat v takové poloze, v jaké roste. Například mrkev nebo petržel v poloze vertikální, umístěná ve sklenici s kořeny ponořenými ve vodě. Pokud není ve sklenici voda, zabalíme zeleninu do vlhké utěrky a skladujeme ji nastojato v lednici.

Kdy sklízet zeleninu ráno nebo večer

Ideální je sklízet ráno. V horkých dnech rostliny odpařují velké množství vody – a tím pádem během dne nejen ochabují, ale mají také kratší trvanlivost. Výjimkou jsou například polníček, špenát nebo rukola. Ty je lepší sklízet večer, kdy je obsah dusičnanů výrazně nižší než ráno.

Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

S předpěstováním se obecně začíná v únoru a březnu. V únoru se vysazují semena s dlouhou vegetační dobou (celer, lilek, paprika apod.) V březnu už můžete předpěstovávat většinu zeleniny. Ovšem v chladnějších oblastech se vám celá tahle paráda může o pár týdnů posunout.

Kdy sázet okurky ze semínek : Okurka je jednoletá rostlina, která vyžaduje hodně tepla a slunce – semena začínají klíčit kolem 10 °C. Zasejte je do země až v druhé polovině května, případně dříve při výsadbě v květináčích. Půda musí být úrodná, propustná a dostatečně vlhká. Optimální teplota pro vývoj okurek je kolem 20-25 °C.