Antwort Jak poznat zkažené špekáčky? Weitere Antworten – Jak se pozná zkažený špek

Jak poznat zkažené špekáčky?
Zapáchající a lepkavou uzeninu rozhodně nejezte

Ačkoliv jsou uzeniny tepelně opracované, i ony mohou být napadeny bakteriemi. Ať už se jedná o šunku nebo salám, lepkavou vrstvu na povrchu a podivný zápach by určitě mít neměly.To, že šunka po 5 hodinách zasmrádla, není nic neobvyklého, když byla v teplém prostředí. Potíže nemusíte mít žádné. Pokud by byla opravdu zkažena, tak byste mohli mít cca po 6-12h zažívací potíže, zvracení či průjem. Příznaky by do 48h s největší pravděpodobností ustoupily.Pokud se na uzenině v lednici objeví plíseň, v žádném případě ji neokrajujte a celou ji vyhoďte. Jedovaté látky mytoxiny, které se v ní tvoří, mohou poškodit ledviny, játra i váš imunitní systém. Podle hygieniků jsou nejrizikovějšími měkké salámy, sekaná a zabijačkové pochoutky, jako je tlačenka, jitrnice, nebo jelito.

Jak poznat že je salám zkažený : Zkažené maso mění barvu, obvykle ztmavne. Varovný signálem je i lepkavý povrch. Uzeniny bývají scvrklé nebo z nich teče tekutina. Nejspolehlivěji ale poznáte zkažené maso podle zápachu, jakmile páchne, pryč s ním.

Jak poznat prošlou šunku

S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte. Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Jak dlouho vydrží špek : Špek zabalte ihned po nákupu do papíru nebo papírové utěrky a nechte uložené v lednici. Trvanlivost se zvýší na týdny a ne jen na dny, jako když špek zůstane v igelitovém sáčku.

Naproti tomu experti říkají: Potraviny po uplynutí data spotřeby už ani neotevírejte a rovnou je hoďte do koše. Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) totiž uvádí, že datum spotřeby na výrobcích se týká bezpečnosti. Potraviny lze konzumovat bezpečně až do tohoto data a pak už se nesmějí ani prodávat.

Co hrozí z konzumace zkaženého masa Pokud sníte zkažené maso, hrozí vám velmi nepříjemné obtíže. Jedná se zejména o salmonelózu, kampylobakteriózu, E. coli a Shigelózu.

Jak se jí jelito

Dají se jíst studená pečená, s brambory nebo chlebem, s hořčicí, křenem, kyselým zelím, nebo je nakrájíme na kolečka oloupeme, narovnáme na talíř, posypeme jemně nakrájenou cibulí a zakápneme zředěným octem. Jelita a jitrnice opékáme vždy pouze na sádle nebo je můžeme ohřát na pařáku.Zdravotní potíže, které mohou nastat po požití zkaženého masa, jsou velmi nepříjemné. Ať už jde o salmonelózu nebo jiné nemoci, je to věc, kterou na dovolené rozhodně nechcete. V některých případech zažívací potíže po zkaženém jídle mohou gradovat až k přímému ohrožení na životě a v krajním případě k úmrtí.S uzeninami je to jednoduché – jakmile začnou mít na povrchu lepkavou vrstvičku, okamžitě je vyhoďte. Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly.

Špekáčky, měkké salámy, ale třeba i šunka patří do chladničky do teploty 1–5 °C. Jde o potraviny s krátkou dobou spotřeby, snězte je do dvou dnů.

Jak uchovat špek : Špek potřebuje tmu, chlad, sucho a vzduch. Není-li k dispozici žádná místnost pro uchovávání špeku, může jako náhrada posloužit lednička. Ideální je jednotlivé kousky špeku zabalit do pečicího papíru. Tak může být špek uchováván, aniž by v lednici zabíral příliš místa.

Jak dlouho po minimalni trvanlivosti : Po uplynutí data spotřeby by se již neměly konzumovat.

Na druhé straně, potraviny s označením datum minimální trvanlivosti (DMT) mohou být konzumovány i po uplynutí data uvedeného na obale.

Co je to minimální trvanlivost

Datum minimální trvanlivosti je datum, dokdy by potravina měla zůstat kvalitní Nejčastěji se uvádí na sušených, zmrazených, konzervovaných a jiných trvanlivých potravinách. Potraviny po datu minimální trvanlivosti můžete sníst, pokud jste je skladovali tak, jak je uvedeno na obalu a obal není poškozen.

Pokud se příznaky zhorší nebo neodezní během několika dnů, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Vždy je lepší být opatrný a v případě vážných nebo přetrvávajících příznaků, jako je vysoká horečka, silné bolesti břicha, přetrvávající zvracení nebo krev ve stolici, vyhledat odbornou lékařskou pomoc.Jak se projevuje otrava z jídla Pokud bylo jídlo kontaminované bakteriálními toxiny, nenechají na sebe projevy dlouho čekat. Už za několik málo hodin se ohlásí nevolnost, zvracení, vodnatý průjem spolu s bolestmi břicha. Naštěstí tyto akutní potíže nemívají dlouhé trvání a po 1-2 dnech ustupují.

Jak péct jelito : Dáváte-li přednost úpravě bez dalšího tuku, můžete jitrnice upéct v troubě v pekáčku. Troubu pak rozpalte na teplotu 160–170 °C a jitrnice opékejte, dokud není na povrchu krásně křupavá. Zpočátku je lepší pekáček přikrýt, na konci dopékejte odkryté. I na pekáč můžete pro jistotu přidat trochu sádla nebo jiného tuku.