Antwort Jak poznat špačka? Weitere Antworten – Jak vypadá špaček

Jak poznat špačka?
Špaček má dlouhý a štíhlý zobák v létě zbarvený do žluta a v zimě je tmavý, nohy jsou hnědorůžové. Létá přímo a rychle, v letu má typickou siluetu se špičatými křídly a krátkým ocasem. Od kosa se liší také postavou a pohyby. Má krátký ocas a rychlou chůzi, při níž pohybuje hlavou (kos nechodí, poskakuje).Špaček je o něco málo menší než kos, je také tmavý ale až s nádechem do tmavě zelené, kovově lesklé barvy. Je většinou tažný, zpět se však vrací již na přelomu února a března.Naši špačci zimují v západním Středomoří (jen výjimečně přezimují menší hejnka i u nás), kam odlétají v září až listopadu a vracejí se koncem února a v březnu.

Kde žije špaček :

Třída Ptáci (Aves)
Řád Pěvci (Passeriformes)
Rozšíření Asie, Evropa (Původní areál zahrnuje celou Evropu a Asii dál na východ až po jezero Bajkal. Byl zavlečen do mnoha dalších částí světa.)
Biotop listnatý a smíšený les (Lesy, zahrady, městské parky, vinice)

Čím krmit špačky

Co do krmítka (ne)patří Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem.

Kam Odleta Špaček : Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.

Samice je hnědavá, s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na hřbetě.

Mláďata jsou podobná samici, jsou ale světlejší a mohou mít hnědě tečkovanou hruď a světlé podélné proužky na zádech. Samice ani mláďata nemají oční kroužek. Zobák mladých ročních samců není ještě vybarvený, je černavý.

Kam migruje Špaček

Špačci a čejky nelétají zimovat daleko do Afriky, ale odlétají pouze na kratší vzdálenosti, obvykle jen do jižnějších oblastí Evropy. V teplejších zimách, kdy je málo sněhu a dostatek potravy, dokonce nemusejí tito tažní ptáci vůbec odletět.Špaček obecný je na našem území tažným druhem. Většina našich špačků zimuje v mediteránu od Itálie po Portugalsko a v severní Africe. Jejich zimoviště tedy neleží příliš daleko.Špačci často posedávají na stromech, kde v bezpečí odpočívají. Pokud ovšem zrovna nehodují na úrodě třešní, potravu hledají převážně na zemi. Sezobnou jakékoli druhy hmyzu a jeho larvy, měkkýše, nejrůznější semena a bobule. Jsou proto nejen zdatnými letci, ale i dobrými chodci.

Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.

Co dělat když najdeme ptáčka : Pokud jste si mládě odnesli domů, tak jste místo pomoci ptáčeti ublížili. Při nálezu mláděte je – až na zcela výjimečné případy – nejlépe nechat ho na místě, obzvláště v případě, že nebylo nijak zraněno. Je-li na silnici apod., poponeste jej do trávy, do keřů, na vyvýšené místo, na větev…

Čím se živí špaček : Špačci jsou všežravci. Potravu kombinují, přičemž upřednostňují tu, jež je v daný okamžik a prostředí nejsnadněji dosažitelná. Sbírají žížaly, dokáží ulovit létající hmyz nebo si libují v pojídání sladkého ovoce, především pak třešní.

Kam migruje špaček

Špačci a čejky nelétají zimovat daleko do Afriky, ale odlétají pouze na kratší vzdálenosti, obvykle jen do jižnějších oblastí Evropy. V teplejších zimách, kdy je málo sněhu a dostatek potravy, dokonce nemusejí tito tažní ptáci vůbec odletět.

Ptáci z Čech a severní Moravy zimují u Atlantiku, jihomoravští kosi odlétají do Středomoří. Ze zimovišť se ptáci vracejí na přelomu března a dubna; do zimovišť odlétají v listopadu.Potravou přes léto jsou hlavně různí bezobratlí – žížaly, hmyz a podobně, na konci léta v potravě převládají bobule a jiné plody. Ptáčata opouštějí hnízdo ještě dříve než umí létat a zůstávají v keřích nebo na zemi pod nimi, později vyletují i na větve stromů a žebrají na rodičích potravu.

Jak vypada samice od kosa : Samice je hnědavá, s bělavějším hrdlem a nezřetelně skvrnitou hrudí. Mláďata jsou podobná samici a mají světlé podélné proužky na hřbetě.