Antwort Jak poznat matku čmeláka? Weitere Antworten – Jak vypadá kousnutí od čmeláka

Jak poznat matku čmeláka?
Čmeláčí bodnutí obvykle způsobuje nealergickou, místní reakci: otok, svědění a zarudnutí v místě vpichu přetrvávající pouze pár hodin. Tato reakce se může objevit ihned po bodnutí, ale většinou projeví až za několik hodin. Otok nebo svědění může přetrvávat několik hodin, nebo dokonce dní.Hlavním rozlišovacím znakem jsou citrónově žluté pásky, o trochu menší velikost a širší páska za hlavou (tu ale mívají i čm. zemní). Definitivně ho lze rozeznat až po rození samečků, kteří se od čm. zemního výrazně odlišují.4. den po narození už vylétávají z hnízda a nosí potravu, matka ještě několik dnů létá s nimi, ale brzy přestane hnízdo úplně opouštět a zůstane v jeho bezpečí. Dělnice se dožívají 4 – 6 týdnů. Mladé matky po oplození, odpočívají v hnízdě a vykrmují se na zimu.

Co dělá čmelák s pylem : Matka je zahřívá vlastním tělem a krmí pylem, který denně sbírá. Pyl slouží jako zdroj proteinů a řady dalších látek, které jsou pro vývoj plodu nezbytné. Kromě jiného způsobu letu je právě přítomnost rousek na zadních nohách jasným signálem, že matka již hnízdo má a není vhodná k odchytu.

Jak útočí čmelák

Bodnout může čmelák na rozdíl od včely opakovaně, poněvadž žihadlo nemá zpětné háčky a z rány ho tedy opět vytáhne. Účinky čmeláčího jedu jsou podobné jako u jedu včelího. Bodnutí je bolestivé, provázené otokem a svěděním kolem ranky. Nebezpečné je pouze pro alergiky.

Jak zjistit alergii na včely : Alergie na jed blanokřídlého hmyzu (HVA), zejména vos a včel, patří především v dospělém věku mezi nejčastější příčiny anafylaxe. Diagnostické možnosti jsou poměrně široké, v první linii stojí kožní testy a extraktové IgE testy a využít lze i stále se zdokonalující molekulární diagnostiku.

Čmeláci žihadlo mají, stejně jako jim příbuzné včely, vosy nebo sršně. Na rozdíl od včel však bodnutí pro ně neznamená smrt, nemají na žihadle zpětné háčky jako ony, které vytrhnou celou jedovou žlázu. I čmelák použije žihadla jen v ohrožení, tedy je-li s ním nešetrně manipulováno.

Hledající matky snadno polapíme přikrytím síťkou na motýly k zemi nebo zdi. Po polapení zvedneme cíp síťky do vzduchu a matka automaticky letí za světlem a vyletí do vrcholu cípu, v něm potom rukou matku uzavřeme.

Kdy se probouzí čmelák

Záleží na druhu čmeláka – sezóna začíná od konce února do konce května, když už je půda dostatečně prohřátá a začínají kvést první lákavé rostliny pro opylovače jako vrba jíva, hluchavka či čemeřice. V nížinách vyletují čmeláci dříve než ve vyšších polohách.Čmeláci, ale i pačmeláci, vlastně jejich budoucí královny, se po opuštění úlku vydají hledat vhodné místo k přezimování, tedy k hibernaci. Potřebují místo, kde se jim podaří se zahrabat pod zem. Stejně tak by to mělo být místo, které je suché a v zimě/ na jaře jejich zimoviště nezaplaví voda.Myši, myšice a rejsci vyloženě včely obtěžují. Okusují plásty, poškozují úly i zateplení, požírají zásoby a hmyzožraví rejsci požírají i včely. Do úlů se nakvartýrují většinou v zimě, ruší zimní včely a znečišťují úl svými výkaly a močí. Tento pach včely nesnáší.

Nejčastější projevy alergie

  1. kýchání
  2. vodnatá rýma.
  3. pocit ucpaného nosu i když nejste nachlazení
  4. nevysvětlitelný kašel (bez předchozí infekce dýchacích cest)
  5. pískavý dech.
  6. jinak nevysvětlitelné ztížené dýchání
  7. svědění očí, nepříjemné pocity v očích.
  8. kožní projevy: kopřivka, svědění kůže, ekzémy.

Co opyluje čmelák : Čmeláci se živí nektarem a pylem. Jsou důležitými zemědělskými opylovači, proto je jejich úbytek v Evropě, Severní Americe a Asii důvodem k obavám.

Kdy se budí čmeláci : čmelák dokáže opylovat i květy, se kterými si včela neporadí (rajče a jiné rostliny s dlouhou květní trubkou) čmeláci létají už od +2°C a opylují od +8°C (včela opyluje až při +15°C), zajímavostí je Čmelák alpský, který je schopen sbírat potravu už při -1°C.

Jak přilákat čmeláka

Lze pro ně také na polostinném či stinném místě zahrady připravit čmeláčí úlky čili čmelíny na nožkách či podstavci. Hodí se je tepelně izolovat například polystyrenem, nebo vyrobit z velmi silných prken, která hmyz ochrání před teplotními výkyvy. Čmeláky láká žlutý, bílý či modrý nátěr.

„Čmeláci létají způsobem, který se výrazně liší od letu letadla,“ říká S. Combes. „U letadla vzduch proudí hladce po křídle, nebo po listu rotoru. Čmeláci ale pohybují křídly pod vysokým úhlem náběhu k proudícímu vzduchu, který tak víří kolem křídel.Včely útočí většinou, když jsou něčím rozrušeny. Například jsou-li obtěžovány ze strany hmyzu (mravenci, visy) anebo i některými ptáky a hlodavci. Někdy za to může i lidská činnost například sekačky, křovinořezy, napadání jejich obydlí nebo kácení lesů.

Co sbírají včely : Navštěvují její květy a při sběru nektaru sbírají z květů zároveň pylová zrna na rousky zadních párů nožiček. Přenáší tak na svém těle pyl z květu na květ a z prašníku na pestík, čímž provádějí opylení u hmyzosnubných rostlin, tedy rostlin závislých na opylovačích, kdy včely tvoří přibližně 80 %.