Antwort Jak poznat šeřík? Weitere Antworten – Jak vypadá šeřík

Jak poznat šeřík?
Šeřík obecný je opadavý keř, který může dorůstat do výšky až sedmi metrů. Během jara pak podle druhu vykvétá v bílé, fialové, modré, levandulové, růžové, purpurové a nachové barvě.Do Evropy byl šeřík dovezen v 16. století, kdy se poprvé objevuje jak na okrasu v zámeckých oborách, tak v klášterních zahradách jako léčivka. Květy tohoto okrasného keře můžeme totiž zvesela používat na přípravu čajů, odvarů, obkladů, mastí, olejů či tinktur.Posiluje imunitu, obsahuje antibakteriální a antivirové phytoncidy. Čaj a odvar lze použít rovněž zevně jako obklad na místa postižená růžovkou, ekzémy a vředy, ale také na záněty spojivek a na ošklivé kruhy a váčky pod očima. Zlepšují pružnost pokožky. A neocenitelné je také jejich použití jako ústní vody.

Který šeřík je jedlý : Šeřík – Květy šeříku překvapí křehkostí kvítků a jemnou nahořklou chutí. Mohou však být až trpké, takže předem jeden kvítek ochutnejte. Šeřík můžete použít do jogurtu ke snídani, ale i do šlehačky či mascarpone. Do slaných pokrmů se nehodí, stejně tak nejde zamrazovat a nevydrží dlouho.

Kde najít šeřík

Šeřík byl hojně šlechtěn a vysazován jak okrasná dřevina. Často zplaňuje, obzvláště v teplejších oblastech. U nás se s ním můžeme setkat na slunných kamenitých stráních, v houštinách a na okraji lesů.

Kdy se řeže šeřík : Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Šeřík obecný (Syringa vulgaris):

Stříhání po odkvětu podpoří tvorbu nových pupenů na příští rok. Tvarování střihu: Pokud chcete svůj šeřík tvarovat, provádějte stříhání na začátku léta, nejlépe do konce července. Tím zajistíte, že nové výhony budou mít čas zrát a vykvést v příštím roce.

Oboupohlavné, vonné, 4četné květy se nacházejí v hustých až 20 cm dlouhých latách. U šeříku se laty vyvíjejí z horních bočních pupenů na koncích větévek z předešlé sezóny. Květy mohou být různé barvy od bílé až po červenofialovou dle odrůdy. Šeřík obecný rozkvétá od dubna do května.

Jak stříhat šeřík po odkvětu

Nejvhodnější dobou pro takovýto zásah je období těsně po odkvětu. Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.Výskyt. Původní oblastí je jihovýchodní Evropa, kde se vyskytuje od Řecka a Hercegoviny až po západní Ukrajinu a Černé moře. Odtud se druhotně rozšířil do dalších částí Evropy, Severní Ameriky a Austrálie. Izolovaně ho lze nalézt také v Malé Asii.

Pěstujeme-li šeříky jako keř, vyřežeme všechny staré silné větve, ponecháme pouze jedno až dvouleté výhony a ty zakrátíme podle potřeby. U stromkových forem odstraníme všechny proschlé a poškozené větve a ostatní seřízneme na délku asi 20–30 cm. Nové výhony začnou vyrůstat po několika dnech.

Jak dlouho roste šeřík : Šeřík roste poměrně pomalu, při výsadbě živého plotu počítejte s přírůstky tak asi 20 až 30 cm za rok. Výhodou je, že ho nemusíte pravidelně stříhat, není to dokonce ani vhodné, protože rostlina kvete na loňském dřevě; pokud byste celý keř na podzim ostříhali, následující jaro by nekvetla.

Co zasadit pod šeřík : Šeřík Mayerův (Syringa mayeri) ´Palibin´ má úhledný tvar, bohatě kvete a příjemně voní. Dorůstá do výšky 1,2 metru a do jeho přirozeně upraveného tvaru není třeba řezem nijak výrazně zasahovat. Roste poměrně pomalu, na záhonech se velmi dobře kombinuje právě s drobnými cibulovinami a jarními trvalkami.

Jakou zeminu pro šeřík

Jak pěstovat šeřík

Substrát – šeříky si vystačí s klasickým zahradním substrátem s neutrálním pH, nemají zvláštní požadavky. Zálivka – ani na zálivku nejsou tyto keře náročné. Intenzivně zaléváme zejména mladé keře po výsadbě. V dalších letech doplňujeme vláhu zejména v horkých letních dnech a obdobích sucha.

Od května zdobí vonné květy šeříku naše parky, ulice a zahrady. Jsou předzvěstí jara, kvetou nádherně a vonní až opojně, ovšem rozkvetlé květní laty (až 20 cm dlouhé) jim vydrží nejdéle 3 týdny.Šeřík se proto stříhá jen těsně po odkvětu, kdy se odstraňují odkvetlá květenství, hlubší řez se pak v případě potřeby provádí během října, přičemž se ale neořezává celý keř najednou, ale jen jeho části. Celý keř takto postupně ořežeme během několika let.

Kdy a jak roubovat šeřík : Roubování se provádí brzy na jaře, očkování v létě.