Antwort Jak pouzivat oteze? Weitere Antworten – Jak používat otěže

Jak pouzivat oteze?
U koní stačí utočit rameny – celé tělo (jezdec), tím automaticky změníš pozici otěží, použiješ vnitřní holeň a vnější také mění svou pozici (ani o tom nevíš) a kůň zahne. Jiný potřebuje do oblouku víc přiložit vnější holeň, aby vůbec zahl, jiný reaguje vysloveně na zatažení vnitřní otěží a pobídnutí vnitřní nohou.Držení otěží vždy vyžaduje klidnou ruku. Správně držená otěž vede mezi prsteníčkem a malíčkem a zpět ven mezi ukazováčkem a palcem, který otěž přidržuje na místě.Kontakt s koňskou hubou je důležitější než pozice hlavy koně. Pokud má kůň hlavu dole, neznamená to nutně, že je na dobrém kontaktu. Jezdec by měl postupným pobíráním otěží, případně mírným přizvednutím ruky přimět koně ke žvýkání.

Jaké znáš pomocné otěže : Mezi pomocné otěže řadíme martingal ( martingaly najdete v sekci sedlové příslušenství), průvlečné otěže, chambon, gogue, vyvazovací otěže thiedemann otěže, gumové vyvazovací otěže a jejich různé obměny a kombinace.

Jak funguje Bosal

Provazová ohlávka nebo špatně padnoucí bosal, který se na nose různě protáčí a houpe, vysílají k nosu koně zmatečné signály a tak jej postupně znecitlivují (otupují).

Jak zastavit koně sedem : Pokud se ještě neumíte uvolnit, i ten výdech vám hodně pomůže. Pokud kůň nijak nereaguje, beru otěže do ruky, koně rukou zastavím a kousek couvnu a nechám chvíli stát na zahozené otěži. Opakuji tak dlouho až kůň zastavuje okamžitě na výdech a sed. Stejně v klusu a ve cvalu.

Jen na zopakování: pro každý chod berte vidličku či nůž z vnější strany, tedy od jevzdálenějšího místa směrem k talíři. Co se týče správného držení příboru, tak samozřejmě lžíce a pak následně nůž patří do pravé ruky, vidlička do levé, konce příborů mají končit v dlaních.

Vždy existuje několik různých způsobů, jak koně naučit lehnutí na povel, některé jsou rychlejší, například vyvazování a „pokládání“ koně s využitím lonží, jiné naopak pomalejší – lehnutí ze cviku „horská koza“, pochvala při válení, vodění koně na malém kruhu či lehání ze zvládnuté poklony – komplimentu.

Proč se na koně nasedá zleva

Tento starodávný zažitý zvyk si lidé vštípili do hlavy údajně kvůli dřívějšímu nošení meče. Dříve totiž vojáci nosili meč na svém levém boku, proto když nasedali na koně, nasedali do třmenu svou levou nohou z levé strany koně. V opačném případě by jim totiž při nasedání a sesedání překážel meč.Aktivní průvlečky, které táhnou udidlo dolů a dozadu, mezi místo, kde jsou připnuté do podbřišníku a ruce jezdce, lapí koně jako do pasti. Ten sice má prostor, aby se uvnitř tohoto vězení hýbal, ale nikoli do požadovaného směru – dopředu, dolů a před kolmici. Může však zarolovat krk dozadu (zelená pozice).Jezdecké otěže slouží ke komunikaci mezi jezdcem a koněm, a zároveň vedou koně také ke správnému držení těla, hlavy a krku. V našem e-shopu naleznete různé druhy jezdeckých otěží. Konkrétně nabízíme kožené a nylonové otěže, martingaly či pomocné otěže.

Pokud kůň nijak nereaguje, beru otěže do ruky, koně rukou zastavím a kousek couvnu a nechám chvíli stát na zahozené otěži. Opakuji tak dlouho až kůň zastavuje okamžitě na výdech a sed. Stejně v klusu a ve cvalu. Pokud se tuto myšlenku kůň naučil dobře ze země a v kroku pod sedlem.

Co je to hackamore : Hackamore je nánosníkové uzdění – typ uzdění, který nepoužívá působení udidla, ale pouze nánosníku. V Americe, odkud toto uzdění primárně pochází, tento název zastupuje všechna nánosníková uzdění jakéhokoli typu.

Co dělat když kůň kašle : Koni se většinou podávají kortikosteroidy, bronchodilatancia (rozšiřují dýchací cesty, a tak koni usnadňují dýchání) a mukolytika (podporují evakuaci hlenu z dýchacích cest). Kortikosteroidy lze podávat jak perorálně s krmivem/injekčně, tak i inhalačně.

Na jakou stranu patří příbor

Nůž se dává napravo ostřím dovnitř, nalevo vidlička. Do pravé části patří i polévková lžíce. Zhruba půl centimetru směrem vně dáme předkrmový příbor. Dezertové příbory patří nad talíř, rukojeť vidličky směřuje doleva, lžička pak doprava.

Platí jednoduché pravidlo – příbor se prostírá tak, aby byl v pravý čas přímo po ruce. Ten, který budeme používat nejdříve, tedy založíme nejdále od talíře. Lžíci a nůž samozřejmě na pravou stranu (a to i pro případné leváky), nože ostřím k talíři.Hrabání Často kůň hrabe, když chce od člověka nějaký pamlsek nebo v době krmení, chce krmení. Nebo koník často hrabe, když si chce prozkoumat terén před sebou. Často když dáte koníka do nějaké ohrady a on chce ven, často za dalšíma koňma, tak také u oplocení hrabe a přemýšlí kudy ven.

Co to znamená když kůň řehtá : Ačkoliv se jedná o přirozený projev, měli bychom brát na zřetel i bezpečí účástníků šarvátek. Ačkoliv kůň neumí mluvit, umí řehtat. Řehtáním se koně zdraví mezi sebou, vítají příchozího oblíbeného jedince, ale také svého člověka. Kobyla řehtáním přivolává své hříbě, hřebec na svou osobu upozorňuje klisny.