Antwort Jak porcovat sumce? Weitere Antworten – Na co se dá chytit sumec

Jak porcovat sumce?
Při lovu s vábničkou, osobně, používám nejčastěji rousnice, ovšem živá ryba je také výborná. Záběr bývá většinou velmi razantní, a proto je dobré mít seřízenou brzdu, obzvlášť nemáte-li vysoce kvalitní prut. Z osobní zkušenosti mohu doporučit pruty Sportex HM Turbo 9 o délce 300cm a zátěži 100-250g.Celý plech posypeme lístky čerstvé meduňky, která rybu krásně rozvoní. Sumečka poklademe plátky z druhé poloviny citronu. Pečeme ve vyhřáté troubě při 180 °C cca 25-30 minut. Plech zakryjeme papírem na pečení, aby se ryba nevysušila, ale zůstala šťavnatá.Kůži pak, nejlépe kleštěmi, stahujeme směrem dolů, podobně, jako když se stahuje kůže králíka. Kůži stáhneme nejprve k řitnímu otvoru. Směrem k hlavě rozřízneme břišní a prsní část těla sumce. Kuchání sumce – stahování kůže – vyhřeznutí vnitřností.

Jak očistit sumce : Rybu vykucháme a očistíme. Sumec nemá šupiny, ale má kůži, která se často před nebo po vaření z masa stahuje. Rybu natočíme hřbetem k sobě, pod přední ploutví zařízneme a obtočíme podél hlavy až k páteři. Nařízneme kůži podél páteře až k ocasu, vezmeme si pilkový nůž a podél páteře přetneme žebra.

Na jakou Navnadu chytat sumce

Nejjednodušší metodou lovu je klasická položená, neboli na těžko. Jako nástrahu nejraději používám pijavice. Když pijavky neseženu, musím se spokojit s rousnicemi. Nevýhoda rousnice je v tom, že nám ji z háčku oškubává bílá ryba.

Kdy je nejlepší chytat sumce : V ČR jsou nejlepšími měsíci k lovu sumce červen až polovina či konec září. Braní v červnu a červenci je obvykle ovlivněno třením a téměř každý rok je v průběhu těchto měsíců zhruba čtrnáctidenní období, kdy je záběr sumce spíše náhodou. Zastihneme-li sumce při milostných hrátkách, je lepší si dát v lovu pauzu.

Pokud je sumec ochotný spolupracovat, můžeme zvednout prut směrem k obloze, ale vždy musíme být připraveni na únikový manévr a prut zavčasu srovnat. Pokud se tak nestane, rychle dovíjíme šňůru za současného pohybu špičkou prutu směrem k sumci. Takto pokračujeme až do úplného zdolání.

Technologický postup

Sumečka nakrájíme na jednotlivé porce, osolíme, opepříme a na zbylém oleji opečeme z obou stran (můžeme též upéct v konvektomatu na 200 °C po dobu 15 minut). Před podáváním ozdobíme sekanou petrželovou natí.

Jak chutná sumec

Sumec je vynikající ryba, chutí tak trochu připomínající kapra. Jedná se o největší sladkovodní rybu žijící v Evropě. Nemá šupiny a charakteristické jsou dlouhé „vousy“. Maso vždy zbavujeme kůže, porcujeme na filety nebo podkovy, obsahuje minimum kostí a poměrně velké množství tuku.Přes nosní dírku ryby prošijeme šňůrku, uvážeme a připneme do karabinky. Trojhák pak zapíchnem do ocasní ploutve. Výhodou těchto systémů nastražování do proudu je to, že rybka se chová přirozeně, je hlavou proti toku, nemotá se a nerotuje.Pokud se jedná o větší rybu, stejným „chvatem“ si ho pouze přidržím a druhou rukou jej uchopím obráceně (čtyři prsty do tlamy, kde se zaklesnou za kartáči do vzniklé kapsy a palec z vnější strany). Pokud jsou háčky zaseknuty rizikově, pouze ho přidržím, háčky uvolním ještě ve vodě a pak teprve sumce vylovím.

Pokud to podmínky dovolí, můžeme naopak použít trhačku slabou, tzn. někde mezi 0,22 mm a 0,30 mm (v extrémních případech i slabší). Trhačka zde plní pouze roli stabilizátoru splávku ve zvoleném místě. V případě záběru většinou trhačka rovnou sama praskne a sumce musíme okamžitě zaseknout sami.

Kdy berou nejvic sumci : Teplotní optimum, při kterém sumci přijímají největší množství potravy, skutečně nastává v letních měsících. Honba za sumčím monstrem je však v tuto dobu komplikována velkým množstvím přirozené potravy a samozřejmě i třením, které nastává za teploty vody 20–22 °C, což u nás může nastat už v květnu, ale také až v srpnu.

Jak vylovit sumce : Sumce musíme vylovit. Než tak učiníme, je potřeba se přesvědčit, zda je sumec dostatečně unaven a k vylovení připraven. Lehkým plácnutím dlaní přes jeho hlavu zjistíme, jak je na tom se svými silami. Obvykle dvakrát až třikrát prudce vypálí pryč.

Jak dlouho péct sumečka

Postup přípravy

Vyskládejte je do zapékací mísy vymazané máslem kůží navrch. Posypte je kmínem, přidejte bylinky a na každou porci oříšek másla. Dejte je péct na cca 15 minut. V průběhu pečení porce přelévejte výpekem.

V prvním roce života dorůstá 10–18 cm, v pátém roce 55–75 cm, v desátém roce 85–120 cm, v patnáctém roce 120–170 cm, ve dvacátém roce 150–200 cm. Jeho váhové přírůstky činí 1–3 kg ročně.Úhoří maso je bílé, šťavnaté, tučné a lahodné. Nemá kosti a řadí se mezi nejchutnější rybí maso vůbec.

Jakou nástrahu na sumce : DRUHY VLÁČECÍCH NÁSTRAH

Úspěch mohou přinést jak nástrahy tvrdé (plandavky, rotační třpytky a woblery), tak i měkké (rippery, twistery a ostatní „gumové” napodobeniny kořisti – žížal, pijavic, úhoříků, obojživelníků i ryb) Sumce provokují hlavně nástrahy, které pod vodou vyvolávají silné vlnění či vibrace.