Antwort Jak připravit jádrovou omítku? Weitere Antworten – Jak aplikovat jádrovou omítku

Jak připravit jádrovou omítku?
Štukovou omítku nanášíme na navlhčenou jádrovou omítku. Natahuje se v tenké vrstvě pomocí ocelového hladítka, na které naberete dvě lžíce omítky. Hladítko přiložte na stěnu pod úhlem asi 40° a aplikujte omítku na stěnu v rovnoběžných kruzích. Poté nechte omítku zavadnout až na 40 minut.Pro namíchání jádrové omítky svépomocí budete potřebovat hašené vápno, vodu, písek a příp. cement (pokud potřebujete vápenocementovou jádrovou omítku). Poměr lopat písku, vápna a cementu je přibližně 3:1:1 až 5:1:1, tedy 3–5 lopat písku na 1 lopatu vápna a 1 lopatu cementu.Jádrové (hrubé) omítky zajistí vyrovnání podkladu, samy o sobě však mají velmi zrnitou strukturu a neumožňují dokonalé vyhlazení. Můžete je ale nanášet v silnější vrstvě (až 20 mm). Jádrové omítky poměrně dlouhou dobu zrají. Při tloušťce 10 mm potřebují k vyzrání minimálně 10 dnů.

Čím nanášet omítku : Škrábaná struktura se vytvoří, když hned po nanesení omítky použijete plastové hladítko a krouživými pohyby omítku zatřete. Pro hladký povrch musíte nejprve nanést omítku a až po 48 hodinách ji dokončit aplikací vyhlazovací omítky se zrny o velikosti do 0,5 mm. Ta se nanáší plastovým hladítkem krouživými pohyby.

Kolik se dává vrstev štuku

Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.

Jak dlouho nechat zaschnout Špric : Hlavním rozdílem mezi špricem a penetrací tak je jejich struktura a funkce na vlhkých zdech, protože penetrace vlhkosti mnohem lépe odolává. Před další prací musí zejména špric plně zaschnout což trvá zhruba 3 dny.

Skladba omítky

Míchá se obvykle v poměru 1 díl vápna a 3 díly písku. Vápenocementová malta na omítání je méně prodyšná, je tvrdší, pevnější a více odolná, ale nehodí se na vlhké zdivo. Míchá se v poměru 1 lopata hašeného vápna, 1 lopata cementu a 3–5 lopat písku.

Dobrý den, ano stačí jedna vrstva, optimální ředění je 1:1, aplikovat nejlépe štětkou. Doporučujeme okolí řádně olepit a přikrýt, penetrace po uschnutí se obtížně odstraňuje. Přejeme hodně zdaru při realizaci.

Jak srovnat zeď pod obklad

Vyrovnání podlahy a stěn

V případě vyrovnání relativně malých nerovností v rozmezí 2-10 mm odborníci doporučují použít cementové nivelační stěrky. Pro větší nerovnosti 2-25 mm je ideální sádrová nivelační stěrka a pro vyrovnání velkých vrstev 30-60 mm a místní dobetonávky je vhodné použít rychle tuhnoucí beton.Jestliže je původní omítka v dobrém stavu a nevyžaduje žádné dorovnání a jiné zásadní úpravy, lze vyřešit opravu pouze nanesením nové štukové vrstvy. Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku.Postup při nanášení štuku

Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho. Molitanový filc na hladítku namočte ve vodě a hlaďte s ním povrch stěny ve velkých kruzích.

Můžete čímkoliv, třeba i vrtačkou. Štuk máte připravený, jde se na to. Pomocí ocelového hladítka rovnoměrně natáhněte 2 – 3 mm silnou vrstvu. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout.

Jak správně namíchat Špric : Špric snadno namícháte ze směsi písku a cementu v objemovém poměru cca 3:1, naředěné vodou do konzistence řídké kaše, tedy 3 lopaty písku a 1 lopata cementu. Lze rovněž použít směs z vápna a cementu, kdy na 15 kg vápna dáte dvě až tři lopaty cementu a dále písek s vodou v takovém poměru, aby vznikla řídká kaše.

Jak natáhnout omítku : Omítku nahazujeme lžící vždy odshora dolů, přičemž příliš tuhá konzistence, která tvoří na zdi koláče, není vhodná. Stejně jako malta řídká, která po zdi stéká. Maltu lze nahazovat i přímo ze zednické naběračky, chce to ale už opravdu zkušenost a malta musí být hodně mastná (vysoký obsah vápna, díky čemuž dobře lepí).

Jak namíchat vápennou omítku

Vápno na maltu

Používá se hašené vápno nebo vápenný hydrát. Pro vápennou omítku dávkujte v poměru 1 díl vápna + 3 díly písku.

Do malého pískoviště ve tvaru mušle jsou zapotřebí 2 až 3 pytle písku. Do pískoviště o rozměrech 1 m x 1 m a hloubce 20 cm potřebujete cca 10 pytlů písku pro dětská pískoviště. Vždy je lepší objednat více, než-li méně a pokud vám písek do pískoviště zbyde, vždy jej účelně využijete.Tloušťka klasické omítky by měla být 15 mm, maximálně do 20 mm. Nejoblíbenější sádrová omítka se pokládá tak, aby vrstva byla maximálně 30 mm, u vápenocementové omítky by měla být tloušťka 40 mm. Rozdíly vyplývají jak z vlastností omítek, tak ze způsobu pokládky omítek na stěny.

Co se dává pod obklady : Hydroizolace se používá do všech vlhkých a mokrých prostor a také v exteriéru pod obklady a dlažbu. Hydroizolace také chrání stavební konstrukce před působením vody, a prodlužuje tak jejich životnost.