Antwort Jak přezimuje bazalka? Weitere Antworten – Jak zazimovat bazalku na zahradě

Jak přezimuje bazalka?
Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.Před zimou se doporučuje mátu sestřihnout. Na záhoně ji zakryjeme vrstvou listí, chvojí nebo mulčovací kůry. V květináčích přezimuje v chladném, tmavém sklepě. Nebo i s květináčem zapustíte do půdy na zahradě a zakryjeme.

Jak přesadit kupovanou bazalku : U bylinek z doma sundejte z květináče obal, podložte ho podšálkem a důkladně rostlinu zalijte. Byliny se často tísní v malém květináčku, s kořínky prorostlými substrátem. Proto jim pomůže a hlavně je osvěží přesazení do rozměrnější nádoby s čerstvou zeminou.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.

Jak se starat o bazalku v zimě : Teplota by se měla konstantně pohybovat kolem 20 °C. Bazalku nestavte do místa s průvanem ani přímo nad radiátory. Omezte zálivku, vodu přidávejte, až když je zemina na dotek suchá.

Co s přebytkem bazalky Přebytek bazalky snadno zmrazíme, a to buď lístky nakrájíme nebo je ponecháme celé. Budou se nám hodit na doplnění mnoha pokrmů. Bazalku také můžeme zpracovat na bazalkové pesto, které je výborné k těstovinám, na topinky, do pomazánek i na dochucení různých jídel.

Máta nebo meduňka jsou poměrně odolné bylinky, s jejich zazimováním si nemusíte lámat hlavu, vystačí si s tím, že jim přihrnete zeminu, aby se cítily více v teple. Pokud vám zbyde chvojí, můžete je také přikrýt, ale spíš jen pro jistotu než z nutnosti.

Proč mi vadne bazalka

Q:Proč vadne bazalka A:Bazalka může vadnout z několika důvodů. Mezi nejčastější patří nedostatek nebo přemnožení zalévání, náhlé změny teploty, špatná kvalita půdy nebo škůdci a choroby.Můžete semínka zasít rovnou do záhonku, nebo si raději rostlinku předpěstovat doma. Při přesazování ji pak chyťte pod listy a zlehka ji vytáhněte, přitom dávejte pozor na kořínky, abyste je nepoškodili. Na záhonek přesazujte až koncem května, protože jinak by jí mohly ublížit přízemní mrazíky.Rostlinky seřízněte nad prvním rozvětvením. Na podzim se pak dočkáte druhé úrody. Pro běžnou konzumaci otrhávejte zelené lístky podle potřeby. Sklizenou bazalku ihned zpracujte – lístky dejte ideálně zamrazit.

Bazalka je na pěstování nepříliš náročná. Vyžaduje teplé, slunné a závětrné místo. Lze ji pěstovat jak na zahrádce, tak v truhlíku, květináči či jiné nádobě. Nejlépe se jí daří při teplotě nad 10 °C a při alespoň 5 hodinách přímého slunečního svitu.

Co s bazalkou když kvete : Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti.

Které bylinky jsou mrazuvzdorné : Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.

Jak se doma starat o bazalku

Na bazalku by nemělo dlouhodobě pražit ostré polední slunce a v místě by také neměl být průvan. Pravidelně zalévejte tak, aby zemina nikdy zcela nevyschla a zároveň nebyla přemokřená. Stačí do ní píchnout prst do hloubky 2 cm a vlhkost otestovat. Jednou za čas zaštípněte vrchní listy, aby se bazalka pěkně rozvětvovala.

Půdu tak stačí rosit, bazalku výraznější zalévat nemusíte. Konečně, měla by si udržovat stálou vlhkost, ale neměla by být promočená – v opačném případě riskujete její poškození. Naopak, ustálená rostliny už snesou i objemnější zálivku, a to minimálně jednou týdně.Většina bylinek zimu zvládne. Mrazivé počasí snese petržel, pažitka, máta, meduňka, tymián šalvěj, yzop, oregano, levandule i libeček. Pro jistotu ale k jejich kořenům přihrňte zeminu. Použít můžete i mulčovací kůru, která bude kořenový systém chránit před mrazy.

Jak přezimují bylinky : Bylinky nasekejte najemno, dejte do formiček a zalijte olivovým olejem. Bylinky lze také uchovat ve skleničce a jen tak zamrazit.