Antwort Jak pestovat batáty v Kvetinaci? Weitere Antworten – Jak pěstovat batáty v květináči

Jak pestovat batáty v Kvetinaci?
Pěstujeme je ze zakoupených hlíz s vegetačními očky, předklíčit je můžeme ve sklenicích s vodou. Do hlízy z boku zapíchneme špejle (u menších hlíz postačí párátka) a ponoříme ji asi z třetiny do vody (podle velikosti hlíz použijeme různě velké sklenice). Když hlízám vyrostou kořeny, zasadíme je do květináče.Batáty se pěstují ze sazenic, přičemž se vysazují ručně nebo strojově. Sazenice se obvykle vysazují s rozestupem 120 cm mezi řádky a 30-40 cm v řádku. Na menší ploše (v zahradách), kde jsme vysloveně nuceni šetřit místem, můžeme vzdálenost mezi řádky snížit na cca 70-100 cm.Kvete v měsících od června do září růžovými květy kalichovitého tvaru. Ze stonku vyrůstají hnědo-zelené listy srdcovitého tvaru. Díky silným stonkům je vhodná k zavěšení do košů nebo může být jako popínavá rostlina s oporou.

Jak dát naklíčit batáty : Hlízy před naklíčením ponořte na 24 hodin do vody. Hlízy batátů zakoupené v obchodě bývají ošetřené proti nadměrnému klíčení. Proto hlízy nejprve na nejméně 24 hodin ponořte do vody. Potom je rozřežte na několik kusů, kdy na každém zachovejte rašící očko, stejně jako u klasických brambor.

Co zasadit do květináče

Do květináče můžete vysadit letničky, trvalky, malé keříčky i zakrslé stromky. Pro takové pěstování máte k dispozici jehličnaté i listnaté stromky a keře, a také široký výběr trvalek a letniček. Zajímavou možností mohou být sloupovité ovocné stromky.

Kolik batátů z jedne rostliny : Na postranních větvích kořenů se tvoří protáhlé hlízy bělavé, žluté nebo fialově červené barvy. Jedna rostlina může přinést 2,5-5 kg.

Doba výsadby: Na chladné prostředí jsou batáty velmi choulostivé. Z tohoto důvodu můžeme předpěstovanou rostlinu vysazovat na venkovní stanoviště podobně jako rajčata, tedy až v době kdy již nehrozí pozdní jarní mráz. Bývá to od poloviny května.

Ve větší míse je pokapejte olejem a okořeňte, jak je libo. Mojí oblíbenou variantou je sůl, pepř, drcený kmín, oregano nebo červená paprika. Další variantou pak kari a rozinky nebo med, hořčice a sezam. Nic nezkazíte jakýmikoliv nasekanými bylinkami.

Co se hodí k Batatum

Batáty se podobně jako klasické brambory hodí do jakékoliv polévky. Do zeleninové, kroupové, s tempehem, čočkové, hrstkové . Z batátů jsou také výborné krémové polévky, třeba dýňovo-batátová, fazolo-batátová, mrkvovo-batátová, zeleninovo-batátová (se “smetanou”) nebo řepovo-batátová.Z čeho drenážní vrstvu vytvořit Drenáž je v podstatě jakýkoli nasákavý materiál. Do květináčů se nejlépe hodí speciální materiál, kterým je KERAMZIT, SERAMIS nebo PERLIT. Nahradit je mohou ale také střepy hliněných nádob, jemný štěrk nebo kamínky.Květnový výsev zeleniny

Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.

Výsadbu i samotné pěstování brambor na balkóně podle něj zvládne každý. „Na dno pytle nebo květináče dáme 15 cm živného substrátu, do něj 3 až 5 hlíz brambor. Předem naklíčené rychleji porostou, ale není to podmínkou. Na brambory nasypeme dalších 10 až 15 cm substrátu a provedeme zálivku.

Jak Mnozit batáty : Množení: batáty množíme pomocí listových řízků nebo naklíčených hlíz. Hnojení: pěstujeme-li povijnici batátovou pro hlízy, je nutné používat organická hnojiva, například kompost.

Jak se dělají batáty : Batáty připravíte tak, že je nejdříve omyjte ve vodě a slupku neodstraňujte, získáte tak více betakarotenu. Krájejte na kolečka, plátky, pečte, mixujte do sladkých pokrmů či kaší. Batáty uplatníte v mnoha receptech, v nichž budete chtít nahradit běžné brambory. Nejezte je příliš horké kvůli vyššímu glykemickému indexu.

Jak množit batáty

Množení: batáty množíme pomocí listových řízků nebo naklíčených hlíz. Hnojení: pěstujeme-li povijnici batátovou pro hlízy, je nutné používat organická hnojiva, například kompost.

Jak upéct batáty

  1. Batáty velmi dobře omyjeme a pokud jsou hodně silné, rozkrojíme je.
  2. Zabalíme je do alobalu. Můžeme pro ně udělat jednu společnou „kapsu“.
  3. Pečeme v troubě vyhřáté na 180 stupňů po dobu 35 minut, po uplynutí doby zkontrolujeme. Necháme dopéct do měkka.

Stačí, když proříznete slupku. Nyní stačí batát uchopit do obou rukou a pomocí palců slupku postupně „svléknout“. Opět si dávejte pozor na možné popálení, protože pod slupkou bude batát stále ještě dost horký.

Jak se zpracovávají batáty : Batáty připravíte tak, že je nejdříve omyjte ve vodě a slupku neodstraňujte, získáte tak více betakarotenu. Krájejte na kolečka, plátky, pečte, mixujte do sladkých pokrmů či kaší. Batáty uplatníte v mnoha receptech, v nichž budete chtít nahradit běžné brambory. Nejezte je příliš horké kvůli vyššímu glykemickému indexu.