Antwort Jak pečovat o kroj? Weitere Antworten – Jak se starat o kroj

Jak pečovat o kroj?
Kroj by se měl udržovat čistý, po vystoupeních prohlédnout, zašít roztržené, přišít utržené knoflíky a háčky, vyprat a znovu naškrobit bílé součásti kroje, vyžehlit. Dívčí vrchní sukně, kalhoty a vesty není třeba prát pokaždé, ale po vyprání dívčí sukně naškrobit.Žehlení krojů, příprava na vystoupení, uložení:

Věnujte se přípravě krojů na vystoupení s časovým předstihem, abyste ho připravili co nejpečlivěji. Vyžehlete kroj celý, i tkanice na sukních, šňůrky, všechny mašle i do vlasů. Malované podlužácké mašle žehlete pouze po rubové straně, jinak se lepí barva na žehličku.V míse smíchejte 1 l studené vody s 3–4 lžičkami pšeničného škobu, přidejte vychladlý borax a rozmíchejte. Spodničky ponoříme do škrobové lázně a zhruba 3 minuty je v ní mačkáme rukama tak, aby se škrob dostal rovnoměrně do všech částí oděvu. Tento postup opakujeme nejméně dvakrát a následně spodničky vyždímáme rukama.

Jak obléct kroj : Doporučuje se ne- oblékat kroj pouze na holé tělo. V zimě se pod kroj může ještě obléknout bílé bavlněné triko s dlouhým rukávem nebo bílá plátěná jupka. V další fázi je nutné upravit vlasy. Svobod- ná děvčata si dlouhé vlasy zapletou do copu.

Jak prát kroj

Téměř všechny bílé části kroje se mohou prát na 60 °C, ale i vyvařovat na 90 °C. Patří tady halenky, spodničky, rukávce, kordulky, košile, třáslavice, bílé sukně i zástěry a všechny plátěné součástky.

Jak skladovat kroj : Avšak důraz se kladl především na větrání, udržování čistoty a častější vymalování příbytku. Při ukládání kroje bylo důležité, aby se kroj vyvětral, případně vysušil, a až pak bylo možno jej skladovat.

Ruční napařovač oděvů a napařovací skříň jsou nejen efektivním řešením, jak vyžehlit košili (a další oblečení) bez žehličky, zároveň fungují také jako skvělá dezinfekce oblečení. Použitá horká pára s vysokým dezinfekčním parním výkonem totiž hubí až 99,9 procent virů, bakterií či choroboplodných zárodků.

Většinou se využívá při přípravě moučníků, dortů, drobného pečiva a lze jím i jídla zahušťovat. Má jemnou chuť a zahustit dokáže tak, že omáčka či polévka nadále zůstane čirá. Na rozdíl od mouky bramborový škrob neobsahuje lepek, a proto je využíván hlavně u lidí trpících celiakií.

Jak Oblect Kyjovsky kroj

Oblékání kroje

  1. Punčochy – upravit dle potřeby v pase.
  2. Jelito – asi do úrovně kyčlí, výš ne.
  3. Podhrňovačka – vše zavázat, podvázat jí šnůrkou a hezky faldy naskládat lehce na stranu.
  4. Postupně dávat na sebe tři spodničky.
  5. Obléct brokátovou sukni, která je sešpedlená s poslední spodničkou.

Nikdy neperte hedvábí v běžných pracích prostředcích. Používejte vždy prací prostředky určené na hedvábí nebo vlnu. V nouzi je možné použít jemný šampon na vlasy bez silikonu nebo jiného kondicionéru. Nepoužívejte přípravky určené pro ruční praní, jestliže nejsou zároveň označené jako vhodné pro hedvábí a vlnu.Vlněným věcem bude lépe ve skříni a ne na věšáku. Nemačkavé materiály můžete umístit do vakuových pytlů. Jemné oblečení, jako třeba halenky, skladujte zvlášť a nejlépe ve vaku či obalu na oblečení.

Obecné pravidlo zní, že kvalitní bavlněné košile žehlíme maximálně na 150 stupňů. Pokud chcete, aby byl výsledek perfektní, jemně pokropte košili vodou pár minut před žehlením. Látka bude vláčnější a žehlení tak půjde snáz. A pak už stačí rozepnout všechny knoflíčky a můžete se pustit do práce.

Jak se vyhnout žehlení : Kupujte kvalitní prací prášek a aviváž, prádlo budete mít nejen provoněné, ale také měkčí a méně zmačkané. Nežehlete ponožky, slipy ani kalhotky, je to jen přežitek z dob našich babiček a maminek. Nakupujte si ložní prádlo z takového materiálu (krepové, nemačkavý satén), který se žehlit nemusí.

Proč se dává škrob na maso : Škrobová košilka zajistí surovině šťavnatost, zachování důležitých živin a případně zabrání změně tvaru (smrštění, kroucení a zlámání) během tepelného zpracování.

Proč nejíst škrob

Samotné sacharidy potřebujeme proto, abychom měli energii. Složené sacharidy tvořící škrob se v těle štěpí postupně, uvolňují se pomaleji než jednoduché cukry, což je pro organismus jen dobře. Škrob nám navíc pomáhá rozkládat potravu ve střevech, proto se určitě nedoporučuje jej úplně vyřazovat.

Jako základní vrstvu oblečení přímo na tělo miminku obleč bodýčko, punčocháče nebo legíny a ponožky. Platí stará dobrá poučka o jedné vrstvě navíc. Mysli na to, že tady ta jedna vrstva navíc je zavinovačka, deka v kočárku, nebo pokud máš miminko v šátku nebo v nosítku, tak právě je počítej jako jednu vrstvu.Tím, že většina košilí bývá bavlněná, můžete je prát v pračce na 30, maximálně na 40 stupňů – vždy se stejnými barvami. Košile doporučujeme prát bez aviváže, jelikož ta obzvláště u bílých košilí způsobí, že po 20 – 30 vypráních začnou žloutnout a ztrácet svoji zářivou bělost, to už je bohužel nevratné.

Jak se pozná pravé hedvábí : Přírodní hedvábí je sice citlivé na teplo, ale hoří špatně. Při vložení do plamene se neochotně rozhoří a jakmile ho vytáhnete, zhasne. Spálené vlákno je černé a na konci zůstane černá kulička, kterou lze však rozmáčknout prsty. Při hoření hedvábí páchne jako hořící vlasy.