Antwort Jak Peletovat piliny? Weitere Antworten – Jak vyrobit pelety z pilin

Jak Peletovat piliny?
Piliny z čerstvého pořezu mají vysoký obsah vody, víc než 40 %. Před samotným peletováním je proto nutné je usušit na hodnotu okolo 11%. Sušení probíhá horkým vzduchem v bubnových sušárnách. To zajišťují kotle na dřevěnou štěpku.Na válce a matrici se sype nadrcený materiál a válce ho zajezdí pod sebe do otvorů v matrici. Poháněná je pouze matrice , válce se jen odvalují. se přitlačuje hřídel válců proti matrici. Protlačováním materiálu přes matrici vznikne teplo, které uvolni Lignin což je přírodní pojivo, které drží pelety pohromadě.Možná trochu teorie pro neznalé: slámu, případně seno je potřeba nejprve nadrtit na požadovanou frakci a tu potom můžeme peletovat. Materiál se sype shora na matrici, po které se točí rolny. Ty mačkají materiál při ohromném tlaku a teplotě a protlačují ho přes matrici.

Co lze Peletovat : Peletovací lisy neboli granulační lisy zaručují rychlé a snadné přeměnění různých druhů odpadových materiálů na surovinu s vysokou výhřevností, peletovat můžete piliny z měkkého dřeva, seno, slámu, králičí hnůj, listí, trávu, atd. Pelety jsou velmi vhodné pro vytápění kotlů na všechny druhy tuhého paliva.

Jak si vyrobit pelety

Pelety se většinou vyrábějí ze zbytků zpracovaného surového dřeva, které má obsah vody na úrovni 40 až 60 %. Je tedy nutné je kvalitně vysušit. Když se pilina vysuší, jde do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost, jelikož i v sušárně jsou jisté výkyvy vlhkosti. Následně je třeba pilinu rozdrtit.

Jak se vyrábí pelety : Dřevní pelety jsou vyráběny z pilin vznikajících zpracováním odkorněného dřeva. Piliny se následně lisují v prstencovém granulovacím lisu do válečků o průměru nejčastěji 6 mm. Vysušením vstupní suroviny a jejím následným zpracováním peleta získává správné vlastnosti, jako je vysoká výhřevnost a mechanická stálost.

Aktuálně nakoupíte jeden kilogram dřevěných pelet mezi 10 Kč a 15 Kč, historicky se jedná o nejvyšší ceny způsobené inflací v letošním roce. Pelety však není možné používat v běžných krbech nebo kamnech, musíte vlastnit speciální automatický peletový kotel nebo kamna.

Pelety se většinou vyrábějí ze zbytků zpracovaného surového dřeva, které má obsah vody na úrovni 40 až 60 %. Je tedy nutné je kvalitně vysušit. Když se pilina vysuší, jde do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost, jelikož i v sušárně jsou jisté výkyvy vlhkosti. Následně je třeba pilinu rozdrtit.

Jak Nadrtit Slámů

Sláma i seno se musí nadrtit na kladívkovém drtiči s ventilátorem, ten zvyšuje výkon drtičky, model 9FQ. Pokud je vlhkost v rozmezí 15-20%, lze materiál rovnou peletovat.Na sušení pelet se spotřebuje dřevní štěpka

Před samotným peletováním je nutné usušit pilinu na hodnotu okolo 11 %. Sušení piliny probíhá v bubnových sušárnách za pomoci horkého vzduchu, který zajišťují kotle na dřevní štěpku. Na jednu tunu pelet se spotřebuje cca 0,5 m3 dřevní štěpky.Recept spočívá v namíchání šrotu s vázací složkou, zalijeme odstátou vodou, vyhněteme těsto, vylisujeme válečky a necháme vyschnout při pokojové teplotě. Těsně před zakrmením můžeme pelety nadipovat esencí kukuřice, nebo jen sladidlem (cca 10 – 15 min. před zakrmením).

Pro průměrnou domácnost obývající rodinný dům s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ činí spotřeba pelet na topnou sezónu ročně pouze 4–5 tun. Pro jejich skladování postačí stávající kotelna, sklep či nějaká technická místnost.

Kolik se spálí pelet za zimu : U průměrné domácnosti v rodinném domě s tepelnou ztrátou okolo 60–70 GJ je spotřeba pelet na topnou sezónu ročně cca 4–5 tun. Sklady se proto budují větší, obvykle cca na 5-8 tun. Detailní informace o tématu skladování nabízí Příručka pro výstavbu sil a skladování dřevních pelet vydaná klastrem Česká peleta.

Proč topit peletami : Peleta zaručuje čisté spalování, lepší než tradiční paliva (plyn, topný olej, uhlí). S vlhkostí nižší než 8% ve srovnání s vlhkostí dřeva. Peleta zaručuje příjem přes 90% tepelnou účinnost. Zatímco normální dřevo má výhřevnost 4,4 kW / kg (s 15% vlhkostí), pelety činí 5,3 kW / kg.

Jak skladovat pelety

Zejména v oblastech s proměnlivým počasím může být skladování pelet venku pořádnou výzvou. Jednou z možností je jejich uložení do vodotěsného obalu a pod přístřešek. Vhodné jsou silnější plastové nebo nepromokavé plátnové obaly, které neukládejte přímo na zem, ale třeba na dřevěné palety nebo jiné podložky.

Sušení probíhá v uzavřeném sušicím tunelu na plastovém pásu z tkaného polyamidu. Tento speciální pás vydrží teplotu až do 140 °C. Jeho hustota tkaní umožňuje sušit i velmi jemné prachové materiály. Pás slouží i jako přirozený filtr a zaručuje tak nízkou koncentraci prachových emisí na výstupu.Doba přípravy sušeného masa se pohybuje mezi 6-12 hodinami v teplotním rozmezí 60-70°C. Jak dlouho budete maso sušit také záleží, jestli máte rádi maso žvýkavější či nikoliv. Aby bylo maso rovnoměrně vysušené doporučujeme sem tam přeskládat rošty.

Jak si doma vyrobit pelety : Pelety se většinou vyrábějí ze zbytků zpracovaného surového dřeva, které má obsah vody na úrovni 40 až 60 %. Je tedy nutné je kvalitně vysušit. Když se pilina vysuší, jde do míchacího zařízení, kde získá stabilní vlhkost, jelikož i v sušárně jsou jisté výkyvy vlhkosti. Následně je třeba pilinu rozdrtit.