Antwort Jak předcházet syndrom vyhoření? Weitere Antworten – Jak predejit syndrom vyhoření

Jak předcházet syndrom vyhoření?
Inspirujte se osmi osvědčenými tipy, jak syndromu vyhoření předcházet, které ve spolupráci s odborníky sestavil magazín Forbes.

  1. Dejte si pauzu.
  2. Vyhýbejte se polotovarům.
  3. Čerstvý vzduch.
  4. Jezte v tichu.
  5. Rozdělte úkoly.
  6. Sportujte umírněně
  7. Zpoťte se.
  8. Natáhněte se.

Tělesné příznaky mohou zahrnovat bolest na hrudi, palpitace srdce, dušnost, gastrointestinální bolest, závratě, mdloby, nebo bolesti hlavy (všechny příznaky by měly být lékařsky hodnoceny).„Vyhoření se typicky rozvíjí měsíce až roky, a pokud se jeho symptomy objeví, nelze je odstranit krátkodobým odpočinkem. Léčba je velice pomalá, trvá obvykle měsíce, či dokonce léta. Proto je důležité syndromu předcházet. Jakmile se rozvine, je cesta zpět mnohem obtížnější,“ dodává Dalibor Špok.

Jak se pozná vyčerpání organismu : Existují však signály, které naše tělo vysílá, aby nás upozornilo, že je čas zpomalit.

  1. často se opakující onemocnění
  2. chronické bolesti.
  3. únava.
  4. poruchy spánku.
  5. náladovost, podrážděnost.
  6. nesoustředěnost, roztěkanost.
  7. neklid, úzkost.
  8. deprese.

Proč vzniká syndrom vyhoření

O syndromu vyhoření uvádí, že vzniká, pokud je pracovník pomáhajících profesí dlouhodobě vystaven stresu a nadměrné zátěži, jež nemusí výhradně souviset s faktickým objemem přidělené práce. Nejčastěji trpí syndromem vyhoření lidé vystaveni zátěži v sociálně emoční sféře.

Co způsobuje syndrom vyhoření : Stres i vyhoření jsou reakce na náročné situace, zejména v pracovním kontextu. Oba stavy jsou spojeny s negativními důsledky pro duševní a fyzické zdraví jedince. Jsou často výsledkem dlouhodobého tlaku a přetížení, ať už je to kvůli nadměrné pracovní zátěži, emocionálním požadavkům nebo nedostatku podpory.

Mezi hlavní příznaky patří chronický pocit psychické únavy a tělesné nemohoucnosti, přehnaná sebekritika a snížená sebeúcta, podrážděnost, negativismus, bolesti hlavy, trávicí obtíže, úbytek či přírůstek váhy, poruchy spánku či zkrácený dech.

Psychická únava se projevuje zpomalením reakcí, sníženým soustředěním, pomalostí a ospalostí. Může být způsobena nedostatkem spánku, přepracovaností, změnou ročních období (typicky jarní únava), psychickým onemocněním či některými léky (např. léky na alergii).

Co proti únavě a vyčerpání

Vedle odpočinku a spánku pomůže také pravidelný pohyb (např. procházky, jóga, tanec), který vás bude bavit. Důležitá je také pestrá a vyvážená strava, bohatá na ovoce, zeleninu a bílkoviny a také dostatečný pitný režim.Odpočívejte, relaxujte a meditujte. Pusťte si hudbu a čtěte, napusťte si horkou vanu nebo si třeba jen tak povídejte s rodinou. Najděte si koníček, kterému se budete věnovat ve volném čase, a spěte alespoň 6 hodin denně. Odpočinek je nejúčinnější zbraní, kterou můžete proti chronické únavě bojovat.Vyhoření a stres

Do stresu se může dostat každý z nás, ale syndrom vyhoření se objevuje pouze u lidí, kteří jsou intenzivně zaujati svou prací, kteří mají vysoké cíle a jsou zaměstnáni v rizikových profesích s lidmi. Na stres se můžeme po čase adaptovat, v případě syndromu vyhoření to však neplatí.

Ze začátku se věřilo, že vyhoření postihuje především profese pracující s lidmi, ale v dnešní době už to dávno nemusí platit. Lidé pracující s lidmi mohou být sice stále v mírně vyšším riziku, ale syndrom vyhoření může postihnout kohokoliv.

Jaké jsou příznaky úzkosti : Lidé s GAD často zažívají obavy a napětí, které přesahují běžné starosti. Mezi charakteristické projevy GAD patří pocity neklidu, rozrušení, snadná únava, obtíže se soustředěním, bolesti hlavy, svalů, žaludku nebo jiné nevysvětlitelné bolesti. Může zasahovat do každodenních aktivit a zhoršovat kvalitu života.

Co spouští úzkosti : Úzkosti nepřijdou ze dne na den. Vždy tomu něco předchází. Většinou je to kombinace dlouhodobého stresu, nedostatečného odpočinku a obavy nejrůznějšího typu. Kromě chronického stresu mohou být úzkosti vyvolány dlouhodobým reálným strachem, který doprovází špatný spánek nebo nervozita.

Jak poznám že mám únavový syndrom

Mezi hlavní příznaky patří:

  • limitující únava (dle některých kriterií trvající min. půl roku),
  • migrující myalgie a artralgie,
  • bolestivé stěhovavé parestézie,
  • poruchy spánku,
  • poruchy paměti a kognitivních funkcí (brain fog)


Chybí vám železo nebo vitamin D

Únavu mohou také způsobovat nízké hodnoty vitaminu D a B12. Množství "déčka" v těle pomůže zvednout pobyt na slunci, zdrojem tohoto vitaminu jsou také mořské ryby, tvrdé sýry či mák. K doplnění vitaminu B12 vám zase pomohou živočišné produkty jako vejce, mléko, sýry a maso.Jste unavená a bez energie Možná máte nedostatek vitaminů

  • B-komplex. Do této skupiny patří například vitaminy B1, B2, B6, B12 a kyselina listová.
  • Céčko. Vitamin C především posiluje imunitní systém, pomáhá bojovat proti virům a bakteriím a působí jako výrazný antioxidant.
  • Déčko.
  • Éčko.

Jak uklidnit nervy a psychiku : Osvědčeným, i když ne vždy oblíbeným způsobem, jak se zbavit úzkosti, je pravidelná fyzická aktivita. Důležité je provozovat takovou sportovní aktivitu, která Vás baví. Jen tak u cvičení vydržíte. Pro někoho to mohou být procházky, pro jiného jízda na kole, plávání či tanec.