Antwort Jak opravit staré parkety? Weitere Antworten – Co dělat se starými parketami

Jak opravit staré parkety?
Broušení

Nejdříve se parkety musí obrousit. V případě moc nepoškozených parket se brousí zejména starý lak do hloubky 1 mm, pokud však nejsou v příliš dobrém stavu, pak je nutné přitlačit až na 3 mm. Parkety je nutné brousit v několika vrstvách – hrubým, středním, a nakonec jemným broušením.Lehce poškozené parkety mají povrch jen mírně opotřebený a poškrábaný. V tomto případě stačí jen „kosmetická“ úprava. Znamená to obrousit původní starý a zašlý lak, vlastní parkety se brousí minimálně, zhruba do hloubky 1 mm. Poté je možné zatmelit spáry mezi parketami a povrch se opět jemně přebrousí.Jako plnicí látka se používá tmel, který se míchá s brusným prachem většinou v poměru 1:1 (například „Gel“ od Bony). Tento tmel se barevně podobá položeným parketám. První tmelení se provádí pomocí nerez ocelové stěrky. Hmota se rovnoměrně rozetře po celé ploše podlahy.

Jak opravit parkety svépomocí : Pokud jde o prkna nebo parkety skládané jedním směrem, doporučujeme pásovou brusku. U parket skládaných do různých obrazců, kdy jsou vlákna dřeva různě směrována, použijte talířovou brusku. Celkově talířová bruska je univerzálnější, dá se osadit i lešticím kotoučem, kterým se může přeleštit poslední vrstva laku.

Čím natřít staré parkety

Parkety můžete místo klasického lakování natřít i jednobarevně. K tomu se výborně hodí ADLER Varicolor, který dodá staré opotřebované podlaze nový vzhled.

Jak opravit odřené parkety : U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.

Vždy je nutné brát v úvahu vzdálenost do místa provádění, velikost zakázky a další podmínky pro práci. Cena renovace dřevěných podlah a parketových podlah je přijatelná – pohybuje se mezi 350 – 450 Kč/m2 bez DPH. Při velkých zakázkách je možná smluvní cena.

Pokud je dírka malá, trochu si jí do hloubky zvětšíte. Pak vezmete tavnou tužku, zapálíte a nahřejete hrot. To trvá minutku a pak už jen mixujete barevné vosky tak, abyjste docílili co nejvěrnější barvy podlahy. Vosk nakapete do díry, a zapracujete ho tam teplem.

Jak opravit poškrábaný lak na parketách

U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.Pokud je dírka malá, trochu si jí do hloubky zvětšíte. Pak vezmete tavnou tužku, zapálíte a nahřejete hrot. To trvá minutku a pak už jen mixujete barevné vosky tak, abyjste docílili co nejvěrnější barvy podlahy. Vosk nakapete do díry, a zapracujete ho tam teplem.Základním nástrojem pro opravu podlah je bruska. Nechcete-li si půjčovat profesionální model za cca 800 Kč/den budete potřebovat pásovou brusku na plošné odstranění starého laku a zarovnání lehkých nerovností. Pro zabroušení rohů a okrajů je nejlepší vibrační nebo víceúčelová bruska.

Jak opravit velké díry

  1. Prostor otvoru vyčistěte od sutin, prachu a jiných nečistot. Povrch navlhčete.
  2. Pomocí suchých cihel vyplňte oblast poškozeného zdiva. K zajištění jednotlivých kusů se používá speciální lepidlo na obklady.
  3. Zbytek díry nahoďte maltou, nechte 2-3 dny zaschnout a nakonec zaštukujte.

Jak opravit Odrene parkety : U lehkých poškození velkých ploch (matný povrch, drobné škrábance) se doporučuje začít nejšetrnější metodou opravy. To znamená, že stačí nanést pouze voskové leštidlo, terpentýnový olej nebo fermež a pak vyleštit. Na mělké rýhy si můžete koupit speciální sadu na opravu dřevěné podlahy.

Jak na poškrábané parkety : Bona Parkett Freshen Up je prostředek určený k údržbě lakovaných dřevěných podlah. Poškrabané a mdlé povrchy oživuje a dodává jim vzhled nově nalakovaného povrchu.

Co na poškrábaný lak

Naneste trochu brusné pasty na čistý a měkký hadřík, například z mikrovlákna, flanelu nebo bavlny. Malými krouživými pohyby pak rozetřete pastu po poškozeném laku. Nepoužívejte příliš velký tlak a nechte pastu zaschnout. Opakujte nanášení a roztírání brusné pasty, dokud nezmizí škrábance a vrypy.

Nejčastěji používáme tmel Mix & Fill od firmy Bona. Jedná se o vodní disperzi určenou k přípravě spárovacího tmelu na parkety. Míchá se s dřevěným prachem, který získáme během broušení. Používá se k vytmelení spár do 3mm šířky a jiných menších defektů na dřevěných podlahách a může být použit pod lak i pod olej.Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).

Jak opravit velké praskliny ve zdi : Větší trhliny ve zdech je dobré opravovat s použitím ocelového hladítka. Jakmile tmel (sádra) dostatečně zaschne, povrch přebruste. K tomu můžete použít smirkový papír či brusnou houbičku. Pokud se s trhlinami na fasádě potýkáte často, nabízí se možnost aplikování nové omítky s výztužnou síťovinou – perlinkou.